Roma Gezi Rehberi

17.02.2018
237
Roma Gezi Rehberi

Roma İtalya’nın başkenti, İstanbul gibi 7 tepe üzerine kurulmuş ve bir çok medeniyete ev sahipliği yapmış önemli bir kent. Heybetli Roma İmparatorluğu’nun kalıntıları üzerinde inşa edilmiş, oryantal bir İtalyan şehri. 2800 yıllık mazisiyle insanlık tarihi meraklılarını kendine çekiyor.

Şu anda üzerinde yaklaşık 3 milyon kişi yaşıyor. Dünyadaki turistlerin en çok ilgi gösterdiği şehirlerden biri. Bizim de favori rotalarımız arasında.

Roma’da katoliklerin merkezi Vatikan da bulunuyor. Bu nedenle dini açıdan da önemli bir merkez. Tarih ve dinin yanında İtalyan kültürünü de tanıma açısından çok güzel bir fırsat.

Roma İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

 Dil :  Roma’da İtalyanca konuşulur. Ancak İngilizce anlaşmada sorun yaşamazsınız. Yerli halkın çoğu İngilizce bilmektedir.

 Vize :  Roma’ya gitmek için Schengen vizesi almanız gerekmektedir.

 Hava Durumu :  Roma’nın iklimi ılıman. Sıcaklığın en yüksek olduğu Temmuz Ayı ortalama 27 derecedir. Sıcaklığın en düşük olduğu Ocak ayı’nda ise ortalama 8 derecedir.

 Para Birimi :   Roma’da Avrupa’nın resmi para birimi Euro kullanılmaktadır.

Roma Konaklama

Roma’da gezilecek yerler Tiber Nehri‘nin sağında ve solunda kalıyor. Sol tarafında Vatikan ve Sant’ Angelo var. Sağ tarafında ise İspanyol merdivenleriPantheon, Kolezyum gibi yapılar bulunuyor. Gitmeden önce tavsiyemiz gezilecek yerleri harita üzerinde işaretleyin. Ortaya çembere benzeyen bir şekil çıkacak. Oteliniz mümkünse bu çemberin içerisinde olsun. Böylece zaman ve maliyet tasarrufu yapmış olursunuz.

Biz gezimizde Tiber Nehri’nin solunda Vatikan’a yakın bir noktada olan Visconti Palace Otel‘de kaldık. Otel fiyatı ortalama, konumu çok iyiydi. Kahvaltılarından memnun kaldık. Temizlik, Oda Kalitesi ve Gürültü anlamında sorun yaşamadık.

Roma’da Ne Yenir – Ne İçilir ?

 Pizza :  İtalya’da hangi şehre giderseniz gidin Pizza favori yemek. Genelde ince hamura yapılıyor. Çok çeşitli peynirler ile ve bol – büyük malzemeli oluyor. İtalya’ya gidip Pizza yememek olmaz.

 Makarna :  Çok farklı soslar ile bezenmiş doyuru İtalyan makarnaları yemek tercihi için harika.

 Tiramisu :  Tiramisu’nun en leziz çeşitlerini Roma’da tadabilirsiniz.

 Dondurma :  Türkiye’de Maraş dondurmasından sonra bir çok noktada “Meşhur Roma Dondurması” sloganıyla satılan dondurmaların orjinallerini burada yiyebilirsiniz. Çok farklı çeşitlerini bulmanız mümkün.

 Risotto :  Kendine özgü bir pişirme stili olan pirinç yemeğidir. Deniz mahsülleri ile de iyi gider.

 Limoncello :  İtalyan limon likörüdür. Yüksek alkollüdür.

 Şarap :  Roma’da özgün İtalyan kırmızı ve beyaz şaraplarını tadabilirsiniz. Pizza ile iyi gittiği tarafımızca test edip onaylanmıştır.

 Espresso :  İtalyanlar’ın sabah kalkar kalmaz tercih ettikleri Espresso’nun en leziz çeşitlerini Roma’da tadabilirsiniz.

 Bira :  Birra Moretti ve Peroni en bilinenleri.

Roma’dan Hediyelik Ne Alınır ?

Roma’dan hediyelik eşya olarak deri cüzdanlar, ayakkabılar, pinokyo figürleri, Roma dönemini andıran eşyalar, Spagetti ve çeşitli makarna sosları alabilirsiniz.

Meşhur İtalyan modasına ait giyim ürünleri de ilginizi çekebilir. Ancak belirtelim Türkiye fiyatlarının oldukça üzerinde satış fiyatına sahipler.

