Peşinatsız Ev Kredisi Veren Bankalar

05.12.2017
226
Peşinatsız Ev Kredisi Veren Bankalar

Her birey hem kendisi için, hem de ailesinin daha rahat bir yaşam sürdürebilmesi adına ev sahibi olma derdine düşmektedir. Günümüzde mevcut ekonomi kapsamını ele aldığımızda asgari ücretle veya memur maaşıyla da dahi olsa ev sahibi olması oldukça imkansız görülmekte. Ancak ve ancak çok uzun vadelerle para biriktirip ev satın alma durumunu göz önünde bulundurduğumuz da bu tür olumlu bir etki alanına dahil edebiliriz. Bu duruma yönelik kira derdinden kurtulmak ve kira öder gibi ev sahibi olmak isteyenlerinde bir takım araştırmaları bulunuyor. Bu araştırmalar kapsamında ilk sırada TOKİ gelse de yine şansa dayalı ve az sayıda konut projesi olduğundan olumsuz görülebilmektedir. İkinci bir şans olanağı ise faizi bulunmasına rağmen ev sahibi olmanızı sağlayacak olan banka kredileridir. Bankalar ev sahibi olmak isteyen veya ikinci bir ev almak için uğraşan kişilere özel olarak sunduğu konut kredilerinde destek olmaktadır.

 

Ev Kredisi Veren Bankalar Hakkında Bilgi

Ev kredisi çekerek ev sahibi olma hayallerine bir adım daha ulaşabilirsiniz. Ev sahibi olmak isteyen birçok kişi bankaların sunduğu konut kredisinden faydalanmak adına başvurularda bulunmaktadırlar. Mortgage kapsamında yer alan konut kredilerinde ekspertiz raporu ele alınarak satın alınacak evin en fazla %80’ına kredi olanağı vermektedir. Kalan kısmı ise banka tarafından peşin alınarak kredi tutarının %100 teslim edilmektedir. Bu duruma örnek verecek olursak; 200 bin TL değerinde olan bir konut için 40 bin TL’ye yakın peşinat banka tarafından istenmektedir. Buna ek olarak bankadan tüketici 180 bin TL’lik kredi olanağından faydalanabilmektedir.

Fakat bu duruma yönelik olarak herhangi bir birikmiş parası bulunmayan ya da çevresinden bulamayan kişiler için bankalar çeşitli alternatif yollar sunarak peşinatsız ev kredisi olanağını da sunmaktadır. Bu tür kredilerden faydalanarak ev sahibi olabilmek de oldukça kolay. Fakat dile kolay, çünkü vadeler ve ödemeleri zamanında yapmadığınız vakit akabinde sorunlar yaşatabilir.

Kısaca Peşinatsız Ev Kredisi Nedir?

Ekspertiz tarafından satın alınacak olan konutun değeri biçilerek bu değere yönelik miktarın tamamına kredi kullanılmasını sağlayan kredi türü olmaktadır. Fakat ilgili konut kredisi veren banka veya bankalar evin satın alınmasında %100’lük kredi miktarını verebilmek için kişiden bir takım şartları yerine getirmesini istemektedir. Bu koşul şartları yerine getirildiği vakit, evin tamamına kredi çekebilmek mümkün olmaktadır.

Kısaca Kimler Ev Kredisinden Faydalanabilir?

Bu duruma cevap verebilmek tam anlamıyla yanlış algı oluşturabilir. Buna bankadan bankaya değişen bir takım şartlar olduğunu söylemek daha mantıklı ve sağlıklı olacaktır. Banka tarafından istenilen şart koşulları yerine getirilmesiyle birlikte konut kredisinden faydalanabilir, hayalini kurduğunuz evi satın alabilirsiniz. 

Peşinatsız Ev için Gerekli Şartlar Nelerdir?

Bankalar farklı şartlar koşsalar da genellikle değişmeyen şart koşulları bulunmaktadır. Ev kredisinin tamamına veya %80’lik dilimini çekebilmek için bankalar tüketiciden istediği şartları ve belgeleri aldıktan sonra kişiye krediyi sunabilmektedirler.

 • Başvuruda bulunacak olan kişinin yaşı minimum 18 olması gerekmektedir.
 • İlgili kişinin kredi notu değeri yüksek olmalı ve konut kredisine de yatkın olmalıdır.
 • Kişiye ait düzenli bir gelir olması bankanın önemli şartlarından biri olmakta.
 • Merkez bankası tarafından belirlenen kara listede kişinin ismi bulunmamalıdır. Aksi takdirde krediyi alma durumu olumsuz geçecektir.

Gerekli Evraklar;

 • Başvuru formu,
 • Nüfus cüzdanı,
 • Maaş Bordrosu,
 • Satın alınmak istenilen evin tapu belgesine ilişkin fotokopisi,
 • Peşinatsız ev kredisi çekmek için gösterilecek olan gayrimenkul ipotekleri,
 • Serbest meslek dahilinde olan kişiler için meslek kuruluşlarından temin edilebilecek olan üyelik belge fotokopisi gerekli olan evraklar kapsamında bulunmaktadır.

Peşinatsız Ev Kredisi Veren Bankalar Hangileri?

 • Akbank
 • QNB Finansbank
 • Garanti Bankası
 • Akbank
 • Ziraat Bankası

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.