Piyasadaki En İyi Hibrit Arabalar

20.07.2017
401
Piyasadaki En İyi Hibrit Arabalar

Günümüzde teknolojinin gelişme göstermesi, bir çok özellikli taşıtların ortaya çıkmasını sağlamıştır. Gösterişli ve üstün performans sahip bir çok araba, alıcılarını beklemektedir. Özellikle tekerleğin icat edilmesinin ardından, bir çok yeni araba piyasaya sürülmüştür.

Bu arabalara zamanla yeni özellikler eklenmiş ve çeşitli donanımlar yüklenmiştir. Böylece her arabanın kendine ait bir ayrıcalığının olmasından ötürü, bir çok farklı alıcı grubu oluşmuştur. Otomobil markalarının kıyasıya Pazar rekabeti, arabaların son derece performans üzerine kurulmasına zemin hazırlamıştır.

Son olarak hibrit teknolojisine sahip, elektrikle çalışan arabalar hayatımıza girmiştir. Hibrit araçlar, halk arasında melez adıyla da bilinmektedir. Benzinin bittiği anlarda elektrik devreye girmektedir ve böylece yakıt sorunu gibi durumların ortaya çıkması engellenmiştir.

Hibrit araçlarda, iki farklı motor vardır. İlk motor benzinle, diğer motorsa elektrikle çalışmaktadır. Böylece sürücülerin yakıt bitmesinden doğan endişesi tamamen giderilmiştir. Hibrit arabaların fiyatları da, tatmin edici seviyelerdedir.

Hemen hemen her araba markası, kendine ait hibrit modelini geliştirmiştir. Kısa sürede bir çok alıcıya ulaşan en iyi 10 hibrit araba, aşağıda listelenmiştir.

BMW İ3

                     BMW İ3

Bmw kalitesini ve sürüş keyfini bilmeyen yoktur ve hibrit teknolojisi, İ3 modelinde son derece kaliteli yansıtılmıştır. Aracın 170 beygirlik motoru, kısa sürede hızlanmasına olanak vermiştir.

Saatte 150 kilometreye kadar ulaşım sağlayan bu araç, 0 kilometreden 100 kilometreye yaklaşık 7.3 saniyede ulaşım sağlamaktadır.

Hatchback 5 kapılı olan i3, yol tutuş olarak da istenileni vermiştir. 9 litre benzin deposu, her ihtimale karşı hazır tutulmuştur. 250 Nm tork üretmesinden dolayı, listemizde ilk sırada yer almaktadır.

Ortalama yakıt tüketimi 100 kilometrede 0.6 litredir ve son derece tasarruflu bir araçtır.

Aracın ön paneline baktığımız zaman, göz alıcı tasarımı bizleri karşılıyor. Dijita ön paneli ve son teknoloji iç donanımı, aracın üst düzey bir araç olduğunu bir kez daha kanıtlıyor. Yol tutuş olarak sürücülerini daima memnun eden i3, çok uygun fiyatlardan satılmaktadır.

Liste satış fiyatı 60.000 TL’dir ve %60’lık şarj dolumu ile yaklaşık 140 kilometreye kadar yol gidebilme özelliğine sahiptir.

Aracın ilk üretimi 2013 yılında yapılmıştır ve günümüze sürekli yeni eklemeler ve güncellemeler ile ulaşmıştır. Son zamanlarda yapılan teşvik edici indirimler, İ3 modelinin rahatlıkla satın alınabilmesine zemin hazırlamıştır. Buna ek olarak aracın dayanıklı dış yapısı, kaliteli bir araç olduğunu göstermektedir.

Toyota Prius

                 Toyota Prius

Toyota şirketler grubu, 2015 yılında Prius model hibrit arabasını piyasaya sürmüştür. Accent ve elantra modelini anımsatan bir tasarıma sahip olan Prius, 136 beygirlik motoruyla dikkatleri üzerinde topluyor.

