Özel Üniversite Ücretleri 2018 – 2019

11.08.2018
314
Özel Üniversite Ücretleri 2018 – 2019

Özel üniversitelerin 2018-2019 yılı ücretleri açıklandı. Hayal ettikleri üniversitelerde eğitim almak için ödemeleri gereken tutarı merak eden öğrenciler ve aileleri, fiyatları inceleyebilir. Özel üniversite ücretleri, geçtiğimiz yıla kıyasla %10 ile %15 oranında artış gösterdi. Lisans programları içerisinde en düşük kayıt ücreti 18 bin TL iken, en yüksek tutar ise 50 bin TL’ye kadar yükselmektedir. Ön lisans programlarına kayıt yaptırmak isteyenler ise 6 bin TL ile 16 bin TL arasında değişen kayıt ücretleri ile karşılaşacak. Bazı özel üniversiteler, ödemenin peşin ya da taksitli olmasına göre fiyatlarda değişiklik yapabilmektedir. Taksitli ödeme imkanı sunan üniversiteler, peşin ödemelere göre daha yüksek bir tutar talep etmektedir.

 

Özel Üniversite Tercihi

Özel üniversiteler, devlet üniversitelerine yerleşemeyenlerin son umut olarak gördükleri kurumlar olmaktadır. Donanım konusundaki nitelikleri nedeniyle, devlet üniversitesine yerleşebilmesine rağmen özel üniversite tercih eden de binlerce öğrenci bulunmaktadır. Özel üniversite tercihlerinde programın türü kadar kayıt ücretleri de önemli bir belirleyicidir. Bu yıl da en yüksek ücretler özel tıp fakültesi ücretleri olmuştur. Diş Hekimliği özel üniversite fiyatları ve eczacılık fakültesi fiyatları da listenin devamında gelmektedir.

Üniversiteler hakkında araştırma yaparken, eğitim kalitesi ve bugüne kadarki başarıları da incelenmelidir. Bir üniversite, tüm lisans programlarında aynı yüksek başarıyı göstermiyor olabilir. Bazı üniversitede Hukuk bölümü ön plandayken, bazı üniversitelerde Tıp daha ön planda olabilir. Tercihler yapılırken, üniversitelerin bu özellikleri de dikkate alınmalıdır.

Özel Üniversite Ücretlerini Belirleyen Faktörler

Özel üniversite ücretleri, üniversitenin başarısı, yeni açılmış olması ya da köklü olması, puanı ya da eğitimlerde kullandıkları donanımın kalitesine göre değişiklik gösterebilir. Tıp bölümü oldukça pahalı olan bir üniversitenin diğer lisans programları çok daha uygun bir ücrete sahip olabilir. Bu nedenle, araştırma yaparken tüm üniversitelerin incelenmesi önerilir. Özel üniversitelerin tüm bölümleri için kayıt ücretlerine ulaşmak isteyenler, ilgilendikleri üniversitenin resmi internet sitesinden ya da iletişim adreslerinden bilgi alabilir. Özel üniversite fiyatları, seçilecek bölüme göre de değişkenlik gösterebilir. %25 ya da %50 burslu şekilde üniversitelere yerleşen öğrenciler, bu fiyatlardan daha azını ödeyerek eğitim alabilirler.

Özel Üniversitelerinin Bazı Programları İçin 2018 – 2019 Ücretleri

  • Acıbadem Üniversitesi: Acıbadem Üniversitesi’nin Tıp Fakültesi için kayıt ücreti 96 bin 800 TL olarak açıklanmıştır. Eczacılık eğitimi almak isteyenler ise 43 bin 500 TL kayıt ücreti ödemek zorundadır. Sosyoloji bölümünü tercih edeceklerden ise 32 bin TL ücret alınmaktadır.
  • Bilkent Üniversitesi: Özel üniversiteler arasında önemli bir yere sahip olan Bilkent Üniversitesi, lisans bölümler için kayıt ücreti olarak 37 bin 120 TL talep etmektedir.
  • İstanbul Aydın Üniversitesi: Yeni açılan bir üniversite olmasına rağmen önemli başarılar elde eden İstanbul Aydın Üniversitesi Diş Hekimliği bölümü için 66 bin TL talep etmektedir. İktisadi ve İdari Bilimler öğrencileri ise kayıt ücreti olarak 33 bin TL ödeyecek.
  • Sabancı Üniversitesi: Sabancı Üniversitesi, bölümlere göre ayrı bir ücret talep etmek yerine tüm bölümler için tek bir ücret belirlemiştir. 2018-2019 akademik yılında Sabancı Üniversitesi’nden eğitim almak isteyenler, 72 bin 500 TL ücret ödeyecektir.
  • Hasan Kalyoncu Üniversitesi: Hasan Kalyoncu Üniversitesi’nin Hukuk dışındaki bölümlerini tercih eden öğrencilerden 27 bin TL talep edilmektedir. Hukuk tercih edenler için ise kayıt ücreti 35 bin TL’dir.
  • İstanbul Bilgi Üniversitesi: İstanbul Bilgi Üniversitesi, taksitli olarak ödeme kolaylığı sunan üniversiteler arasındadır. Hukuk, Mimarlık ve Psikoloji bölümlerine yerleşecek olan öğrenciler, taksitli ödemeyi tercih ettikleri takdirde toplamda 58 bin 626 TL ödeme yapacaktır. Peşin olarak ödendiğinde ise bu miktar 55 bin 400 TL’ye düşmektedir.
  • Yeditepe Üniversitesi: Yeditepe Üniversitesi Diş Hekimliği bölümü ücreti 74 bin TL’dir. Üniversitenin en yüksek ücretli bölümü diş hekimliğidir. Tıp için 69 bin TL, eczacılık için ise 57 bin TL ücret belirlenmiştir. Hukuk tercih edenler için kayıt ücreti 52 bin TL’dir. Psikoloji bölümü için fiyat ise 40 bin TL olarak belirlenmiştir.
  • Koç Üniversitesi: Ülkemizin önemli üniversitelerinden biri olan Koç Üniversitesi, Tıp dışındaki lisans programları için 76 bin 500 TL ücret almaktadır. Tıp fakültesi için ücret ise 105 bin 500 TL’dir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.