Pilot Nasıl Olunur?

21.07.2019
255
Pilot Nasıl Olunur?

Pilot olmak birçok çocuğun hali ile başlar. Yıllar geçtikçe değişen hayallerimiz olur. Ama bazılarımızda uçak kullanmak uçmak özgürlük demektir. Bu hayal asla değişmez. Özellikle heyecan verici yapısı, çalışma saatleri ve kazandıkları ücret nedeni ile çok insan için çekici bir meslektir. Peki, nasıl pilot olunur? Pilot olmak için tercih edilecek seçenekler vardır. Özel ücretli kurslara gitmek veya Askeriye sivil havacılık okuluna gitmek bu seçeneklerdir. Pilot olmak için eğitim almak şarttır. Bu eğitim kolay bir durum da değildir. Sadece merak ile çözülemeyecek kadar zor bir süreçtir. Zorlu bir sınav süreci, eğitim ve fiziki yeterlilik gibi alanlarla ilgili yapılır. Diğer yandan özel ücretli kurslar için ise pilotluk eğitimi için lise mezunu olmak yeterlidir. Fakat bu eğitime başlarken lisans mezunu olmak da sizlere avantaj sağlar. Bazı ücretli kurslar sadece lisans mezunu pilot adaylarını kabul etmektedir.

İstikbal Göklerdedir

Ön Koşullar

 1. İlk önce öğrenci pilot lisansı alınır. Bunun için, 17 yaşını ilk uçuştan önce tamamlamış olmak, lise veya dengi okullardan mezun olmak, SHGM tarafından ya da yetkilendirilmiş kurumlardan tıp merkezlerinden sağlık raporu (1. Veya 2 sınıf sağlık sertifikası) almak şartlardan birincisidir.
 2. Şahsi pilot olabilmek için ise; 18 yaşını doldurmuş olmak, lise veya dengi okul mezunu olmak, Yine SHGM ya da yetkilendirdiği kurumlardan 1. Veya 2 sınıf sağlık sertifikası almış olmak, SHGM tarafından yetki verilmiş olan kurumlardan Uçuş Eğitim Organizasyonlarında ihtiyaç duyulan teorik bilgi ve uçuş eğitimini başarı ile tamamlamış olmak, teorik sınavlarda uçuş ile ilgili eğitim tamamlanmasının ardından 6 ay içerisinde girilecek yetenek sınavından başarışı not almak, gece uçuş talebi var ise uygun eğitimi almış olmak, yönetmelikte yazılı bulunan tecrübeye sahip olmak gereklidir.
 3. Eğer ticari pilot lisansı sahibi olmak isteniyor ise, en az 18 yaşında olmak, lise veya dengi okul mezunu olmak, Sağlık sertifikası ve uçuş eğitimi için gerekli teorik bilgiyi almış olmak. Uçuş yetenek sınavında başarılı not almış olmak.
 4. Hava yolları nakliye pilot lisansı almak için;  21 yaşını doldurmuş olmak, lise mezunu olmak, SHGM 1 sınıf sağlık sertifikasına sahip olmak, Teorik içerikli bilgi sınavından başarılı not almış olmak, yönetmeliklerde belirtilen deneyime sahip olmak. MMC kursu görmüş olmak gereklidir.

 

 

 

Genel olarak her pilotta aranan özellikler aşağıdadır.

 1. T.C: vatandaşı olmak
 2. En az lise mezunu olmak
 3. 18 yaşını doldurmak.
 4. Bayan adaylarda 1,60 cmden kısa 1,90 cmden uzun olmamak ve vücut kitle endeksine uygun olmak.
 5. Erkeklerde 1,65 cmden kısa 1,90 cmden uzun olmamak
 6. Askerlik hizmetini yerine getirmiş olmak.
 7. Adli sicil kayıtlarında temiz olmak
 8. Daha önceden bir hava kurumundan disiplinsizlik nedeni ile çıkarılmış olmamak.
 9. Bir hava kurumundan ya da iştirak şirketlerinden fesih yolu ile ayrılmış olmamak.
 10. Çok iyi derecede İngilizce biliyor olmak. TOEFL de 75 puan IELTS den 6 puan almış olmak
 11. Ticari pilot sağlık şartlarına uygun sağlık sertifikası sahibi olmak.

 

 

 

Bu şartları taşıyan pilot adayları ilanlara internet üzerinden başvurabilirler.  Başvurular sadece online olarak yapılabilir. Dil belgesi sahibi olmayanlar için havayolları ayrıca dil sınavı yaparlar. Bu sınav sonucu kriterlere uymayanlar sürece devam edemezler. Bu aşamaların ardından hava kurumları başarılı adaylara iş teklifi yaparlar. Arından işe başlama sürecinde istenen tüm evrakları talep ederler. Böylelikle istihdam süreci tamamlanır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.