Özkaynak Maliyeti Ne Demektir?

28.06.2017
2.631
Özkaynak Maliyeti Ne Demektir?

Özkaynak maliyeti hemen hemen herkesin kulağına gelmiş kelimelerden olup, kimse bu kelimenin açılımını ve anlamını tam olarak bilmemektedir. Özkaynak maliyeti aslında iş yeri kuranlar için ideal bir yöntem olup, bunu kullanarak işyerine doğru sermaye hazırlamaktadır. Özkaynak maliyetinin açılımı ise bir firmanın doğru sermayeyi kullanarak kar sağlaması amacı ile kullandığı bir sistemdir. Yani firma sahiplerinin kullandığı bu sistem de sermaye maliyetini hesaplarken kullanılmaktadır. Şirketin doğru bir karar almasını sağlayan bu yöntemin firma sahiplerinin kesinlikle kullanması gerekmektedir. Özkaynak maliyetini oluşturan ve faaliyete geçiren 3 ana kaynak bulunmaktadır. Bunlar ise kısaca hisse senedi maliyeti, yeni ihraç edilen hisse senedi maliyeti ve son olarak ise dağıtılmayan kararın maliyetidir. Aynı zaman da aslın da buna ek olarak yatırım yaparak kar sağlamak isteyenlerin de verim ve kazanç durumunu hesaplaması için kullanması gerekmektedir.

 

Özkaynak Maliyetinin Unsurları

  1. Adi Hisse Senedi Maliyeti

Özkaynak maliyetinin unsurları arasın da yer alan adi hisse senedi aynı zaman da iskonto oranı olarak da adlandırılabilir. Adi hisse senedi maliyeti hesaplanmasın da yani şu anda ki kar payının piyasa değeri ile eşlenmesidir. Yatırımcıların kullandıkları bu yöntem de maliyetin yüksek olması ile birlikte yüksek risk aldıkları için adi hisse senedi maliyeti borçlanma ile sağlanmakta olan fonlardan oldukça yüksektir. Adi hisse senedi maliyetinin hesaplanması için 2 yöntem ağırlıklı olarak tercih edilmektedir. Bu yöntemler ise; kar payı modeli ve istenen getiri oranıdır. Bu yöntemlerin detayları ise şu şekildedir.

  • Kar Payı Modeli: Yatırımcı olan kişilerin bekledikleri hisse senetlerinden kar paylarının bugüne olan oranla iskonto bedelinin indirgenmesidir. Kar payı modeli ile yapılan hesaplama sonucun da ise ortaya çıkan sonuç aslında yatırımcıların adi hisse senetlerinin cari piyasaya sunduğu fiyat bulunarak yatırımcılar tarafından bugünün durumu belli olur.
  • İstenen Getiri Oranı: Yatırımcı olan kişilerin beklentileri risk priminin durumunu öğrenmek olup bu durum oldukça önem arz etmektedir. Diğer önem arz eden konu ise faiz oranlarıdır. Yapılan bu hesaplamada iş yerinin risk prim durumu ortaya çıkarken finansal açıdan riskler ise ortaya çıkarak işletme sahibine sunulur.

 

  1. Yeni İhraç Edilen Hisse Senedi Maliyeti

Yeni ihraç edilen hisse senetlerin de ortaya çıkan ihraç giderlerinin nedenleri ve dağıtılmayan kar maliyetlerimden daha yüksek olması gerekmektedir. Hisse senetleri satılırken nominal değerin üzerinde satılması durumun da ise ortaya çıkan durum ise ihraç birimleri vergiye tabi tutulur. Bu durum aslın da maliyet masraflarının artmasına neden olur. İşletmenin hisse senetlerinin nominal değerin üzerinde ihraç edilmesi durumun da ise ortaya çıkan durum pay sahibi olan kişiler de kar payı oranları da düşüşe geçer. Bu durum ise işletmede maliyete sebep olmaktadır.

 

  1. Dağıtılmayan Karların Maliyeti

Dağıtılmayan karların maliyetini aslın da fırsat maliyeti de denile bilinir. Adından da belli olduğu üzere ortaklara dağıtılmayan ve karlarının dağıtılmaması anlamına gelmektedir. Ortak olan kişiler dışarı da bulunan yatırımları da değerlendirmeye almış olup, bunları da gözlemlemektedirler. Bu durum ise ortaya aslın da kar beklentisini çıkartmaktadır. İşletmede ki paylarından kar beklentisi içerisinde bulunmaları durumun da ise ortaya dışarıda oluşan yatırımlara göz atmak durumun da olduklarını gösterir. Ortaklar eğer ki kar payları vergiye tabi değil ise o zaman dağıtılmayan kar maliyeti öz sermeye eşittir. Fakat vergiye tabi iseler o zaman ise dağıtılmayan kar maliyeti öz sermaye maliyetinden düşüktür.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.