Para Biriktirme Yolları

17.10.2018
238
Para Biriktirme Yolları

Gelir durumu iyi olan vatandaşlar veya az gelirli olup da ufak birikimlerle gelecek için rahat yaşam standartları elde edebilmeyi amaçlayan kişiler çeşitli birikim yöntemlerine başvurmaktadır. Bazıları göründüğü kadar avantajlı olmayabilir. Yazımızda para biriktirmenin altın kurallarından, çeşitli birikim yöntemlerinden ve paranızı ne kadar zamanda, ne kadar artırabileceğinizden bahsedeceğiz. Öncelikle birikim yapmanın püf noktalarından bahsedelim.

 

Para Biriktirmenin 5 Altın Kuralı

1. Birikim yapmanın en önemli kuralı şüphesiz ki gelir/gider dengesini gözetebilmek ve belirli dönem aralıklarında (1 hafta, 1 ay, 3 ay veya 6 ay gibi süreler olabilir) harcamalarınızı kalem kalem not edebilmek. Bu sayede elinize ne kadar geçtiğini, ne kadarını giderlere harcadığınızı ve birikim yapacağınız tutarı netleştirebilirsiniz.

2. Aylık veya belirli zaman periyotlarında ne kadar birikim yapacağınızı standardize etmeniz. Bu maddeyi uygulayabilmek için belirlediğiniz harcamalarınızı da netleştirmeniz gerekir. Bir ay az harcama yapıp, sonraki ay bu rahatlıktan dolayı fazla harcama yapmanız düzgün bir yatırım yapamamanıza neden olur. Giderlerinizi sabitlemeniz, para biriktirmenin altın kurallarından birisidir. Çok nadir de olsa sürpriz harcamalar yapabilirsiniz. Fakat bu harcamaları gelirinizin %5-%10’u gibi rakamların üzerine çıkarmayınız.

3. Birikim yapacağınız aracı seçin. Birden fazla birikim aracı kullanabilirsiniz. En basiti çok ufak birikimler için kumbara kullanabilirsiniz. Bir alt başlıkta tercih edebileceğiniz birikim yöntemlerini ele alacağız.

4. Birikimlerinizi düzenli olarak planladığınız şekilde kenara koyun. Yapacağınız birikimleri 1 dönem aksatmanız, sizi düzensizliğe itecektir. Bir süre birikim yaptıktan sonra bunun üstesinden gelebileceğinizi anlamanız geç olmayacak. Kendinizi sıkın ve ufak birikim hedefleri koyarak, bu işi eğlenceli hale getirebilirsiniz.

5. Yapacağınız birikimlerden beklentilerinizi ölçün. 5 yıl veya 10 yıl gibi sürelerde elinizde ne kadar birikim olacağını tahmin edin. 10 yıl sonra birikimlerinizi gözden geçirdiğinizde sürprizlerle karşılaşmayın ve gerçekçi birikimler yapın. Kenara koyduğunuz para sizin için çok değerliyse risk alacağınız birikimlerden uzak durun.

 

Değerlendirebileceğiniz Birikim Çeşitleri

Gelir/gider dengenizi kurdunuz ve birikim periyodunuzu belirlediniz. Şimdi sıra geldi hangi birikim aracınızı kullanmayı seçeceğinize. Yatırımlarınızı değerlendirmenin pek çok yöntemi vardır. Taşınamaz satın almak, bankalarda vadeli hesap açmak, altın birikimi yapmak, hali hazırda gelir getiren ve belirli bir kâr marjı olan işlere yatırım yapmak veya hisse senedi almak. Bu yatırım çeşitlerinden her birisi belirli riskleri barındırır. Örneğin altın yatırımı yaparsınız fakat altının zaman içinde ne kadar değerleneceğini bilemezsiniz. Bankada vadeli hesap açarsınız fakat faiz oranlarının bir sonraki sene ne olacağını bilemezsiniz. Fakat saymış olduğumuz birikim yöntemlerinden daha az riskli olanları bankalarda vadeli hesap açma, altın veya farklı bir değerli materyal birikimi yapmak ve ülke para birimleri (Dolar, Euro, Pound vb.) satın almak. Bu saymış olduğumuz yöntemler sürpriz ve yüksek kazançlar getirmez fakat garanti olarak nitelendirebileceğimiz yöntemlerdir. Bir de riskli fakat ileride çok değerli olabilecek yatırım türleri mevcuttur. Örneğin bir arazi satın alarak 10 yıl sonra sürpriz bir şekilde değerlendiğini görebilirsiniz. Ya da ileride değerleneceğini düşündüğünüz bir şirketin hisse senetlerini satın alabilirsiniz. Bunların yanı sıra son zamanlarda adını sıklıkla duyduğumuz Bitcoin, Ethereum gibi kripto paralara yatırım yaparak kısa süre içerisinde yüksek kazançlar elde edebilirsiniz. Tabi ki yüksek kazançlar elde edebilme ihtimali olduğu gibi azımsanmayacak derecede kayıplara da sebebiyet verebilir. Bu seçenekleri göz önünde bulundurarak ve durumunuzu, kenara koyduğunuz miktarı göz önünde bulundurarak riskli veya risksiz yatırım araçlarından birisini tercih edebilirsiniz. Kim ne derse desin, giderlerinizi kısarak yaptığınız birikimleri riske atmayın ve sizi üzecek birikim türlerinden uzak durun. Ancak gerçekten güzel kazançlar edip, giderlerinizi kısmadan yaptığınız yatırımlarda ufak riskler alabilirsiniz.

ETİKETLER:
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.