Perşembe , Ağustos 22 2019
Home / İş Fikirleri / Peru’da Çalışmak Peru’da Yaşam ve İş Fırsatları

Peru’da Çalışmak Peru’da Yaşam ve İş Fırsatları

Peru’da Çalışmak , Peru’da Yaşam ve İş Fırsatları

Güney Amerika’nın batısında yer alan Peru, Kolombiya, Ekvator, Brezilya gibi ülkelere de komşudur. Doğal kaynakları bakımından oldukça zengindir. Inka İmparatorluğu’nun en büyük devletlerinden bir tanesi olarak bilinir. Günümüzde hala Peru topraklarında arkeolojik kalıntılar bulunmaktadır. Ülkede Afrikalılar, Asyalılar ve Avrupalılar bulunur. Ana dilleri İspanyolca olan halk başka dilleri de konuşur. 25 bölgeden bir araya geldiği her bölgesinde farklı iklimler ile karşılar. Amazon ormanları da bu bölgede bulunur.

Şili, Meksika ve Kolombiya’nın bir araya gelmesinden oluşan Peru’da, madencilik, enerji, sanayi ve tarım alanında da oldukça gelişmiştir. Bu bölge de genellikle birbirinden farklı pazarlar da bir araya gelir. Özellikle ihracat açısından çok fazla rağbet gören bir ülkedir. İş olanakları da çok gelişmiştir.

Peru’da Yaşam

Peru görkemli tarihi ve kültürel mirası ile ünlü olan bir şehir olduğu için orada yaşayan herkes bu durumdan oldukça memnundur. Lima şehrinde bulunan San Francisco Manastırı orda olanlar iççin mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir yerdir. Lima Ulusal Müzesi, İnka imparatorluğu öncesinden birçok izler taşımaktadır. Unesco Dünya Mirası Listesinde yer alan And Dağları ise en meşhur yerleri arasındadır.

Peru da para birimi olarak dolar kullanılmaktadır. Orada yaşadığınız süre boyunca dolar üzerinden kazançlar sağlayacak ve dolar üzerinden alışverişler yapacaksınız. Eğer iyi bir iş bulup da kazanç sağlarsanız yaşamınızda da rahat ederseniz. Ancak burada yaşamaya karar vermeden önce mutlaka insanlarını iyi tanıyarak orada çevre edinmeye bakın. Bir ülkeye gidip orada yabancılık çekmek sizin de yaşama ayak uydurmanız açısından zor olabilir. Bu nedenle yaşamak istediğiniz ülkeye karar vermeden önce insanları, yemekleri, yaşam kalitesi, iş olanakları mutlaka araştırılmalıdır. Eğer bu kriterler sizlere uzak ise ayrı bir ülkede yaşama fikrini tekrar düşünmeniz de fayda var.

Peru’da Çalışmak , Peru’da Yaşam ve İş Fırsatları

Peru’da Çalışmak

Peru’da yapılan iş sahalarından bir tanesi zeytin ve zeytinyağı işidir. İthalatı her geçen gün artan zeytinyağı, raflar da kendini göstererek bu konuda ilerlemiş durumdadır. Peru zeytinyağı ithalatını Portekiz, İspanya ve Yunanistan üzerinden yapar. Zeytin ve zeytinyağı işinde iş bulma alanı daha geniştir. Bu işte çalışan tanıdıklarınız varsa destek alarak siz de bu işe girebilirsiniz. Peru da çalışmak için öncelikli olarak çalışma vizesine başvuru da bulunmanız gerekecektir. Bunun için iki vize var. İş için vize almak seyahat ettiğiniz ülkeye bağlıdır.

İş vizeleri sözleşmenizin geçerli olduğu süre boyunca 90 gün geçerlidir. İsterseniz ülkeye turist olarak gidebilir ve orada iş bakabilirsiniz. Ancak vize almak çok kolay bir durum değildir. Vize reddi alma şansınız da oldukça yüksek bunu unutmamak da fayda var.

Vatandaşlık Almak

Peru’da yaşamaya karar verdiyseniz öncelikli olarak ülkeyi gidip görmeniz de fayda var. Karşınıza neler çıkacağını daha kolay kestirebilirsiniz. Peru’da çoğu insan dolar kullandığı için gitmeden önce paranızı dolar kurunu çevirmeniz de fayda var. Temelli olarak kalıp orda yaşamayı düşünüyorsanız eğer, vatandaşlık almak zorundasınız. Vatandaşlık alma yönünden farklılıklar göstermektedir. Eğitim, evlilik, ülkeye ekonomik katkı gibi durumlarından dolayı son konusu prosedür farklı işler.

Peru’da iki yıl boyunca yaşamış olan kişiler ancak vatandaşlık alabilirler. Vatandaşlığa başvurmak için 18 yaşından büyük olmak zorundasınız. Ülkede kaldığınız süre boyunca herhangi bir yasal suç işlememeniz de oldukça önemlidir. Oldukça ucuz rakamlar ödeyerek de iki yıl boyunca oturma izni almanız mümkün. İki yıl oturduktan sonra vatandaşlık için başvuru da bulunabilirsiniz.

Check Also

Hafta Sonu Ek iş

Son zamanlarda teknolojinin gelişmesi ile birlikte ihtiyaçların arttığı bir gerçek haline geldi. Kimi vatandaşlar temel …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir