Pablo Escobar Kimdir

10.05.2018
763
Pablo Escobar Kimdir

Pablo Escobar dünyanın bugüne kadar görmüş olduğu, en büyük uyuşturucu karteline sahip kişidir. Servetinin ne kadar olduğu bilinmemekle beraber 30-40 milyar dolar olduğu söylentisi mevcuttur. Ve 1989 yılında Forbes dergisinde dünyanın en zenginleri listesinde 7. Sırada yer almıştır.Asıl adı Pablo Emilio Escobar Gaviria’dır. Pablo 1 Aralık 1949 tarihinde Kolombiya’nın Medelli şehrinde dünyaya gelmiştir. Yoksul bir aileye sahip olan Pablo, küçük yaşlarda annesine büyüyünce onun istediği her şeyi ayaklarına getireceğini söylemiştir. Nitekim 20 yaşına gelmeden 1 milyar dolar sahibi olacaktır.

Kaçakçılık işine daha çok küçük yaşlarda mezarlık taşlarını çalıp, üzerlerindeki yazıları silerek çevredeki köylere satmakla başlar. İlerleyen yıllarda sahte ikramiye biletleri, kaçak sigara ve araba çalıp satarak para kazanmaya çalışmıştır. Bu tip işlere devam eden Pablo, Medelli şehrindeki zengin ve ünlü insanları fidye için kaçırmıştır.

70’li yılların ortasında uyuşturucu piyasasında kokain ünlü olmaya başlamıştır. Kolombiya şehri bu iş için çok uygundur. Çünkü Kolombiya şehri, Peru ve Bolivya gibi koka tarlalarının en büyük olduğu iki şehre komşudur. Pablo, Medelli şehrindeki en büyük uyuşturucu karteline sahip olan kişi Fabio Restrepo’yu öldürüp, onun yerine geçmiştir. Başına geçtiği sistemi daha da büyüterek dünyanın en büyük uyuşturucu haline getirecektir. Onun planıyla Peru ve Bolivya’daki tüm koka hamurları alındı ve Kolombiya’da işlenmeye başlandı. İşlenen kokainler ABD’ye ilk seferinde özel bir uçağın tekerlekleri içerisinde yollanmıştır. Panama’dan dağıtımı sağlanan kokain ABD’nin tüm eyaletlerine ulaşmıştır.

1980’li yıllarda işler iyice büyümüş ABD’ye kaçırılan günlük kokain miktarı 15 ton olmuştur. Pablo kurduğu sistemi öylesine büyütmüş ki özel uçaklar alıp içlerini kokain ile doldurarak bu aktarımı sağlamıştır. Uyuşturucu sevkiyatını o derece büyük hale getirmiştir ki, kimi zaman denizaltı bile kullandığı olmuştur. 80’li yıllar Pablo’nun zirve yaptığı dönem diyebiliriz. Birçok ünlü kişi ve devlet adamı onu ziyarete gelirmiş. Diğer ülkelerin yeraltındaki oluşumlarıyla da bağlantılarının kuvvetli olduğu bilinir.

Küçüklüğünde yaşadığı ülkenin başkanı olma hayali onu siyasete itmiş ve büyük miktarda paralar harcayarak 1982 yılında milletvekili olmuştur. Ama hiçbir şey istediği gibi ilerlememiş ve mecliste yaptığı kirli işlerden bahsedilince istifa etmek mecburiyetinde kalmıştır. Siyasete girmesiyle işlediği suçlar artmıştır. 200 yargıcın, yüzlerce polisin ve onlarca gazetecinin ölümüne sebep olmuştur.

91 yılında hükümetin çıkardığı tutuklama kararı ile Pablo Escobar tutuklanmıştır. İsteği üzerine devlet kendi inşa ettiği hapishanede kalmasına müsaade etmiştir. Hapishane’nin halk arasındaki adı Escobar Oteli’dir. Çünkü içerisinde spa ve kumarhane tarzı yerler bulunuyordu. Kısa süre sonra devletin onu başka bir hapishaneye geçireceğini öğrenince Pablo ve ailesi için kaçarak yaşamaya başlamışlardır.

Pablo birçok insanın ölümüne sebebiyet veren bir şeyin ticaretini yaparken öte yandan Medelli şehrindeki yoksul insanlara yardım etmiştir. Evsiz insanlar için 2500 tane ev yaptırmıştır. Kaçak yaşadığı günlerde o insanların evine sığınmıştır. Her gün yerini değiştiren Pablo’nun devlete açtığı savaş sonucunda çevresindeki insanlar azalmıştır. Kaçarken yaşanılan günlerde, söylentilere göre sığındığı bir dağ evinde üşüyen kızını ısıtmak için 2 milyon dolar yakmıştır.

Pablo’nun ailesi devlet tarafından bir bir yakalanırken o evlatları ve karısı için büyük endişe duymuş ve onları gizlemek için elinden geleni yapmıştır. Telefon kullanmayı hiç sevmeyen ve onun kötü bir şey olduğunu söyleyen Pablo’nun yakalanma sebebi de telefonda oğluyla yaptığı 7 dakikalık uzun bir konuşmadır. Bu konuşmadan sonra onun yerini tespit eden ABD ve Kolombiya polisi düzenledikleri operasyonda Pablo’yu çatıda kovalarken önce bacağından sonra da göğsünden ve kulağından vurularak öldürülmüştür. Cenaze töreni 25.000 kişinin katılımıyla Oğlunun babası öldükten sonra anlattıklarına göre babası ailesi için kendini feda etmiştir. Babasının ona söylediği başka bir şey daha silahında olan 14 kurşunu karşısındaki insana son kurşunu da sağ kulağına sıkacağıdır. Ve ailesinin de daha sonra mezarını açtırıp yaptırdığı otopside Pablo’nun önce sağ kulağından yakın mesafeden ateş edildiği tespit edilmiştir. Yani olayın intihar olduğu ortaya çıkmıştır.

Şuan pablo’yu Medelli şehrinde seven insanlar hala mevcuttur. Ama bir o kadar da sevmeyeni vardır. Bir insan hem zehir saçarak hem de bu kadar insana yardım yapıp, içini mi rahatlatmaya çalıştı? Yoksa küçüklüğünde yoksulluk içerisinde yaşadığı için onlarla kendisi arasında bir ilişki mi kurdu? Bunu kendisinden başka kimse bilemez.

ETİKETLER:
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.