Online Kredi Başvuruları Nasıl Değerlendirilir?

02.12.2018
220
Online Kredi Başvuruları Nasıl Değerlendirilir?

Gelişen bankacılık teknolojisi ve sistemleri ile artık binlerce kişinin kredi başvuruları aynı anda değerlendirilebilmektedir. Bu sistemin birçok artısı olduğu gibi, müşteriler için dezavantajları da bulunmakta. Örneğin kredi notunuz istenen değerin altındaysa kredi başvurunuz için otomatik olumsuz yanıt alabilirsiniz. Bu bir dezavantajdır. Fakat her bankanın sistemi aynı değildir. Kredi talebiniz için olumsuz yanıt aldığınız banka yerine bir başka banka ile şansınızı denediğinizde o bankadan olumlu yanıt alabilme ihtimaliniz de bulunmaktadır. Bu da bir avantajdır.  Bankaların müşterileri değerlendirme prosedürleri her zaman farklıdır. Kimi kurumlar yalnızca gelir durumunuza veya maaşlı müşteri olup olmadığınıza bakarak olumsuz yanıt alabileceğiniz bir kredide size olumlu yanıt verebilir. Her ne olursa olsun, kredi siciliniz temiz olmalı ve herhangi bir şekilde banka hesaplarınıza borçlarınızdan dolayı haciz konulmamış olması gerekmektedir.

 

Online Kredi Başvurularında Kredi Puanının Önemi

Online başvurular değerlendirilirken öncelikle müşterinin kredi puanı göz önünde bulundurulur. bu bir otomatik değerlendirme sürecidir. Bankalar ile iyi ilişkiler kurmanız; ileride ihtiyacınız olan kredili bir ürün hizmeti alma esnasında da size çok fayda sağlayacaktır. Eğer daha önce bankalarla iyi ilişkiler kurduysanız ve geri ödemelerde sıkıntı yaşamadıysanız; bankaların size olan güveni artacaktır. Bu durum da, kredi notunuza olumlu bir şekilde yansıyacaktır. Ancak bankalar ile iyi ilişkiler kurmaz ve bütün uyarılara rağmen bankalara geri ödemenizi vaktinde yapmazsanız; bankalar tarafından kara listeye alınırsınız. Daha sonra da kredili ürün kullanıp ödemediğiniz banka da dahil olmak üzere, hiçbir banka size kredili ürün kullanma fırsatı tanımaz. Akabinde de zor bir süreç başlar. Bir şekilde banka kara listesine girdiğiniz ve bankaların kara listesinden nasıl kurtulurum diye soruyorsanız; yapmanız gereken ilk şey, bankaya olan borcunuzun tamamını ödemenizdir. Ancak borcunuzu ödemekle de kara listeden çıkmanız mümkün olmayacaktır. Borcunuzu ödedikten sonra bu kez de, bekleme süreci başlayacaktır. Merkez Bankası; borcunuzun tamamını ödediğiniz tarihi baz alarak, 5 yıl boyunca sizi kara listede tutar. 5 yıl; bankaların kara listesinden kurtulmak için gerekli olan zamanaşımı süresidir.

 

Online Kredi Başvuru Sonucu Nasıl Öğrenilir?

Gerek internet bankacılığı üzerinden gerekse mobil bankacılık üzerinden yaptığınız kredi başvuruları 5 dakika ile 30 dakika içerisinde değerlendirilir. Bu hızlı değerlendirme sürecinin ardından banka tarafınıza kısa mesajla değerlendirme sonucunu iletecektir. Aynı zamanda başvuru yaptığınız kanalı kullanarak krediler menüsünden – kredi başvuruları kısmına girerek kredi başvurunuzun durumunu görebilirsiniz. Bazı durumlarda SMS ile bilgilendirme yapılmayabilir. Bu durumda ancak internet bankacılığı veya mobil bankacılık kanalından veya bankaya kayıtlı mail adresinizin gelen kutusuna bakarak durumunuzu inceleyebilirsiniz.

 

 

Online Kredi Başvurusu Onaylandı, Ne Yapmalısınız?

Banka tarafından değerlendirmeniz olumlu görüldükten sonra tarafınıza mail olarak veya SMS olarak bir bildirim gelecektir. Bu bildirimin akabinde yine mail adresinize kredi sözleşmesi iletilecektir. Ekteki dosyayı açtıktan sonra (bazı bankalar yalnızca internet bankacılığı üzerinden bu onay sürecini tamamlamaktadır, bu durumda internet bankacılığındaki adımları takip ederek kredi sözleşmesini onaylandıktan sonra kısa süre içerisinde kredinizin hesabınıza aktarılmasını sağlayabilirsiniz.) kredi sözleşmesi ve sigorta sözleşmesini onaylayıp işleme devam ederek paranın hesaba aktarılmasını sağlayabilirsiniz.

 

Olumlu Değerlendirilen Krediyi Kullanmama Hakkınız Var mı?

Yasalar uyarınca olumlu değerlendirilen ve hesabınıza aktarılan kredi tutarınızı 1 ay süreyle kullanmadığınız takdirde, hiçbir ek ücret ödemeden geri iade yapabilirsiniz. Şayet kredi başvurunuz onaylandı ve vazgeçtiyseniz cayma hakkınızı kullanarak banka müşteri hizmetlerini aramalısınız. Görüşme sonunda hesabınıza gönderilen kredi tutarı geri alınır ve herhangi bir ücret talep edilmez.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.