Rapor Parasını Nasıl Öğrenebilirim?

13.09.2017
237
Rapor Parasını Nasıl Öğrenebilirim?

Çalışan bireylerin zaman zaman yaşadıklarını sağlık sorunları, aktif olarak iş hayatına yansır ve bazen bir gün, bazen daha uzun süreli olarak uzak kalmalarına sebep olmaktadır. Uzun süreli yaşanan sorunlardan kaynaklanan, raporların ücret durumları ise, çalışanın maaş ücretinden kesinti yaşamalarına sebebiyet vermektedir. Bu durumda yaşanan mağduriyeti azalma sorumluluğu ise, Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından kişilere temin edilmektedir.

Rapor Parası Nasıl Ödenir?

Rapor süresi iki ve daha az olması durumunda işveren, kararına bağlı olarak kişilerin maaşlarından kesinti yaşamadan, ödeme yapılabildiği gibi, bu süredeki günlerde aktif iş hayatında olmamaları sebebi ile de, kesinti sağlayabilirler. Ancak iki ya da daha az günlere alınan raporlar, Sosyal Güvenlik Kapsamında ödeme yapılmaz, kişide ücret olarak eksik maaş alır. Üç ve üstü günlerde ise, eksik günlere verilen rapor incelenir, işveren tarafından raporun dolması sonrasında onaylanarak; Sosyal Güvenlik Kurumuna aktarılır. Kişide bugünlerin ücreti belirli zaman dilimi sonrasında eksiksiz olarak kendisini yönlendirilen noktalardan temin etme hakkına sahip olabilir.

Rapor Parasını Sorgulama?

Belirli rapor kapsamının sonra ermesi ve onaylanmasının ardından, kişi ödeme alabilmek amacı ile parasının yatıp yatmadığını kontrol etmek zorundadır. Bu kapsamda ise, en doğru karar E- Devlet üzerinden yapılacak sorgulamadır. Rapor ile ilgili işlemlerin tam olarak tamamlanmasının ardından, ödemelerin de net olması durumunda adınıza açılacak Ziraat Bankası hesap bilgileri içerisinden paranızı almanıza olanak verilir. Bu süreç raporun onaylanmasından ortalama olarak 1 ay sonrasına kadar uzanır, bu durumda kişi E- Devlet kapsam dışında, 160 kurumunu da arayarak raporu ile ilgili bilgi edinme ve sonuca erişim sağlama olanağına sahiptir. Ancak bilgilerin doğru ve hatasız olması adına en geçerli kanal, bireysel olarak edindiğiniz E- Devlet içerisinden görüntüleme sağlamanızdır.

Rapor Parası Nereden Ödeniyor?

Yapılan son anlaşma ile birlikte rapor ödemeleri PTT aracılığı ile ödenmeye başlandı. Eğer daha önce banka hesap bilginizi ilettiyseniz yine aynı bankanızdan ödemelerinizi almaya devam edebilirsiniz. Yeni ilk kez ödeme alacak olan kişiler ödemelerini PTT şubelerinden almaya devam edecek.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.