Romanov Koyunu İthalatı Ve Fiyatları

26.06.2019
979
Romanov Koyunu İthalatı Ve Fiyatları

Ukrayna’da yetiştirilen bir koyun ırkı olan Romanov koyunu, Türkiye’deki pahalı et sorununa da kolay ulaşımı beraberinde getiriyor. Ülkemizde kırmızı et ihtiyacının %92’si büyükbaş hayvanlardan sağlanıyor. Büyükbaş hayvanlar, dünyanın her yerinde küçükbaş hayvanlardan daha pahalı. Ancak gelişmiş ülkelerin alım gücü yüksek olduğundan kolaylıkla
büyükbaş eti yiyebiliyorlar.

Romanov Koyunu Özellikleri

Türkiye gibi gelişmekte olan veya gelişmemiş ülkeler de daha ucuz kırmızı et yiyebilmek  için Ukrayna’da bulunan Romanov cinsi koyunları ithal etmeye başladılar. Romanov koyunlarının tercih edilmesinin pek çok sebebi bulunuyor. Romanov koyunları fiyat olarak çok ucuzdur, ortalama bir Romanov koyunu 120 dolara satılmaktadır. Fiyatının bu kadar düşük olmasının en büyük sebebi de adeta bir doğum makinesi olmaları. Romanov koyunu diğer ortalama koyunlardan 2 hatta 3 kat daha fazla doğurganlık oranına sahipler, üstelik ramanov koyunları pek çok koyun etinin aksine kokusundan kendini belli etmemektedir. Kokmadıklarından dolayı sığır veya inek eti olmadığını anlayamazsınız.

Romanov Koyunun Özellikleri

1- Romanov Koyunlar hemen her iklime ve ülkenin havasına alışabilir adaptasyon sorunu çekmez.

2- 12 yaşına kadar yavrulayabildiğinden uzun ömürlü ve ömrünün çoğunda genç döllenebilen bir hayvandır.

3- Romanov Koyunu her mevsim çiftleşebilir.

4- İyi beslenir ve bakılırsa tek seferde 6 kuzu yavrulayabilir.

5- Ömründe 14 kadar kuzu verebilir.

6- Doğum yaptıktan 40 gün sonra yeniden çiftleşebilir.

7- Hastalıklara ve olumsuz şartlara karşı oldukça dirençli bir hayvandır.

Romanov Koyunu İthalatı

Ukrayna’dan Romanov Koyunu İthalatı 

1- Romanov koyunu ithal etmek isteyen Türkler, en az 100 en fazla 1000 küçükbaş koyun ithal edebilirler.

2- İthal edilen damızlık hayvanlar 2 yıl süre ile satılamaz veya devredilemez.

3- Ortalama ithalat süresi 30 gündür. İthal edilen hayvanlar 30 gün içerisinde adresinize gelecektir.

Ukrayna Romanov Koyunu Fiyatları

Romanov koyunu fiyatları mevsimsel olarak değişkenlik gösterebilmektedir. Ancak Türkiye’deki pek çok koyundan  daha uygun fiyatlara bulabilirsiniz. Ukrayna’daki romanov koyunları en ucuz 120 dolar en pahalı ise 190 dolar civarındadır. Romanov koyunlarının Türkiye’deki güncel fiyatları ise ortalama 700 TL ile, 1200 TL arasında değişiyor.
Bunlar küçük henüz 1 yaşını doldurmamış kuzu fiyatlarıdır.

2-3 yaşındaki yetişkin koyunların fiyatları ise ortalama 2.000 TL civarındadır. Romanov koyunları verimlerine göre fiyatları gerçekten çok iyi konumdadır. İnternette pek  çok yerde romanov koyunlarının satıldığını görebilirsiniz ancak bazı kişiler bu işin dolandırıcılığını yapmakta veya size çok daha yüksek fiyatlara farkında olmadan satabilmektedir. Bu nedenle ithal etmeden önce mutlaka şirket sahipleriyle görüşmelisiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.