Para Piyasası Nedir ? İşlevleri Nelerdir ?

06.08.2019
271
Para Piyasası Nedir ? İşlevleri Nelerdir ?

Para piyasası, parasal fonların piyasalar tarafından arz ve talep edilmesini olarak tanımlanabilmektedir. Sermaye piyasası içerisinde dönen işlemler genel olarak 1 yılda uzun sürmekte, para piyasası içerisinde ise genel işlemler 1 yıldan daha kısa süreler içerisinde bitmektedir. Bu iki piyasa dışarıdan bakan insanlar için aynı olarak gözükse daha aralarında böyle bir süre farkı bulunmaktadır.

Ülkemizde Para Piyasası Nedir?

Para piyasası, parasal fonların piyasalar tarafından arz ve talep edilmesini olarak tanımlanabilmektedir. Sermaye piyasası içerisinde dönen işlemler genel olarak 1 yılda uzun sürmekte, para piyasası içerisinde ise genel işlemler 1 yıldan daha kısa süreler içerisinde bitmektedir. Bu iki piyasa dışardan bakan insanlar için aynı olarak gözükse daha aralarında böyle bir süre farkı bulunmaktadır.

Ülkemiz içerisinde dönmekte olan para piyasası hakkınsa ise şu bilgileri verilebiliriz. Ülkemiz sınırları içerisinde toplam 3 farklı piyasa bulunmaktadır. Bu piyasaları sizlere şu şekilde sayabiliriz. İlk olarak Merkez Bankası Piyasası gelmektedir. Bunun ardından Bankalar arası piyasa ve en son olarak ise Takas bank piyasası diyebiliriz. Bu para piyasalarının düzenlenmesi için bazı araçların gerekli olduğunu söyleyebiliriz. Sizlere bu araçlardan bahsetmek gerekirse; Finansman Bonoları, Geri Satın Alma Anlaşması, Hazine Bonosu ve Banka Mevduatı bir piyasa için gerekli olan araçlardır.

Para piyasası içerisinde gerçekleştirilmekte olan işlem türleri ise ikiye ayrılmaktadır. Para piyasası içerisinde yer almakta olan bu işlem türleri unsecuritised ve securitised olarak isimlendirilmektedirler. Unsecuritised işlem için overtehcounter ifadesi de kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra Securitised ikincil piyasa olarak bilinmektedir. Para piyasası içerisinde etkin olmak adına bu kavramlar hakkında bir bilgi birikimine sahip olmanız gerekmektedir. Bu bilgi sayesinde herhangi bir şekilde piyasa içerisinde yabancılık çekmezsiniz.

Para Piyasası İşlevleri Nelerdir?

Para piyasası hakkında bilinen en önemli işlevlerden sizlere bahsetmek istiyoruz. İlk olarak bu işlevler içerisinde en önemli işlevin fon transferi gerçekleştirerek, ekonomik anlamda gelişme ve büyüme konusuna dair katkı sağlamaktır. Özellikle Türk Bankalar Kanunu içerisinde yer almakta olan temel amaç; tasarruf mevduatını doğru şekilde değerlendirmek, güven kazanmak ve kredilerin ülkelerin kalkınması için en uygun şekilde kullanılmasına destek olmaktır. Fakat bu fonlar para piyasası içerisinde eğer kurumlar vasıtasıyla tamamen spekülatif amaçlı alanlara doğru aktarılırsa ekonominin kötü yöne doğru gitme ihtimali doğabilir.

Para piyasasının sahip olduğu bilinen iki önemli özelliği bulunmaktadır. Bunlardan ilki kısa vadeli bir şekilde fon sağlamaktır. Diğeri ise kısa vadeli olarak kredi vermektir. Yalnız bilinmesi gerekir ki bu para piyasası içerisinde kredi alan ve kredi veren alanların herhangi bir şekilde şahsi ilişkileri bulunmamaktadır. Para piyasası içerisine bir başvuru gerçekleştiren işletmelerin hedefi günlük aktivitelerini devam ettirmelerine yardım edecek olan nakit gereksinimlere bir kaynak oluşturmaktır. Bu para piyasası içerisinde nakit ihtiyacı duyan işletmelerin ihtiyaç duydukları nakit paralar genellikle farklı işletmelerden gelen paralar aracılığı ile karşılanmaktadır.

Para Piyasası İçerisinde Bulunan 3 Farklı Piyasa Hakkında

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Piyasası: Bu para piyasası içerisinde bulunan sistemler içerisinde en fazla organize olmuş olan piyasadır. Para piyasaları içerisinde en fazla işlem hacmine sahip olan piyasa türüdür. Bu piyasa içerisinde katılımcı olan kişiler herhangi bir teminat göstermeleri halinde borç alabilirler ya da para satabilirler.

Bankalar Arası Para Piyasası: Bazı haller içerisinde piyasaya katılmak isteyen katılımcılar bazı durumlarda Merkez Bankası’ndan borç almak konusunda zorlanma ihtimali bulunmaktadır. Bu sistem içerisinde herhangi bir garanti durumu bulunmamaktadır. Bu nedenden dolayı katılımcılar birbirlerinin risk durumlarını analiz ederek birbirlerine gayri resmi limitler tanımaktadırlar.

Takas Bank Para Piyasası: Merkez Bankasına benzer şekilde ve ilkelerde çalışmakta olan piyasa içerisine dahil olan katılımcıların kimlikleri gizli tutulmaktadır. Bu sistem içerisinde sadece tek bir muhatap bulun maktadır. Sistem son zamanlarda rağbet görmeye başlamıştır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.