Pasaport Harçları Kredi Kartı İle Ödeme

15.04.2019
651
Pasaport Harçları Kredi Kartı İle Ödeme

Pasaport Harçları Kredi Kartı İle Ödeme

Yurt dışına çıkış sırasındaki işlemlerin başında gelen pasaport yenileme veya ilk defa çıkarma işlemlerinin prosedürleri arasında yer alan pasaport harcı ödeme işlemleri 12/04/2018 tarihinden önce sadece Maliye Bakanlığı’nca belirlenen; il ve ilçe emniyet müdürlüklerince yönlendirilen bankaların gişelerinde yapılabilmekteydi. Ancak 12/04/2018 tarihinden sonra pasaport harçları ödemesi için banka gişelerinde sıra beklemeden pasaport harçları kredi kartı ile ödeme imkanı sağlanmıştır. İster ilk defa pasaport çıkarın ister pasaportunuzu yenileyin ödemenizi kredi kartıyla yapabilirsiniz.

Pasaport Harçları Kredi Kartı İle Ödeme

Pasaport Harcımı Nasıl Öderim?

Maliye Bakanlığı’nca yetki ve izin verilen tüm bankalardan veya internet üzerinden pasaport harçları kredi kartı ile ödeme işlemi yapılabilme imkanı verildi. Pasaport harçları kredi kartı ile ödeme için elbette öncelikle bir kredi kartına sahip olmalısınız. Kredi kartı edindikten sonra internet üzerinden pasaport harcınızı rahatlıkla ödeyebilirsiniz. Pasaport harçları kredi kartı ile ödeme yapılmak istediğinde ödenecek olan tutar ilgili kamu idaresinin sistemine otomatik olarak düşer.

Pasaport Harcını Kim Belirler?

Her yıl başında diğer değerli kağıt bedelleri ile birlikte pasaport harç bedellerinde Maliye Bakanlığınca yenilenir. 2019 Ocak Ay’ından itibaren pasaport harç bedelleri 6 aylık 170 lira,1 yıl 248,40 lira, 2 yıl 405,50 lira,3 yıl 575,90 lira 4-10 yıl ise 811,60 lira olarak değiştirilmiştir. 2019 Mali yılı bu güncellemeyi Maliye Bakanlığı 492 Sayılı Kanuna istinaden yıllık olarak günceller ve ardından bu tutarlar Resmi Gazete’de yayımlanır ve uygulanır.

Pasaport Harcımı Kredi Kartı İle Ödemek Avantajlı Mı?

Pasaport harçları kredi kartı ile ödeme vatandaşa öncelikle zamandan tasarruf sağlar. Banka şubesine ya da başka bir resmi makama gitmeden sırada beklemeden akıllı telefonlar ile dahi Pasaport harçları kredi kartı ile ödeme yapılabilir. Ayrıca bu ödeme Nüfus Müdürlüğü ekranlarına anında düşmektedir. Vatandaşın geriye kalan tek işi randevu gün ve saatinde Nüfus Müdürlüğünde bulunmaktır. Bu noktada ödeme sırasındaki işlemlerde bilgi ve meblağ hatalarının bulunması işleminizin gerçekleştirilmesine engel teşkil eder. Bu sebeple azami dikkat gösterilmesi önemlidir.

Pasaport Harçları Kredi Kartı İle Ödeme

Pasaport Harcımı Kredi Kartı İle Ödediğim Görülür Mü?

Pasaport harçları kredi kartı ile ödeme yapıldığında internet üzerinden işlem yapılabilir. Daha önce Emniyet müdürlüklerince yürütülen pasaport işlemleri artık Nüfus Müdürlüklerine devredildiğinden ödemenin ardından randevu aldığınız Nüfus Müdürlüğü ekranında ödeme yaptığınız görünecektir. Pasaport harçları kredi kartı ile ödeme işlemi mutlaka ilgili birimden randevu alındıktan sonra ve doğru bilgiler ile yapılmalıdır. Çünkü kişi adı, T.C. Kimlik No, ödenecek tutar gibi alanlarda yapılabilecek hataları düzeltmek veya iade hem zaman alır hem de zordur.

Pasaport Harcını Neden Kredi Kartı İle Ödemeliyim?

Randevu gün ve saatiniz geldiğinde şayet ödeme yapmayı unuttuğunuzu fark ederseniz anda dahi hemen orada ve o anda akıllı cep telefonunuzdan ödemenizi yapabilirsiniz. Bu konuda büyük rahatlık sağlayan pasaport harçları kredi kartı ile ödeme artık çoğu kişinin tercih ettiği bir ödeme şeklidir. Maliye Bakanlığı bu uygulamanın yolunu açarak iş ve işlemlerin daha zahmetsizce yapılabilmesini sağlamıştır. İnsanlar pasaport harçları kredi kartı ile ödeme işlemini tamamlayarak pasaport işlemlerine ait yasal süreci başlatmış olacaklar.

Tüm bu işlemler tamamlandıktan sonra pasaportunuz Nüfus Müdürlüğünde belirtmiş olduğunuz yasal ikametgah adresinize posta yolu ile ulaştırılacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.