Roma Gece Hayatı

Roma gece hayatı bizim gözlemimize göre diğer Avrupa şehirlerine göre biraz daha farklı. Yaşlılar da gece hayatına oldukça fazla katılım gösteriyor. Gece hayatı erken saatlerde ana yemek ile başlıyor. Genelde restaurant ya da publarda takılıyorlar.

Bunun yanında İspanyol Merdivenleri de içmek ve sosyalleşmek için akşamları oldukça hareketleri. Bir çok noktada da gece kulüpleri ve jazz barlar bulmak mümkün.

En İyi Gece Hayatı Bar & Pub & Gece Kulüpleri

 • Escape Room Campo dei Fiori & Beershop
 • Ice Club
 • La Botticella
 • Bacab Shop Bar
 • Colosseum Pub Crawl
 • Salotto 42
 • Cul de Sac Wine Bar
 • Enoteca Antica

Özel Mekan Önerilerimiz

 • Frigidarium : Roma’da en güzel dondurmaları yapan yerlerden. Sayısız seçeneği mevcut. Biz bu dondurmaları tatmak için birden fazla kez ziyaret ettik ve memnun kaldık.

Roma Gezilecek Yerler

1 – Kolezyum

Gladyatör dövüşlerinin, halk gösterilerinin düzenlendiği, meşhur savaşların canlandırıldığı, MS 80 yılında tamamlanan dev stadyum – tiyatro. Roma İmparatorluğu’nun gücünü gösteren ihtişamlı yapılardan. Bırakın Roma’yı hayatta görülmesi gereken en önemli yerlerden. Kolezyum bazı değerli taşlarını yitirse de dünyadaki emsallerine nazaran büyük ölçüde korunmuş bir yapı.

İçine girdiğinizde burada 450 yıl boyunca gladyatör savaşlarının yapıldığını bilmek, yüzlerce insanın burada öldüğünü düşünmek garip duygular hissettiyor. Etrafında ise gladyatör kostümlü insanlar var. Makul ücret karşılığında onlarla fotoğraf çektirebiliyorsunuz.

Kolezyum’un girişinde inanılmaz bir sıra oluyor 45 dk – 1 saat arası bekleyebilirsiniz. Rome Pass alırsanız sıra beklemeden geçebiliyorsunuz.

2 – Roma Forumu

Roma Forumu antik dönemde Roma İmparatorluğunun Şehir Merkezi ve Kalbi niteliğinde. Şehrin kalbi olmasından ötürü de en önemli yapılar ve ilginç hikayeler yine bu alanda. Bir çok yerde anıtlar, heykeller ve kalıntı yapılar ile karşılaşıyorsunuz.

Vesta Tapınağı , Septimius Severus Zafer Takı, Titus Zafer Takı, Satürn Tapınağı Roma Forumu’nda mutlaka gezilmesi gereken yerler arasındadır.

3 – Pantheon Tapınağı

Roma gezimizde bizi en çok etkileyen yapılardan biri oldu. Tanrıların tapınağı olarak geçiyor. Geniş kubbesi ve kubbe ortasındaki delik Game Of Thrones dizisinden çıkmış gibi.

Yapı çok iyi bir şekilde korunmuştur. MS 120 yılında inşa edildiği tahmin edilmektedir. Girişinde latince olarak  “M. Agrippa, Lucius oğlu, üç kez konsül olan kişi yapmıştır” ifadesi geçer. Giriş ücretsizdir. Karşısındaki havuzlu çeşme de görülmeye değer.

4 – Piazza Navona

Romalılar zamanında 30.000 kişilik stadyum olarak kullanılan bu alan şimdi harika bir meydan. Meydanda 3 çeşme yer alıyor. En ünlüsü Dört Nehir çeşmesi. Etrafındaki binalar ile harika bir ambiyans oluşturuyor. Çevresinde restorantlar ve hediyelik eşya dükkanları var. Sokak sanatçıları ise makul ücret karşılığında resminizi yapıyor. Yorucu bir gezi günü sonrası soluklanmak ve etrafı izlemek için bu meydanda bulunmanızı kesinlikle öneriyoruz.

5 – Castel Sant Angelo

Castel Sant Angelo kalesi İmparator Hadrian için yapılmıştır. Kale bir zamanlar hapishane olarak da kullanılmış. Ayrıca Vatikan’daki San Pietro bazilikası ile yer altından bağlantısı varmış. Surlarında büyük toplar yer alıyor. Ayrıca köprü manzarası da harika görünüyor. Melekler ve Şeytanlar Kitabı ve Filminde’de bahsi geçen yerlerden biri.

Etrafı akşam da çok hareketli. Akşam üzerinden sonra panayır kuruluyor. Bu panayırda leziz pizzalardan yiyebilir ve bira içebilirsiniz. Ayrıca bazı dönemlerde ücretsiz açık hava sineması da kuruluyor.

6 – Trevi Çeşmesi

Aşk çeşmesi olarak da geçmektedir. Poli sarayının kenarına yapılmıştır. Klasik ve Barok karışımı ile yapılmıştır. Ziyaretçiler havuza bozuk para atarak dilekte bulunurlar. Bir çok filme konu olmuş ikonik bir yerdir. Özellikle akşam ışıklandırmaları ile harika görünmektedir. Çevresinde çok güzel kahve ve dondurma yapan mekanlar vardır.

7 – İspanyol Merdivenleri

135 basamaklı bir merdiven. Genişliği ve yüksekliği ile şehre farklı bir hava katan ilginç bir toplanma noktası. İspanyol merdivenleri denmesinin sebebi hemen altında İspanya Elçiliği olmasıdır. Karşısında çok güzel bir çeşme vardır. Özellikle akşamüstü saatlerinden itibaren dolmaya başlar. İçkinizi alıp merdivenlere çıkabilirsiniz. İçkiniz olmasa dahi satıcılar sık sık gelip içki isteyip istemediğinizi soruyor. Gençler buralarda şarkı söyleyip, yüksek sesle sohbet ediyorlar.

Merdivenlerdeki konuşmalara kulak verdiğinizde çok fazla sayıda Türk‘ün de orada yer aldığını hissedebiliyorsunuz. Bizim gezimizde eğlenceli bir Türk grubu, “Burada şu an kaç Türk var ? El çırpın !” dediğinde çok fazla sayıda kişi katılım göstermişti. En az 30 – 35 kişi olduğunu tahmin etmiştik.

8 – Vittorio Emanuelle II Anıtı

Venedik Meydanı ve Capitoline Tepesi arasında yer alır. 1911 yılında İtalya Krallığı’nın ilk kralını onurlandırmak için yapılmıştır. Bembeyaz ve kuğu gibi karşınıza çıkınca İçinizde bu heybetli yapıyı mutlaka görme isteği uyanıyor.

Meçhul asker anıtı da bu yapıda yer alıyor. Çatısındaki atlı melek heykelleri ile gökyüzünün birleşiminden oluşan çok güzel fotoğraflar çekebilirsiniz.

9 – Vatikan

Vatikan aslında sadece bir gezi noktası değil. Resmi bir ülke. Dünyanın en küçük ülkesi aynı zamanda. Nüfusu 500. Roma ili içerisinde özerk bir yapıda. Vatikan’a gitmek için ekstra herhangi bir belgeye ihtiyacınız yok. Roma’nın sokaklarında yürür gibi Vatikan’ın meydanına adım atabilirsiniz.

Vatikan Katolik Hristiyanlar’ın ana mabedi. Papa ve önemli din adamları burada yaşıyor. Vatikan’ı İşviçre Muhafızları koruyor.

Vatikanda Aziz Pietrus Meydanı’na giriyorsunuz öncelikle. Çember şeklinde bir yapı sizi karşılıyor. Yapıların üzerinde onlarca melek heykeli bulunuyor. Aziz Pietrus Bazilikasına girmek için bu meydanda sıra beklemeniz gerekebiliyor. Bazilika’ya girmek ücretsiz. Dünyanın en büyük mabedlerinden biri. İçerisine girdiğinizde insanlar neler başarmış düşüncesine kapılıyorsunuz.

Vatikan Müzeleri için meydanın arkasından bir yol geçiyor. Yolda bazen 2 km’lik kuyruklar oluşabiliyor. Saatlerce sıra beklememek için biletinizi internetten ya da bazilika’nın içerisindeki danışma tarzı yerden alabilirsiniz. Sistina Şapeli ve Raffaello Odalarımüzenin en önemli bölümleri. Müzede dünyaca ünlü eserler bulunuyor.

Vatikan Müzelerini gezmeyi bitirdiğinizde oldukça yorgun olduğunuzu hissedeceksiniz ama üzülmeyin. Yolun sonu Vatikan bahçelerine çıkıyor. Vatikan bahçelerinde dingin bir şekilde gezebilir, banklarda oturabilir ve huzurun tadına varabilirsiniz.

