Para Yardımı Yapan Kurumlar , İş Adamları , Sanatçılar

19.07.2019
399
Para Yardımı Yapan Kurumlar , İş Adamları , Sanatçılar

Ülkemizde para yardımı yapan birçok kurum bulunmaktadır. Bu kurumlardan önemli olanlarını aşağıda sizler için anlattık.

 

 

 

 

Nakit Para Yardımı Vermekte Olan Kurumlar Hangileridir?

Ülkemiz içerisinde en fazla nakit para yardımında bulunmakta olan kurumlar içerisinde Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü yer almaktadır. Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü tarafından yürütülmekte olan programlar içerisinde annelere, dul kadınlara, yetimlere, asker yakını olanlara ve engelli vatandaşlarımıza yönelik yardımlar gerçekleştirilmektedir.

Yardıma muhtaç olan kişiler, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına yanlarında nüfus cüzdanları ile beraber başvuru gerçekleştirebilmektedirler. İsterlerse de 0312 705 40 00 telefon numarasını çevirerek Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına telefon yoluyla yardım başvurusunda bulunabilmektedirler. İsterseniz başvuru takibinizi de bu telefon numarası aracılığıyla takip edebilirsiniz. Gerçekleştirmiş olduğunuz başvuru gerekli mercilerde bulunan yetkililer tarafından incelenerek uygun görülmesi haline maaş verilmeye başlanılmaktadır.

Ülkemizde 2015 senesinden sonra dünyaya gelen çocuklar için uygulanmakta olan bir yardım sistemi bulunmaktadır. Bu yardım içerisinde ilk çocuğa 300, ikinci çocuğa 400 ve üçüncü çocuğa 600 ₺ gibi bir doğum yardımı ücreti verilmektedir.

Annesi ya da babasını kaybetmiş olan reşit yaşa erişmemiş olan muhtaç çocuklara iki ayda bir olmak üzere 200 ₺ gibi bir yardım verilmektedir.

Askerlik vazifesini yerine getirmekte olan kişilerin çocuklarına iki ayda bir olmak üzere 200 ₺ gibi bir yardım yapılmaktadır. Bununla beraber askerde olan kişi evli ise eşi, evli değişe ebeveynleri, eğer ebeveynleri hayatta değilse en yakın akrabasına 550 ₺ gibi bir yardım yapılmaktadır.

Fakir ve sosyal güvencesi bulunmayan ve muhtaç durumda olduğu tespit edilen dul kadınlara iki ayda bir olmak üzere 1100 ₺ gibi bir yardım yapılmaktadır.

Yardımda Bulunan İş Adamları ve Sanatçılar Kimlerdir?

Hayır sever iş adamları ve televizyon gibi yerlerde görmekte olduğumuz ünlü sanatçıların birçoğu kazanmış oldukları paraların bir kısmını öğrenci okutmak ya da muhtaç olan ailelere erzak yardımı yapmak gibi işlerde kullanmaktadırlar.

Para yardımında bulunacak olan iş adamları ve sanatçılar genellikle bu yardımlarını sosyal medya hesaplarında duyurarak ihtiyaç sahibi olan kişilere ulaşmaya çalışmaktadırlar. İsterseniz yaşamakta olduğunuz bölgede bulunan muhtarlığa ya da belediyeye giderek yardım talebinde bulunabilirsiniz. Bazı sanatçılar bu aracılar sayesinde ihtiyaç sahiplerine yardım edebilmektedirler.

Öğrencilere en fazla burs imkanı sağlayan iş adamlarının listesi şu şekilde sıralanabilir; Koç ailesi üyeleri, Murat Ülker, Fuat Tosyalı, Ferit Şahenk, Hüsnü Özyeğin, Tuncay Özilhan, Sinan Tara, Erman Ilıcak, Şarık Tara, Osman Kibar ve Ahmet Kocabıyık ünlü iş adamları içerisinde sayılabilecek kişilerdir.

Ülkemiz içerisinde en fazla maddi yardımda bulunan sanatçılarımız ise şu şekilde sayılabilir; Seda Sayan, Serap Akkaya, Müge Anlı ve Esra Erol bu başarılı sanatçılar ve ünlü isimler çeşitli yardımlarda bulunarak pek çok aileye ya da öğrenciye umut kapısı olmayı başarmışlardır.

Burs Yardımında Bulunan Kurumlar

Ülkemiz içerisinde faaliyet vermekte olan ve iş adamları ya da şirketler tarafından kurulmuş olan çeşitli vakıflar bulunmaktadır. Bu vakıflar genel olarak başarılı olan ancak maddi açıdan zorluk içerisinde olan öğrencileri tespit ederek yardımda bulunmaktadırlar.

Ülkemiz içerisinde para yardımında bulunan bazı vakıflar şu şekildedir; Vehbi Koç Vakfı, Hacı Ömer Sabancı Vakfı, Suna ve İnan Kıraç Vakfı, Mehmet Zorlu Vakfı, Rüştü Akın Vakfı ve İstanbul Sanayi Odası Vakfı gibi köklü vakıfları sayabiliriz.

Bu vakıflar genellikle vermekte oldukları bursların duyurularını kendi web siteleri ya da sosyal medya hesapları üzerinden gerçekleştirmektedirler. Ayrıca burslar bazen geri ödemesiz olduğu gibi bazen de geri ödemeli şekilde verilebilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.