Ölen Kişinin Banka Borçları Nasıl Sorgulanır ? Nasıl Ödenir ?

07.11.2019
359
Ölen Kişinin Banka Borçları Nasıl Sorgulanır ? Nasıl Ödenir ?

Ölüm elbette ölen kişinin yakınları için kabul etmesi zor bir olaydır. Sevdiğimiz bir kişiyi, özellikle yakınımızı kaybettiğimizde son derece üzülürüz, bu durumu kabullenmek uzun sürer. Ancak, ölen ile ölünmez diye bir laf vardır. Hayat geride kalanlar için akıp gitmeye devam eder.

Ancak sevdiklerimizin, özellikle yakınlarımızın ölümü ardından günün birinde çıkıp geliverecek bir borç kağıdı, daha ölümün şokunu atlatamadan, daha da üzülmemize neden olur. Hele ki vefat eden kişinin sağlığında böyle bir borcu olduğundan haberimiz yoksa kuşkuya kapılırız. Bu yüzden, yasal takibe düşmeden ölen kişilerin ardından özellikle varsa bankalara olan borçlarını öğrenip bir an evvel ödememiz gerekir.

 

  • Ölen Kişinin Bankalara Kredi Borcu

Günümüzde şu ya da bu nedenden dolayı pek çok insan bankalar aracılığı ile kredi kullanmaktadır. Bu kredi geri ödenmeden kullanan kişinin vefatı sonrasında yapılacak işlemler kredi şartnamesinde yazıldığı şekilde ilerler.

Kredi kullanılmaya karar verildiğinde, bankalar ile ortaklaşa çalışan sigorta şirketleri aracılığı ile sigorta kapsamına girilir. Hayat sigortası niteliğinde olan bu uygulama sayesinde kredi kullanan kişi yaş veya hastalık gibi nedenlerden dolayı vefatı halinde poliçe kapsamında değerlendirilir. Bankalar bu uygulamayı yaparken, kredi kullanan kişinin vefatı durumunda kalan borcunu sigorta şirketinden tanzim etmek için düşünmüştür. Doğal nedenlerle hayata gözlerini yuman kişinin kredi borçları bu yolla geri alınmaktadır.

 

  • Hayat Sigortası Olan Kişinin Yakını Ödenmiş Taksitleri Geri Alabilir Mi?

Hayat sigortası var ise, vefat ardından kişinin yakınları ödenmiş taksitleri geri alma imkanın sahiptir. Ancak bunun için yapması gereken bazı işlemler bulunmaktadır.

İlk iş olarak vefat ardından sağlık kuruluşunca düzenlenen ölüm belgesini temin etmek gerekir. Bunula beraber, trafik kazası sonucu ölmüş ise kaza raporları, bir sağlık sorunu yüzünden vefat etmişse sağlık kuruluşundan hastalığa dair alınacak raporlar ile beraber bankaya başvurması gerekmektedir. Özellikle sağlık sorunları ile vefat etmişse verilecek raporda hastalığın başlangıç tarihinin de belirtilmesinde büyük yarar vardır.

Tüm bu belgelere eklenecek bir dilekçe ile vefat eden kişinin ödediği kredi taksitlerini geri alma talebinde bulunabilirsiniz.

Bankadan bankaya değişmekle beraber genel olarak ortalama 3 ay içinde başvurunuz sonuçlanır. Daha erken sonuçlandıranlar olduğu gibi, biraz daha geç sonuçlandıranlar da vardır. Sunduğunuz belgeler ışığında banka değerlendirmede bulunur ve bu sürenin sonunda ödenmiş taksitlerle beraber kredinin tamamını mirasçılara iade eder.

 

  • Ölen Kişinin Kredi Borcu Hangi Şartlarda Kapanmaz?

Yukarıda sözünü ettiğimiz, ölen kişinin hangi nedenlerden dolayı öldüğüne dair istenilen raporlar incelenirken, kredi kullanım aşamasında yapılan hayat sigortası kapsamına girmeyen durumlarda bankalar geri ödeme yapmazlar. Özellikle sağlık sorunları nedeni ile gerçekleşen ölümlerin ardından, sağlığında kredi kullanırken imzalatılan herhangi bir hastalığı bulunmadığına dair belgedir. Bu yüzden kredi kullanmaya karar verdiğinizde her türlü ihtimali göz önünde bulundurarak, nereyi neden imzaladığınızı bilmekte ve bunu yakınlarınıza bildirmekte yarar vardır.

Sağlık sorunları nedeni ile vefat eden kişi kredi talebinde bulunduğu sırada bir hastalığı varsa ve bunu bankadan gizlediyse, ölümü ardından düzenlene raporda hastalığın başlangıç tarihi son derece önem taşır.

Ancak hastalığı bile olsa trafik kazası nedeni ile vefat ettiği takdirde banka, ödenmiş kredi taksitleri ile beraber kredinin tamamını mirasçılara iade etmek zorundadır. Bunu yapmadığı takdirde dava açma hakkına sahip olur ve sonunda kazanırsınız.