207 Nm tork üretebilme özelliği de, aracın performans aracı olduğunu bir kez daha kanıtlıyor. Çok noktalı enjeksiyona sahip olmasından ötürü, araç kaliteli bir sürüş keyfi yaşatıyor.

Buna ek olarak aracın yol tutuşu da, istenileni veren bir özellik gösteriyor. Bağımsız,Mcpherson dengeliyici yay ön ve arka süspansiyonları, sürüş anında yolcuları en rahat konumda olmasını sağlamaktadır.

Ayrıca saatte 165 kilometreye kadar ulaşım sağlayan bu araç, 0 kilometreden 100 kilometreye yaklaşık 11.3 saniyede çıkmaktadır. Aracın elektrikli motoru, 82 beygir gücündedir.

Hava soğutmalı ön ve arka diskleri, en hızlı anda bile aracın rahatlıkla durmasını sağlamaktadır. Prius marka bu aracın ortalama yakıt tüketimi 100 kilometrede 4.3 litredir. 1.8 litre hacme sahip motoru, kısa sürede hızlanmasına zemin hazırlamaktadır.

Aracın ön paneli, üstün bir teknoloji ile donatılmıştır. Böylece sürücüyü ve yolcuları ön planda tuttuğunu, bizlere bir kez daha kanıtlamıştır. Hibrit araçlar arasında en çok tercih edilen araç olan Prius, kampanyalar dahilinde satılan bir araçtır. Bu araç için istenen satış fiyatı, 80.000 TL’dir.

Volvo XC 90 T8 TWin Engine

        Volvo XC 90 T8 TWin Engine

Suv kasa yapısına sahip olan Volvo XC 90 T8 TWin Engine, 2015 yılında ilk alıcılarına gösterilmiştir. 2.0 litre hacimli 407 beygirlik motoru, üst düzey performans sunmaktadır. Ayrıca 400 Nm tprk üretebilen ende hibrit araçlar arasındadır.

Aracın 0 kilometreden 100 kilometreye ulaşım süresi, yaklaşık olarak 6.7 saniye sürmektedir. Turbo kompresör / Mekanik süperşarj türbini kullanılan Volvo XC 90 T8 TWin Engine, direkt enjeksiyonludur.

8 ileri otomatik şanzımanı, aracın üst düzey bir performansta olduğunun bir göstergesidir. 49 g/km olan emisyonu, tam bir çevre dostu olduğunu kanıtlamıştır. Aracın ortalama yakıt tüketimi 2.1 litredir ve uzun yol yapmak için ideal bir araçtır.

Hibrit teknolojisinin en sağlam ve dayanıklı modeli olan Volvo XC 90 T8 TWin Engine, iç donanımı ile dikkatleri çekmiştir. Son teknolojinin araçla uyumu, göz alıcı konumdadır.

Dokunmatik ekranları ve dijital panelleri, adeta devrim niteliğindedir. Aracın ağırlığının 1.5 ton olmasından dolayı da, yol tutuş olarak mükemmel olmasına zemin hazırlamıştır.

Çift salıncaklı sispansiyonları, hava soğutmalı ön ve arka diskleri, 4×4 çekişli motoru, araca eklenen ekstra özellikler arasındadır. Araçta 4 adet silindir vardır ve en zor yollarda bile istenileni vermektedir.

Araç için istenen satış fiyatı 80.000 TL olarak belirlenmiştir.

Volkswagen Passat GTE

           Volkswagen Passat GTE

Volkswagen Passat modelinin hibrit teknolojisine sahipt modeli olan GTE, üstün performansıyla göz dolduruyor. 218 beygirlik 1.4 benzinli motoru ve 6 ileri DSG manuel önden çekişli şanzımanı, aracın kısa sürede hızlanmasına zemin hazırlıyor.

Ayrıca aracın 0 kilometreden 100 kilometreye ulaşım süresi, yaklaşık 6.7 saniye sürmektedir. Bu denli hızlı ve kaliteli bir araç olan Volkswagen Passat GTE, 170 kilometre azami hıza ulaşabiliyor. Önden çekşli bir araç olmasına rağmen, performansından asla ödün vermiyor.

