Otomatik Ödeme Talimatı Nedir ? Nasıl Verilir

31.10.2017
282
Otomatik Ödeme Talimatı Nedir ? Nasıl Verilir

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte insan hayatında birçok şey değişmiştir. Bu teknoloji, insan hayatındaki değişiklikleri olumlu yönde etkilemektedir. Değişiklikler, insanların hayatını daha pratik ve kolay bir hale getirmektedir. Zaman zaman bakımından insanlar tasarruf sağlarken mental açıdan da dinç kalmaktadırlar. Özellikle telefonun icadı ve gelişimi, insan hayatını büyük oranda kolaylaştırmıştır. Daha önce günlerce süren mesafe kat etmeniz gereken bir işi saniyesinde, oturduğunuz yerden telefon ile yapabilmektesiniz. Özellikle banka işlemleri açısından telefon her geçen gün, hayatı daha pratik hale getirmektedir. Banka kuyruklarında veya ATM kuyruklarında sıra beklemek yerine telefon ile bir çok işlem rahat bir şekilde yapılmaktadır. Örneğin fatura işlemlerini, insanlar daha önce saatlerce sıra bekleyerek yaparken,  günümüzde bir uygulama üzerinden anında yapabilmektedirler. Hemen hemen herkes teknolojinin vermiş olduğu bu imkanı bankaların da izniyle gerçekleştirmektedir. Bankalar, insanlar bu imkanlardan yararlansın diye onlara otomatik ödeme talimatı vermektedir. Otomatik ödeme talimatı, bankalar aracılığıyla  banka hesabından  veya  kredi kartından   yapılan fatura ödemeleri için veya para transferleri için düzenli ödemeye verilen addır.  Bankaların izni ve onayı olmadan hiç kimse otomatik olarak ödeme gerçekleştirememektedir.

 

Otomatik ödeme talimatı sayesinde insanlar, bankaya gitmeye ihtiyaç duymadan, işlemlerini kendiliğinden gerçekleştirebilmektedir. Kişilerin fatura ödeme günü son tarihi gelse bile, bu uygulama sayesinde hesaptan veya kredi kartından işlem kendiliğinden yapılmaktadır. Uygulama öncesi insanlar, fatura ödemelerini veya herhangi bir kredi kartı ödemesini unuttuğu zaman daha sonra sıkıntılarla karşılaşmaktaydı. Uygulama sayesinde hiçbir şekilde herhangi bir mağduriyet yaşanmamaktadır. Otomatik ödeme birçok işi kolaylaştırmıştır. Özellikle günlük hayatınızda sık sık karşılaştığımız fatura ödemeleri elimizi  bile kıpırdatmadan kendiliğinden yapılmaktadır. Örneğin doğalgaz ödemesi için, elektrik ödemesi için ve su gibi Temel ihtiyaç niteliğindeki ödemelerin gerçekleşmesi için bu uygulama son derece kullanışlıdır. Telefon veya hattımıza ait fatura ödemelerinin, vakti zamanında yapılabilmesi için de büyük önem arz etmektedir. Insanlar günlük hayatın aktifliğinden dolayı birçok şeyi unutabilmektedir. Bu yüzdendir ki zamanında yapılması gereken bazı şeyleri de hatırlamamaktayız. Bankalar, hayatın  bu yoğunluğundan ötürü insanlara bu güzel uygulamayı sağlamaktadır. Sadece fatura ödemeleri değil daha birçok şey için de otomatik ödeme şekli kullanılmaktadır. Firmalar, çalıştırdığı işçilerinin, maaş ödeme günü geldiğinde, kredi kartı veya banka  hesabı üzerinden bankaya onay vererek ödemeleri tama vaktinde gerçekleştirmemektedir. Öğrencilere burs imkanı sağlayan şirketler de yine aynı şekilde bankaya talimat vererek para yatırma işlemini tam vaktinde gerçekleştirmektedir. KYK aracılığı ile burs ve kredi desteği alan öğrencilerin de paraları saat  00:00 olduğu anda direkt otomatik olarak ödenmektedir. Hemen hemen bütün bankalar bu kolaylığı, müşterilerine yapmaktadır. Bankalar bu talimatı vererek hem insanların hayatını kolaylaştırmakta hem de ekonominin farklı alanlara etki ederek canlı kalmasını sağlamaktadır. Büyük şirketlerin neredeyse hepsi bu yöntem ile çalışanlarının ücretini yatırmaktadır.

Ziraat Bankası Otomatik Ödemeler

Insanlar otomatik ödeme talimatını banka şubeleri,  ATM’ler, mobil uygulamalar ve internet üzerinden yapabilmektedirler. Otomatik ödeme talimatı vermek için her hangi bir form doldurmaya gerek duyulmamaktadır. Fatura numaralarını vererek işlemler kolay bir şekilde yapılabilmektedir. Kişiler, yine aynı yöntemleri izleyerek otomatik ödeme talimatı iptal edebilmektedirler. Bu uygulama sayesinde insanlar zamandan büyük bir tasarruf sağlamaktadır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.