Provizyon Nedir? Bankanın Provizyon Vermemesi Nedir?

06.05.2018
679
Provizyon Nedir? Bankanın Provizyon Vermemesi Nedir?

Kredi Kartı kullanarak alışveriş yapmak isteyen müşterilerin kartlarında uygulanan bir işlem olan Provizyon Nedir diye bakıldığı zaman alışveriş için ödenmesi gereken tutarı karşılayacak nitelikte limit bulunup bulunmadığını öğrenmeye yarayan işleme denilmektedir. Kredi kartına provizyon ile birlikte bloke uygulandığı zaman ekstre limitlerinde kısıtlamalar yaşanmakta ve alıcı ile satıcı arasında yapılan ticaret işlemi garanti altına alınmaktadır. Genellikle online ortamlardan veya uzak mesafe ticaretinde kullanılan bu işlem sayesinde her iki tarafın mağduriyet yaşamaması mümkün hale gelmektedir. Uzak mesafe bulunmayan veya online olmayan alışverişler için alıcı tarafından verilen direk ödeme talimatı doğrultusunda ticaret işlemi sağlanmış olmaktadır. Posnet kullanarak kredi kartı ile işlem yapmak isteyen müşteriler provizyon sayesinde limitlerinden ücret tahsilini en uygun zaman dilimi içerisinde yapabilme imkanına erişmektedir.

 

Provizyon Nedir noktasında kullanıcıların mağduriyetini önleyebilecek bir uygulama olduğunu belirtmek ile birlikte bu işlem doğrultusunda yapılan ödeme talimatı 1 hafta içerisinde gerçekleştirilmez ise ödemenin iptalinin söz konusu olabileceği de unutulmaması gereken bir husus olarak karşımıza çıkmaktadır. Provizyon talimatı veren kullanıcı veya ödeme alacak kurum ile kişiler, bu talimatın iptal edilme hakkına sahip olmakta ve bu sayede kredi kartına üzerine gelen bloke işleminin kaldırılması mümkün hale gelmektedir. Yapılan iptal işlemi kart ekstresinde görülmemekte ve posnet üzerinden de bu iptal işlemi yapılabilmektedir. Posnet üzerinden yapılan işlemler için dikkate alınması gereken en önemli nokta ise aktive edilen provizyon işleminin sadece aynı gün içerisinde iptal edilebilme imkanının bulunmasıdır.

 

Çek İşlemlerinde Provizyon Yapılması

Büyük miktarlarda ödeme yapılması gereken ticari işlemlerde en yaygın olarak başvurulan yöntemler arasında yer alan çek işleminde çekin karşılığının bulunup bulunmadığını anlamak ve sağlıklı bir işlem yapabilmek için provizyon başvurulmaktadır. Provizyon işleminde çek üzerinde ödenmesi taahhüt edilen tutarın ilgili kişiye ait banka hesabında var olup olmadığı kısa süre içerisinde anlaşılabilmektedir. Bu noktada kayda değer bir husus olan Bankanın Provizyon Vermemesi devreye girebilmekte ve istenilen bilgiye ulaşmak zor bir hal alabilmektedir. Bankanın Provizyon Vermemesi Nedir diye bakıldığında bilgi edinmeye yönelik istenilen yetkinin güvenlik vb. nedenler ile verilmemesi diyebilmek mümkün olmaktadır.

Bankanın Provizyon Vermemesi Durumu

Kredi Kartı ile gerçekleştirilen işlemleri takip etmeye yarayan ve online olarak gerçekleştirilen ödemeleri kart sahibin kendisinin yapıp yapmadığını anlamak için kullanılan provizyon sistemi bazı durumlarda bankalar tarafından engellenebilmektedir. Bankanın Provizyon Vermemesi Nedir diye tabir edilen durum standart dışı alışveriş hallerinde söz konusu olmaktadır. İşlemin yapıldığı sitenin güvenilir nitelikte olmaması ve kartla gerçekleştirilen işlemin prosedürlere aykırı olarak yerine getirilmesi bulunmaktadır. Ayrıca internet üzerinden yapılacak işlemler için kişinin onayının bulunmaması da banka tarafından provizyon verilmesine engel olan bir unsur olarak karşımıza çıkmaktadır. Böyle bir durum söz konusu olduğunda yapılan işleme onay verilmediği için ödeme gerçekleştirilmez ve alışverişin iptali meydana gelir.

Provizyon Nedir noktasında tüm bu detaylar göz önüne alındığında kişisel veri güvenliğini sağlama açısından oldukça önemli bir işlev gördüğünü söyleyebilmek mümkün olmaktadır.  Ülkemizde Aralık-2017 döneminde yapılan düzenleme ile birlikte online ödeme işlemleri için kredi kartlarını kullanmak isteyen müşterilerin sms yöntemi ile onay vermesi zorunlu hale getirilmiş olup bu işlem sonrasında yapılacak ticari işlemlerde herhangi bir kısıtlama durumu söz konusu olmayacaktır. Sms uygulaması haricinde kredi kartının ait olduğu banka yetkilileri ile irtibat kurarak online ödeme yapabilme hakkı elde edebilmek mümkündür.

ETİKETLER:
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.