400 nm tork üretmesinden ötürü, motoru da üstün Alman teknolojisiyle tasarlandığını bir kez daha gösteriyor.Hava soğutmalı ön ve arka diskleri, Turbo kompresör turbinleri, 4 silindirlik modeli, aracı ön plana çıkaran özellikler arasındadır.

%80 şarj ile, 120 kilometre gidebilmektedir. Hibrit marka araçlar arasında en çok satın alınan model özelliğini korumaktadır. Aracın 20 g/km olan emisyonu, çevre dostu olduğunu gösteriyor. 8.7 kWh akü kapasitesi, hibrit teknolojisine en uygun tarzda tasarlanmıştır.

Aracın ön paneli, son derece teknolojik parçalarla oluşturulmuştur. Dijital ve tam otomatik ön konsolu, adeta uçak kullanıyormuş gibi his yaşatmaktadır. Araç için istenen satış fiyatı 90.000 TL’den başlamaktadır.

Porsche Panamera E-Hybrid

        Porsche Panamera E-Hybrid

Üstün Porsche kasa tipine sahip olan Panemara, hibrit teknolojisini içerisinde barındıran bir araçtır. Porsche şirketler grubu bu arabayı üreterek, adeta devrim niteliğinde bir yenilik yapmıştır.

Listemizdeki en hızlı melez araçlar arasında yer alan Porsche Panamera E-Hybrid, 0 kilometreden 100 kilometreye yaklaşık 5.5 saniyede ulaşım sağlıyor. Ayrıca aracın maksimum hız limiti saatte 270 kilometredir. 2013 yılında ilk defa üretilen Porsche Panamera E-Hybrid, 2016 yılına kadar pazarlarda kalmıştır.

3.0 benzinli 416 beygirlik motoru ve 8 iler triptonic arkadan itişli şanzımanı, son derece hızlı bir araç olduğunu bizlere gösteriyor. Aracın ortalama yakıt tüketimi ise, 100 kilometrede 3.1 litredir. %80’lik bir şarj dolumuyla, 95 kilometre yol gidebilmektedir.

Aracın iç dizaynına gelecek olursak, normal panamera araçlar ile bir farkının olmadığını söyleyebiliriz. Son derece teknolojik bir araç olan Porsche Panamera E-Hybrid, çift salıncaklı ön ve arka süspansiyonları, hava soğutmalı fren diskleri, dijital ön paneli ve daha bir çok ekstra ile göz doldurucu niteliktedir.

590 nm tork üretmesinden ötürü, istenilen hıza ulaşılmasını sağlamaktadır. Elektrik motor gücü 95 beygirdir ve benzin bittiği zaman elektrikle 120 kilometre daha yol gidilebilir. Tüm bu üstün özelliklere ve donanım sahip olan Porsche Panamera E-Hybrid, 120.000 TL’den alıcılarını beklemektedir.

Audi A3 e-tron

                 Audi A3 e-tron

Üstün performanslı hibrit araçlar arasında en çok tercih edilen ve olumlu yorumlar alan Audi A3 e-tron, hatchback 5 kapılı olan modeldir.

Hibrit teknolojisini iliklerine kadar yaşatan bu araç, 1.4 litre hacimli 204 beygirlik benzinli motoru ve 6 iler S-tronic önden çekişli şanzımanı ile, üst düzey bir hibrit aracı olduğunu gösteriyor. Ayrıca aracın elektrikle kullanımı durumunda,  102 beygirlik bir güç olacaktır ve elektrikle yaklaşık 120 kilometre yol gidebilme özelliğini içerisinde barındırmaktadır.

Araç 0 kilometreden 100 kilometreye yaklaşık 7.6 saniyede ulaşım sağlamaktadır. Buna ek olarak azami hızı saatte 222 kilometre olan Audi A3 e-tron, adeta bir performans aracıdır. 1210 litre bagaj hacmi, geniş aileler için arabaya eklenmiştir.

