Rusya’da Çalışmak ve İş Fırsatları

31.07.2019
271
Rusya’da Çalışmak ve İş Fırsatları

Kuzey Asya’nın tamamına Doğu Avrupa’nın ise bir kısmına sahip olan Rusya, oldukça büyük ve kalabalık bir şehirdir. Unesco Dünya Mirası için toplamda 23 adet eseri bulunmaktadır. Petrol, kereste, gaz, kömür rezervlerine de sahiptir. Azerbaycan, Kazakistan, Çin, Belarus, Norveç, Polonya gibi birçok şehre komşudur. St. Petersburg, Moskova, Kazan, Samara şehirleri ise her yıl binlerce turist akımına uğrar.

 

Oldukça zengin bir mutfağa sahip olan Rusya, sadece kültürel değil aynı zamanda yemekleriyle kendisinden sıkça söz ettirir. Rusya kültürel bakımından oldukça gelişen ve sektörel açıdan sürekli ilerleyen bir ülkedir. Bu ülkede yaşamaya karar verdiyseniz iş anlamında birçok konudan yararlanabilirsiniz. İşsiz kalma oranı oldukça düşüktür. Hem yaşam kalitesi artmış hem de iş olanakları fazlaca gelişmiştir.

Rusya’da Çalışmak

Vize için başvuracağınız zaman eksik bir evrak olduğu zaman vize reddi yiyebileceğiniz unutmayın. Konsolosluklar bu konuda oldukça katıdır. Bütün evrakları tam ve eksiksiz ister. Vize reddi aldıktan sonra dilediğiniz kadar tekrar vizeye başvurabilirsiniz.

 

Rusya’da Çalışma İzni

Genellikle Rusyada faaliyet gösteren birçok firma Türk işçi çalıştırma yetkisine de sahiptir. Bu firmalar aracılığıyla Rusyaya giderseniz eğer herhangi bir çalışma izni almanıza gerek yok. Ancak bireysel olarak başvurmak isterseniz çalışma izni almanız gerekiyor. Türkiye de bulunan Rusya konsolosluğuna başvurarak çalışma vizesi başvurusunda bulunmanız mümkün. Çalışma vizeleri genellikle 90 gün ve üç yıl arası bir süreyle verilir.

Vize başvurusu yapacağınız sırada gerekli evraklar eksiksiz olmalıdır. Çalışma izin süreleri geçerse ve siz ülkede kalmaya devam ederseniz sınır dışı edilir ve bir daha o ülkeye alınmazsınız. Bu nedenle sizin için verilen çalışma süresini mutlaka takip edin.

 

İş Fırsatları Hakkında

Rusya’da başlıca sektörler doğal gaz, petrol, metal ve kerestedir. Diğer büyük sektörler ise fabrikalar, elektronik, mobil teknoloji, bankalar ve hizmet sektörleridir. Ülkede çok fazla tarım ve tekstil işi yapılmamaktadır. Haftada 40 saat gibi belli saatleri vardır. Tatiller yılda genellikle 28 gündür. Rusya’da genellikle inşaat oldukça gelişmiştir. Pek çok ülkeden çalışmak için kişiler getirilmektedir. Hemen hemen birçok Türk firmasının orada genel merkezi bulunur. Birçok firma da bu alanda inşaata ağırlık vermiştir.

 

Rusya’da Yaşam

Rusya’da genellikle kadınlar yüksek eğitim seviyesi görmüş be iş gücüne katılmış olan insanlardır. Hem modern aile yapıları vardır hem de gelenekseldirler. Çocuk bakımı ve ev işleri gibi işler kadına daha fazla düşmektedir. Evlenme oranının en yüksek olduğu ülkelerden bir tanesidir. Rusya’da yaşamaya karar verdiyseniz bolca demiryolu taşımacılığıyla karşılaşacağınız anlamın gelir. Ulaşım oldukça gelişmiştir. Moskova trafik yoğunluğu nedeniyle en önce gelen şehirdir. Sovyet zamanlarında konut sayısı yeterli olmamıştır. Eski yapılar olan binalar korunmakta ve yapılaşmaya da izin verilmemektedir.

 

Genellikle Ruslar küçük daireler de yaşamaya alışkındırlar. Çok dinli bir yapısı vardır. 9 milyona yakın müslüman yaşamaktadır. Genel olara bakıldığında yaşam maliyetleri düşüktür. Ancak bazı şehirlerinde, diğer şehirlere göre 2 katı daha maliyetlidir. Yabancı bir ülkeye gidip orada yaşamaya karar verdiyseniz eğer ilk baştan keşfetmek amacıyla o şehre gitmeniz de fayda var. Çünkü yurt dışına gidip yaşama fikri her ne kadar kolay gibi görünse de aslında bakıldığı zaman olanaklar hiç de o kadar kolay olmuyor. Yeni bir yerleşim, yeni hayat, yeni iş kişi açısından sıkıntılar yaratabiliyor. Bu nedenle gelip şehir de birkaç gün kalmanız ve kararınızı ona göre vermeniz daha iyi olacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.