 

  • Ölen Kişinin Kredi Kartı Borçları Ne Olur?

Yukarıda açıklamaya çalıştığımız hususlar tamamen kredi kullanımı için geçerlidir. Zira kredi kullanımında ortada düzenlenmiş bir hayat sigortası poliçesi vardır ve taraflar bu poliçenin açıkladığı şartlara uymaya ve yükümlülüklerini yerine getirmek zorundadır.

Ancak kredi kartı kullanımında düzenlenen herhangi bir sigorta poliçesi olmaz. Bu yüzden de ölen kişinin mirasçıları tüm kredi kartı borçlarını üstlenmek durumundadır. Gönüllü olarak üstlenmeseler bile kredi kartı veren banka tarafından bu borçlar mirasçılardan talep edilecek ve gerekirse yasal yollar aracılığı ile er ya da geç geri alınacaktır.

Bunun yanında ölen kişinin kredi kartı yanında ek hesabına ait başka kartlar da çıkması halinde bu kartlara ait borçlar da mirasçılardan talep edilir.

Şayet vefat eden kişi ölmeden önce kartlarına sigorta yaptırmışsa, bu sigorta kapsamı ve diğer özelliklerinin mirasçılar tarafından incelenmesinde yarar vardır. Belki bu sayede geriye kalan kredi borçlarını ödemekten kurtulmaları mümkün olsa da, günümüzde bu tür bir sigorta yaptırmayı pek fazla kimsenin akıl etmediğini hatırlatmak gerekir.

 

  • Vefat Eden Kişinin Senetli Borçları Ne Olur?

Senet ile borçlanma modası hiç geçmeyen bir borçlanma türüdür. Bu yüzden ölen kişi sağlığında bir takım nedenler ve ihtiyaçlardan dolayı senet ile borçlanmış olabilir.

Öncelikle böyle bir senetin varlığından varlığından haberdar olmanız gerekir. Herhangi birinin çıkıp ölen kişinin ardından bana senetli borcu vardı demesi tek başına yeterli değildir. Zira gerçekleşen ölümlerin ardından bunu fırsata çevirmek isteyerek dolandırıcılığa soyunan çok sayıda kişi vardır ve bu kişilere karşı uyanık olmak gerekir.

Size bir senet sunulduğu takdirde bile bunun kim tarafından imzalandığını çok iyi araştırmanız, ne amaçla tertip edildiğini öğrenmeniz gerekmektedir. Zira bazı durumlarda ölen kişinin imzasını taklit yolu ile sahte senetler düzenlenerek yakınlarından tahsil edilmeye çalışılmakta ya da ölen kişinin satın almadığı bir ürün üzerinden alacak talebinde bulunmaya gayret edilmektedir.

Yukarıdaki araştırmalarınız sonucunda size sunulan senetin gerçekten vefat eden kişiye ait olduğunu anladığınız takdirde, senette yazılan tutarı ödemek zorundasınız. Çünkü senet uygulamasında, kredi kartında olduğu gibi herhangi bir sigorta poliçesi düzenlenmez. Bu yüzden senetli borçlar otomatik olarak ölen kişinin mirasçılarına geçer. Bir çare olarak reddi miras talebinde bulunabilirsiniz. Zira bu gibi borçlar miras yolu ile yakınlarına intikal etmektedir.

 

  • Ölen Kişinin Borçları Nasıl Öğrenilir?

Bunu öğrenmenin tek yolu beklemektir. Vefat eden kişinin haberi duyulur duyulmaz alacaklılar mutlaka er ya da geç kapınıza dayanmaya başlayacak ve vefat eden kişiden kalan alacaklarını tahsil etmek isteyeceklerdir. Hizmet borçlarına ait elektrik, su, telefon gibi borçlar faturalar aracılığı ile size ulaşacak olup, bu faturaların ödenmesi sırasında ilgili makamlara ölüm durumunu açıklamanız gerekecektir. Bunun dışında ölen kişinin sağlığından haberdar olduğunuz borçlarının durumunu öğrenmek için ilgili yerlerden bilgi almanız şarttır. Zira, örneğin taksitli borcu varsa ne kadarını ödediği ya da geriye ne kadar kaldığına dair sağlam bilgiler elde etmeniz gerekir.

 

  • Ölen Kişinin Borçlarını Ödemeden Olur mu?

Vefat eden kişiden yakınlarına miras yolu ile kalan her şey yasal varislerine geçer. Bu son derece kabarık bir servet olabilmekle birlikte, uçsuz bucaksız bir borç batağı da olabilir. Bu yüzden ölen kişinin borçlarından kurtulma diye bir şey söz konusu olamaz. Mirasçılar ölen kişiden geriye kalan her şey hakkında hak sahibidir. Buna alacaklar olduğu kadar borçlar da dahildir.

Şayet ölen kişiden size kalmasını istediğiniz herhangi bir şey yoksa, hukuki yollara başvurarak reddi miras davası açmanız mümkündür.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.