Aracın ortalama yakıt tüketimi 100 kilometrede 1.5 litredir. Böylece tasarruflu bir hibrit araç olmasından ötürü, bir çok alıcıya ulaşım sağlamıştır.

Aracın ön paneline gelecek olursak, teknolojinin üst düzey olduğunu söyleyebiliriz. Sürücü odaklı bir ön kabine sahip olan Audi A3 e-tron, dijital göz alıcı panele ve dokunmatik multimedya gibi bir çok ekstraya sahiptir. 

Süspansiyon olarak Bağımsız,Mcpherson dengeliyici yay ilk defa bu araca eklenmiştir. Tüm bu üstün özelliklere sahip olan Audi A3 e-tron, uygun fiyatı ile sürücülerin bu araca yönelmesini sağlıyor. Son olarak belirtilen liste fiyatı bu araç için 120.000 TL’den başlamaktadır.

Lexus LC 500h

                  Lexus LC 500h

Araca ilk baktığımız zaman, son derece geniş bir araç olduğunu görüyoruz. Kaliteli ve dayanıklı dış yapısı, aracı ön plana çıkaran özellikler arasında yer almaktadır. 354 beygirlik 4 litre hacimli motoru, 6 ileri otomatik 4 çeker şanzımanı, aracın son derece üstün performanslı bir hibrit araba olduğunu bir kez daha kanıtlamıştır.

Araç içerisinde yer alan tüm bilgi paneli, sürücünün görüş alanında yer alacak biçimde dikkatlice yerleştirilmiştir.. Göstergeler LFA’dan alınan ve ortası hareket eden orta kısmıyla yan konsolu yönlendiren yeni nesil dokunmatik uzaktan kumandalı ara yüzü içerisinde barındırmaktadır.

İç tasarımda kullanılan malzeme, detay gerektiren özenli işçilik , Lexus’un kaliteye verdiği önemi gösteriyor.

Aracın 0 kilometreden 100 kilometreye ulaşım süresi 5.4 litrede tamamlanıyor. Ayrıca bir batarya şarj ile 90 kilometreye kadar yol gidebiliyor.

Aracın şehir içi kullanımında 3.2 litre ve şehir dışı kullanımında 2.1 litre yakıt tüketimi olmaktadır.

Emisyon değer son derece düşük olan Lexus LC 500h, çevre standartlarına uyan bir araçtır. Kasası spor araçları andırıyor ve sportif moduyla da dikkatleri üzerinde topluyor. Araç için istenilen satış fiyatı 130.000 TL’dir.

Infiniti Q50 Hibrit

                Infiniti Q50 Hibrit

Infiniti ailesinin en genç üyesi olan Q50, üstün özellikli melez bir araçtır. Hibrit teknolojisini son derece hissettiren bu araç, 0 kilometreden 100 kilometreye yaklaşık 5.4 saniyede ulaşmaktadır. 3.5 litre 364 beygirlik motoru ve 6 ileri triptonic 4 çeker şanzımanı, aracı ön plana çıkaran özellikler arasındadır.

İlk üretimine 2013 yılında başlanan Infiniti Q50 Hibrit, ortalama 250 kilometre hıza ulaşmaktadır. 5 koltuklu sedan araç olmasından dolayı, aileler için özel olarak üretilmiştir. İnfiniti bu araçtan 1 milyon tane satarak, tarihe geçmiştir.

350 nm tork üretmesinden ötürü, performans nitelikli bir araç olduğunu gösteriyor.

Çift salıncaklı ön ve arka süspansiyonları, hava soğutmalı ön ve arka fren diskleri, dijital ön paneli, tam dokunmatik multimedya desteği, ayarlanabilir far ve ayna ve daha bir çok ekstra özellik, araç içerisinde mevcuttur.

Bu aracı rakiplerinden ayıran en büyük özelliği, ortalama 1.6 litre yakıt tüketimine sahip olmasıdır. Aracın şehir dışı tüketimi 1.3 litre ve şehir içi yakıt tüketimi ise 2.2 litredir. Araç üretilirken motor içerisine 6 adet silindir eklenmiştir. Böylece en zor yollarda bile, kaliteli bir sürüş keyfi yaşatacaktır.

