Otomatik Ödeme Talimatı Faturaya Ne Zaman Ödeme Yapar?

14.10.2019
276
Otomatik Ödeme Talimatı Faturaya Ne Zaman Ödeme Yapar?

Düzenli olarak ödeme gerçekleştirme mecburiyetinde bulunduğumuz gündelik yaşamımızda bize yaşam veren ürünlerin faturaları bulunuyor. Bu faturaların ödeme zamanları ve faturaların çokluğu nedeniyle takip edilmesi ve ödeme yapılmakta zorlanılabiliyor. Bu zorlukları aşmak amacıyla bankaları kullanıyoruz. Bankalara sunduğumuz otomatik ödeme talimatları ne vakit ödeme yapar bu konumuzu detaylandırmaya çalışacağız.

 

Bankalara vereceğimiz otomatik ödeme talimatları amacıyla birçok yol bulunuyor. Genellikle internet bankacılığı ile bankamatikler ya da en bilindik tekniği banka şubesinden faturalarınızın günü geldiği vakit otomatik olarak ödenmesini talep edebilirsiniz. Bankaların en çok sevdiği ve genellikle satmak için uğraştıkları otomatik ödeme talimatları mevduat hesabımıza, kredili mevduat hesabımıza ve kredi kartlarımıza tanımlanabiliyor. Vereceğiniz talimatların ödenebilmesi amacıyla hesaplarımızda para olması ve kartlarımızda da limit bulunması gerekiyor. Aksi takdirde sunduğumuz talimat gerçekleştirilemiyor, faturanız ödenemiyor ve sizde mağdur olabiliyorsunuz.

 

Fatura ödemesinin son tarihi ödeme uygulanacağı tarihi gösterirken, ödemenin uygulanacağı saat bankalar arasında farklılık gösterir. Net bir saati olmamakla beraber banka son gün son saatlere kadar bu parayı hesabında tutarak mevduat kazancı sağlamaya çalışır. Sizden kesilen fatura ücretleri alakalı kuruma aşağı yukarı 3 gün sonra geçirilir. Elbette bu vakit banka ile kurum arasındaki uyuşmaya bağlıdır. Ancak sizden kesilecek ücret hesabınızda tutuluyor olsa da son gün bilhassa bankaların mesai bitimleri sırasında net gider hesabınıza yansıtılıyor.

 

  • Talimat Ne Zaman Ödeme Yapar?

Bankalar vermiş bulunduğunuz otomatik ödeme talimatları nedeniyle size çıkartılan fatura bedellerinin ödenmesi amacıyla hesabınızdan çektikleri paranın kuruma geçmesi için olabildiği kadar yavaş hareket ederler. Bu hareketin nedeni ilk olarak fatura ödemesinin uygulanacağı kurum ile bankanın kendi arasındaki protokoldür. Bu protokol olmadığı vakit bankalar ödeme alamazlar. Ödeme almak amacıyla da bankalar ile bilhassa uyuşma yoluna giderler.

 

Anlaştığı kurum ile arasındaki protokol gereği birtakım konuları sizler göremezsiniz. Çünkü banka burada gelir elde etmek isterken aynı vakitte kurumun tahsilâtını da yaparak vakitten ve personelden tasarruf edilmesini sağlar. Banka size çıkarılan faturanın son ödeme tarihinde fatura miktarını hesabınızdan tahsil eder ve sizin hesap özetinizde fatura tahsilâtı olarak geçer.

 

Otomatik ödeme talimatlarının yanı sıra bireylerin mağduriyetinin önüne geçmek adına telefonlarına bilgi verilmesi talebini de verebilir. Yani hesabınızdan kesilecek fatura ödemesinin size SMS ya da e-posta yolu ile bildirilmesi istenilebilir. Nitekim bankalar bu hizmetleri müşterilerine bedava olarak veriyorlar. İnternet bankacılığını kullanan banka müşterisi iseniz mobil uygulamalar üzerinden vereceğiniz talimatlar ile hesabınızdan çekilen ödemeler anlık bildirimler ile iletilmektedir.

 

  • Otomatik Ödeme Talimatları Ücretli Mi?

Otomatik ödeme talimatları verilirken bankalar arasında kurum ile anlaşmaya göre ücretlendirmeler mevcuttur. Genellikle bankaların kurum üzerinden yaptığı kar payı hesaplanarak alınan ücret, müşteriye yansıtılır. KMH ve EKMH limitlerinin olduğu hesaplarda genellikle doğrudan işlem yapılabilmektedir. Otomatik ödeme talimatları verilirken kredi kartı veya mevduat hesabınızın özellikleri doğrultusunda vermenizde fayda var. Çünkü bazı bankalar yüksek miktarda fark koyabilmektedir. Bankalar arasında komisyonsuz işlem yapan En Para, tüm otomatik ödeme talimatlarında sizlere önerebileceğimiz bankalar arasındadır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.