Parite Nedir ? Parite Çeşitleri Nelerdir ?

30.05.2017
263
Parite Nedir ? Parite Çeşitleri Nelerdir ?

Döviz alım ve satımı üzerine yatırım yapmayı hedefleyen kişilerin bilmesi gereken temel kavramlardan birisi olan parite, yatırım hayatı boyunca tüm bireylerin kullanabileceği, kullandıkça da etkisini görecekleri bir kavramdır. Bu kavram için kısa bir tanım yapmamız gerekirse; ülkelere ait olan para birimlerinin birbirine karşı değeri, bu değerlerin de birbirine olan üstünlüğü şeklinde açıklama yapabiliriz. Yatırım yaptığınız kulvar ne olursa olsun, parite kavramını kullanarak, elinizde bulundurduğunuz yatırım aracının hangi para birimlerine karşı üstün olduğunu, doğrudan takas işlemlerinin mi yoksa farklı para birimlerine geçiş yaptıktan sonra bozdurma işlemlerinin mi size kar sağlayacağını kolayca anlayabilirsiniz. Yatırım piyasalarında kullanılan parite çeşitleri de bulunmaktadır. Temel mantık aynı olsa da, parite hesaplamalarının kendi içerisinde ayrılmasındaki temel neden, yatırım piyasalarında kullanılan para birimleridir.

Parite çeşitleri kendi içerisinde ikiye ayrılmaktadır. Bunlar;

  1. Majör Parite: Bu parite türü, tamamen ülkelerin ekonomik düzeylerine bağlı olarak para birimlerinin karşılaştırılması temeline dayanmaktadır. Bu parite türünde işlem yapılabilmesi için kişilerin kullanması gereken 7 adet farklı parite türü vardır. Bunlar; EUR/GBP, EUR/JPY/ USD/CHF, AUD/USD, USD/CAD, USD/JPY, EUR/USD ve GBP/USD pariteleridir. Eğer yatırım işlemlerinde kullanacağınız döviz alım ve satım işlemlerinde, belirtmiş olduğumuz para birimlerini kullanacaksanız, kullanacağınız parite türü majör parite olacaktır.
  2. Minör Parite: Bu parite grubunda genellikle çağraz kur işlemleri ile alım satım yapan kişilerin faydalandığı para birimleri bulunmaktadır. Her ne kadar parite kavramı olarak nitelendirilse de, burada karşımıza tek tür para tipleri çıkacaktır. Majör parite grubunda yer alan para birimlerinin, çapraz kur hesaplamaları sırasında faydalanılan minör parite de, Singapur Dolaru (SGD), Güney Afrika Cumhuriyeti Randı (ZAR) ya da Teni Zelenda Doları (NZD) kullanılacaktır.

Parite Çeşitleri

İki farklı şekilde karşımıza çıkan parite çeşitleri, hesaplama yöntemlerini de birbirinden ayırmaktadır. Majör parite grubunda basit alım ve satım işlemleri için hesaplamalar yapılırken, minör paritelerde daha detaylı hesaplamalar ve kıyaslamalar söz konusu olacaktır.  Parite çeşitleri arasında seçim yaparken hesaplamanın nasıl olacağını merak edenler için, ülkemizde en çok tercih edilen parite hesaplamasını şu şekilde yapabiliriz.

  • İlk olarak parite hesaplamasının yapılabilmesi için, elimizde bulundurduğumuz paranın hangi para birimi olduğunu belirlemeliyiz. Ülkemizde yapılacak işlemler için, elimizde Türk Lirası olduğunu varsayalım.
  • Türk Lirası’nın kıyaslanacağı ve parite hesaplamasının yapılacağı para birimlerini ise Amerikan Doları (USD) ve Euro (EUR) olarak varsayalım. Burada yapmış olduğumuz kısaltmalar, yatırım piyasalarında kişilerin karşısına çıkacak olan kavramlardandır. Çünkü, yatırım piyasalarında hiçbir para birimi açık bir şekilde yazılamayacak ve kısaltmalardan faydalanılacaktır. Bu doğrultuda, Türk Lirası için TRY, Amerikan Doları için USD ve Euro için EUR kısaltmaları karşımıza çıkacaktır.
  • Yapılacak olan parite hesaplamasında; 1 Dolar’ın 3 Türk Lirası’na, 1 Euro’nun ise 4 Türk Lirası’na denk olduğunu varsayalım. Buna göre; yapılacak olan parite hesaplamasını şu şekilde değerlendirebiliriz.
  • USD/TRY şeklinde bir ifade görüldüğünde, bu ifadenin Dolar’ın Türk Lirası’na olan değeri şeklinde yorum çıkarılmaktadır. USD/TRY paritesi için yukarıdaki değerlere göre sonucumuz 3 çıkacaktır.
  • EUR/TRY paritesinde ise sonucumuz yukarıdaki değerlere göre 4 çıkacaktır.

Parite çeşitleri arasındaki hesaplamaların tamamı bu şekilde yapılmaktadır. Burada dikkat edilecek temel nokta, paritede ön kısma yazılan para birimidir. Eğer TRY/USD şeklinde bir hesaplama yapılacaksa, sonucumuz 1:3 çıkacaktır. Bundan dolayı, yapılan işlemlerde hatalı sonuç çıkmaması ve yatırımların da sağlam temellere oturtulması için bu kurala dikkat edilmesi gerekmektedir. Bu hesaplama yöntemi ile, yatırım piyasalarında arbitraj işlemlerine kadar birçok işlem yapılabilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.