Aracın yol tutuşu da tatmin edici seviyelerdedir. Tüm bu özelliklere sahip olan Infiniti Q50 Hibrit, 65.000 TL’den alıcılarını beklemektedir.

Toyota C-HR

                   Toyota C-HR

Toyota C-HR, Toyota şirketler grubunun hibrit arabalara verdiği önemi bir kez daha bizlere vurguluyor. Toyota ilesinin en yeni üyesi olan Toyota C-HR, 2016 yılında üretilmeye başlanmıştır. 2017 modellerinin hala beklendiği bu araç, 0 kilometreden 100 kilometreye yaklaşık 11 saniyede ulaşım sağlıyor.

Bu özelliğinden ötürü, aracın performans aracı olmadığını görüyoruz. Araç tamamen aileler ve yaşlılar için üretilmiştir. Tasarruflu motor yapısı ve 5 ileri manuel şanzımanı, üst düzey bir hibrit araç olduğunu gösteriyor.

1.8 litre hacimli 122 beygirlik motoru önden çekiş için, ideal bir araç olduğunu vurguluyor. Aracın azami hızı da saatte 170 kilometredir. SUV kasa 5 kapılı olan Toyota C-HR, 142 nm tork üretebiliyor.

Çok noktalı enjeksiyon motorunun olması, tasarruflu bir araç olduğunun göstergesidir. Bağımsız tip McPherson ön ve arka süspansiyonları, hava soğutmalı ön ve arka diskleri ve daha bir çok ekstra, araç içerisine eklenmiştir.

İç kabini ise ayrı bir teknolojiyle üretilmiş olan Toyota C-HR, yolcu kabininde rahatlık hissi veriyor. Yol tutuşu da ayrı bir işçilik ile ortaya çıkarılan bu araç, şehir içi kullanımda 4.0 litre ve şehir dışı kullanımda 2.8 litre yakıt tüketiyor.

Aracın tam dolu pil ile elektriğe alınması durumunda, 120 kilometre yol gidebiliyor. Buna ek olarak ortalama yakıt tüketimi 3.2 litre olduğunu gözlemliyoruz. Araç için istenilen fiyat 80.000 TL’den başlamaktadır.

Toyota Yaris III Hybrid

Toyota ailesinin bir diğer modeli olan Yaris III, hatchback kasa tipi ile bizleri karşılıyor. Araca ilk baktığımı zaman, üstün Toyota teknolojisini bir kez daha görüyoruz. 100 beygir gücündeki 1.5 motoru ve 5 ileri manuel önden çekişli şanzımanı, aracı ön plana çıkarıyor.

170 nm tork üretebilme özelliği gösteren bir araç olduğu için, pek de süratli bir araç olduğunu söylemeyiz. Aracın 0 kilometreden 100 kilometreye hızlanma süresi, 11.8 saniyedir. Tamamen orta segmentli araçlar ile eş özellikte olan Toyota Yaris III Hybrid, saatte 165 kilometre hıza ulaşabiliyor.

2017 yılında üretimine başlanan bu araç, Bağımsız,Mcpherson dengeliyici yay ve hava soğutmalı ön ve arka disklerden oluşuyor. Böylece en hızlı anda bile kaliteli bir duruş sağlıyor.

Aracın iç donanımı, klasik Toyota tasarımı ile oluşturulmuştur. Dijital ön paneli ve sürücü destekli kullanım alanları, aracın yolcu kabinindeki rahatlığı sağlamıştır.

Aracın şehir içi kullanımında 3.3 litre, şehir dışı kullanımında ise 2.6 litre yakıt tüketimi olacaktır. Böylece ortalama 2.9 litre yakıt tüketimine sahip olan Toyota Yaris III Hybrid, aynı zamanda tasarruflu bir araçtır. Toyota Yaris III Hybrid için istenilen satış fiyatı 55.000 TL’den başlamaktadır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.