10 – Santa Maria Maggiore Bazilikası

Roma’nın en ünlü dini yapılarından biridir. MS 356 yılında inşa edilmiştir. Kilisenin çoğu noktası günümüze korunarak gelmiştir. Avrupa’da görülen kiliselerden çok farklı bir avlusu ve yapısı vardır. Bunda eski olmasının da etkisinin olduğunu söylemek mümkün. Kesinlikle bu mabedi ziyaret etmenizi öneriyoruz.

11 – Villa Borghese

Roma’nın en ünlü parklarından. Durup dinlenmek için ideal bir durak. Oldukça geniş bir alana sahip. Alanda değişik türden bitkiler ve ağaçlar bulunuyor. Bunun yanında çeşmeler, havuzlar ve ilginç yürüyüş yolları da cabası. Alandaki bir diğer önemli yapı da Galleria Borghese galerisi.

12 – Campo de Fiori

Sabahları sebze- meyve pazarlarının, akşamları ise yeme – içmenin değişilmez meydanı. Etrafında çok güzel ve renkli binalar var. Meydanın tam ortasında ünlü Filozof Giordano Bruno’nun heykeli yer almaktadır.

13 – Ferrari Shop

Tarihi, kültürel bir mekan olmasa da bizim çok ilgimizi çeken duraklardan biri oldu. Via Tomacelli‘de yer alan mağazaya 5 dakikalığına da olsa mutlaka uğrayın. Mağazanın içinde Formula arabaları, Formula markalı çok güzel hediyelik eşyalar, t-shirtler, şapkalar alabilirsiniz.

Roma’dan Bunları Yapmadan Dönmeyin

 • Vatikanda zamanınız varsa bir ayin izleyin.
 • Yahudi mahallesinde dolaşın, vakit geçirin.
 • Bir dilekte bulunup siz de Aşk Çeşmesi’nin havuzuna para atın.
 • İspanyol merdivenlerinde oturup insanları ve şehri izleyin. İçkinizi yudumlayın.
 • Tiber nehrinde durup soluklanın, bir şekilde yolunuzu bu nehre ve melek figürleri ile bezenmiş köprülerine düşürün.
 • Campo Di Fioride meyve karışımlı içeceklerden tadın.

Şehir Merkezine Ulaşım

Roma’da 2 farklı havaalanı bulunmaktadır. Bunlar Fiumicino ve Ciampino. Şehir merkezine yaklaşık uzaklıkları sırasıyla 30 ve 16 km’dir. Fiumicino havaalanı daha çok uluslararası uçuşlar için kullanılır. Ciampino ise genelde iç hatlar uçuşları için tesis edilmiştir.

Roma Fiumicino Havaalanı Ulaşımı

Fiumicino Havaalanından en mantıklı seçenekler Shutle Otobüsler ya da Trendir. Shuttle olarak Sitbus ya da Terravision kullanabilir. Biletlerinizi ilgili otobüslerin kalktıkları yerden ya da gitmeden internet üzerinden alabilirsiniz.

Trenler ise merkezdeki Termini İstasyonu veya Vatikan’dan başka bir noktaya gitmek isteyenler için ideal olabilir. Tren biletlerini havaalanındaki gişelerden almanız mümkün. Taksi seçeneği ise 50 – 60 euro tutabilir. Eğer 3-4 kişi ziyaret yapıyorsanız Taksileri kullanmak mantıksız değil.

Roma Ciampino Havaalanı Ulaşımı

Fiumicino Havaalanında olduğu gibi burada da Terravision ve Sitbus shuttle otobüsleri var. Aynı şekilde termini tren istasyonlarına gidiyorlar. Farklı noktalara ulaşmak isteyen gezginler için otobüs seçenekleri de mevcut. Havaalanı merkeze daha yakın olduğu için Taksi seçeneği Fiumicino Havaalanı’na nazaran daha uygun.

Roma’da şehir içi ulaşım çok kolay ve rahat. Bir çok turistik noktayı yürüyerek gezmeniz mümkün. Ancak gezilecek yerlerin çokluğundan ara sıra toplu taşıma kullanma ihtiyacı oluşabiliyor. Roma Pass alırsanız ulaşım için hiç bir ücret ödemenize gerek kalmaz. Ayrıca bir çok müzeden ücretsiz yararlanabilirsiniz. Roma Pass’i, geçerli olan müzelerden, turist danışma noktalarından veya internet sitesinden alabilirsiniz.

Roma’da ulaşım için metro, tramvay veya otobüs seçeneklerini kullanabilirsiniz. Bisiklet ile de Roma’yı rahatça gezmeniz mümkün. Roma ulaşım sistemini işleten ATAC firmasının uygulamasından ulaşım ağlarını takip edebilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.