Portekiz İş Avantajları ve Geçim Kaynağı

31.08.2019
277
Portekiz İş Avantajları ve Geçim Kaynağı

Avrupa Kıtasının en batı ucunda yer alan Portekiz sınırları güney ve kuzeyinde İspanya ile birlikte çizilmiştir. Portekiz’in başkenti olan Lizbon aynı zamanda ülkenin en büyük şehridir. Antika dükkanları, katedral ve köprüleri oldukça meşhur bir ülkedir. Portekiz, ziyaret edilmesi gereken ülkelerden bir tanesidir. Portekiz’in bazı şehirlerinde nadir de olsa iç çatışmalar meydana gelebiliyor. Bu nedenle bu konuda dikkatli olmanız gerekir. Portekiz’de büyük bir çoğunluk Katolik’tir. Aralarında Müslüman kesimler de yaşamaktadır. Resmi dilleri Portekizcedir. Bazı insanlar İspanyolca, İngilizce ve İtalyanca dillerini de nadir de olsa konuşmaktadırlar.

 

Portekiz’de Yaşam

Portekiz ucuz maliyetli ve yüksem yaşam konforu olan bir ülkedir. Ülkede 8 ay boyunca denize girilmesi, ucuz yeme içme avantajları, seyahat etme imkanları yaşamak için nedenler arasında sayılabilir. Eğitim, kültür ve sanat olanaklarının yüksek olması, yaşam için ulaşım imkanlarının kolay olması da insanlar için önemlidir. Dünyanın en güvenli 3 ülkelerinde bir tanesi olarak bilinir. Suç işleme oranı oldukça düşüktür. Portekiz başkenti Lizbon, yatırımcıları cezbeden bir coğrafyaya sahiptir. İnşaat sektörü oldukça ilerlemiş ve artış göstermektedir. Her yıl turistik yerleri artış göstermektedir. Sosyal olanaklar, iş olanakları, yaşam kalitesi açısından hayat boyu yaşam gerektiren yerler arasındadır. Bu nedenle Portekiz de yaşamaya karar verirseniz ilk olarak şehri keşfetmeye başlayarak, karar vermenize yardımcı olmanızı sağlayacaktır.

Portekiz İş Avantajları

Portekiz’de İş Olanakları

Portekiz bakıldığı zaman turizm şehri olarak bilinse de özelikle yaz ve kış aylarında yoğun nüfus artışı yaşanır. Yaşam kalitenizi hiç düşürmeden en ideal bir şekilde hayatınızı devam ettirmek için ülkenin iş olanaklarına göz gezdirebilirsiniz. Portekiz’de genellikle iletişim, reklam, pazarlama alanında iş seçenekleri oldukça fazladır. Müşteri ve tüketici ilişkileri işin de Portekizce bilmek zorunludur. İkna kabiliyeti yüksek ve satış konusunda tecrübeli yerli ve yabancı herkes bu alanlarda kendilerini gösterebilir. Lizbon da genellikle 18-24 yaş arasında ki gençlerin işsizlik oranları fazladır. Portekiz ekonomisinde deniz ürünleri çok fazla etkilidir. Ancak son dönemlerde teknoloji daha da gelişmiştir.

Hizmet sektörü, bölgede ki iş ihtiyacının yarısından fazlasını kapsar. En önemlileri arasında, güvenlik, sağlık, reklamcılık, kamu hizmeti, muhasebe gibi mesleklerdir. Bilim, finans, teknoloji gibi alanlar da ise son zamanlarda işe alımlar da ciddi anlam da artışlar gözlemlenmektedir. Lizbon’da birçok büyük kurumsal firma bulunmaktadır. Bu kurumsal firmalar üzerinden iş olanaklarını değerlendirmeniz mümkün. Aile kavramı Portekiz de oldukça önemlidir. Bu durumu iş hayatında da çok fazla gösterirler. İşlerin büyük bir kısmı aile ilişkilerine dayalı olarak yürütülür.

Portekizlilerin çoğu şık giyinmeye ve uzun uzun yemekler yemeye alışkın oldukları için çalışma saatleri konusunda esnek davranırlar. Portekiz gibi pek çok yabancı bir ülkede çalışmak için vize almanız gerekmektedir. Portekiz Golden Visa sayesinde alacağınız bir gayrimenkul veya yapacağınız yatırım sonucunda oturum iznine sahip olabilirsiniz. Portekiz hükümeti de genellikle her türlü yatırımcıyı destekler. Nasıl bir çalışma ortamında çalışmak istediğinize karar verip hayatınıza yön verebilirsiniz.

 

Portekiz Geçim Kaynağı

Portekiz de turizm oldukça ilerlemiş düzeydedir. Her yıl birçok turistin akımına uğrayarak, nüfusun artmasına katkı da bulunmuşlardır. Tarım oldukça gelişmiş ve endüstriyel gelişmelerden kaynaklı olarak fabrikalar gelişmiştir. Portekiz’in ekonomik geliri porto şarabından sağlanır. Petrol rafinerileri, otomotiv, çimento, koltuk, ayakkabı oldukça önemli bir düzeydedir. Tarım ve endüstriyelin gelişmesinden dolayı refah seviyesi de artmıştır. Bu nedenle Portekiz de yaşamaya karar verdiyseniz geçim için birçok alternatif bulunmaktadır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.