Öğrenim Kredisi Affı 2018 Başvurular Başladı Mı?

07.06.2018
211
Öğrenim Kredisi Affı 2018 Başvurular Başladı Mı?

Uzun zamandır konuşulan devlete olan borçlar konusunu kapsayan 7143 sayılı torba kanun daha önce meçli tarafından Cumhurbaşkanlığı’na gönderilmişti. Gönderilen bu tasarı 18 Mayıs 2018 tarihinde cumhurbaşkanı tarafından onaylanmış ve bu tarihte resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Bu torba kanunda devlete olan borçların yeniden yapılandırılarak ödenmesi konusu geniş bir yer tutmaktadır. Bu konular arasında öğrencileri ilgilendiren öğrenim kredisi ve KYK ödemeleri gibi farklı hususlar da bulunmaktadır. Öğrenim kredisi affı 2018 başvurular başladı mı, kimlerin yapılandırma hakkı var, borçları taksitlendirmez isek ödeme koşulları değişiyor mu gibi farklı sorular üniversiteden mezun olmuş fakat bu borçları ödeyememiş kişiler tarafından sıklıkla sorulmaktadır.

Öğrenim kredisi affı 2018 başvurular başladı mı sorusunun cevabı ülkemizde yapılan yasaların resmi gazete yayımlanması ile yürürlüğe girmesiyle ilgilidir. Dolayısıyla da bu yasa yayımlanarak yürürlüğe girdiği için bu başvurular başlamıştır. Öğrenim kredisi borcu olan kişiler söz konusu yasadan yararlanarak borçlarını yapılandırma yolu ile taksitlere ayırabilmekte ve böylece daha rahat bir ödeme imkanına sahip olmaktadır. Burada önemli bir husus bulunmaktadır. Öğrencilik döneminde verilen öğrenim kredilerinin geri ödemesi, öğrencilerin okuldan mezun olduktan 2 sene sonra başlamaktadır. Bu süre içerisinde ödemeye başlamayan kişilerin borçları takip için vergi dairelerine intikal ettirilmektedir. Bu torba yasa ile gelen yapılandırma seçeneğinden borçları vergi dairelerine intikal ettirilmiş kişiler yararlanmaktadır. Borçlarını düzenli ödeyen ve vergi daireleri tarafından borç takibi yapmayan kişiler bu yasadan yararlanamamaktadır.

Öğrenim Kredisi Affı 2018 Başvurular Başladı Mı, Borçlar Nasıl Yapılandırılacak?

Geçtiğimiz günlerde yayımlanan torba kanun içerisinde yer alan maddelere göre bu yapılandırmadan sadece 2018 yılının Mart ayı ve bundan önceki dönemlere ait borcu olan kişiler yararlanmaktadır. Öğrenim kredisi affı 2018 başvurular başladı mı konusunda merak edilen hususlardan başında yapılandırmaların nasıl yapılacağı ve borçların hangi kısımlarının silineceği hususudur. Bu hususlar aşağıdaki gibidir:

  • Öğrenim kredisi borçlarının tamamı değil, sadece geciken ödemelerden kaynaklanan faizler ve gecikme zamları affedilmektedir.
  • Öğrenim kredisi borcundan faizler ve diğer gecikme zamları çıkarıldıktan sonra ana borç enflasyon oranlarına göre yeniden hesaplanarak ne kadar ödeme yapılacağı belirlenecektir.
  • Borç ödemesi yaparken taksitlendirme ve peşin ödeme seçenekleri sunulmaktadır.
  • Öğrenim kredisi için borçları 6, 9, 12 ve 18 taksit yapma imkanı bulunmakta olup ayrıca iki ayda bir ödeme yapma seçeneği de yine insanlara sunulan bir kolaylık olarak dikkat çekmektedir. Bu seçeneğin tercih edilmesiyle birlikte ödeme yapılan süre taksit sayısının iki katına çıkmaktadır.
  • Öğrenim kredisi affı 2018 başvurular başladı mı şeklindeki sorunun ardından peşin ödeme yapmak indirim sağlar mı konusu gündeme gelmektedir. Taksitlendirme yapılmaz ve peşin ödeme yapılır ise borçlarda enflasyon indirimi yapılmaktadır.

Öğrenim kredisi için yapılan düzenlemelere ait ayrıntılar genel olarak yukarıda yer almaktadır. Ödeme yapacak olan kişilerin bunları dikkate alması gerekmektedir.

Öğrenim Kredisi Affı 2018 Başvurular Başladı Mı ve Konuyla İlgili Diğer Hususlar

Öğrenim kredisi affı 2018 başvurular başladı mı konusundaki diğer hususlar ise şu şekildedir:

  • Öğrenim kredisi borcu sebebiyle banka hesaplarına bloke konulan kişilerin yapılandırma yapmaları durumunda bu bloke ortadan kalkmamaktadır. Bunun için borcun tamamının ödemesi gerekmekte olup bu da ancak peşin ödeme ile mümkündür.
  • Yapılandırma işlemleri 21 Mayıs 2018 tarihinde başlamıştır ve dileyen kişiler internet vergi dairesinden yapılandırma yapabilmektedir. Ayrıca vergi dairelerine giderek form doldurmak suretiyle de yapılandırma yapmak mümkündür.
  • Yapılandırma için son başvuru tarihi 31 Temmuz 2018 iken yapılandırmaya ait ilk taksitin son ödeme tarihi ise 1 Ekim 2018 olarak belirlenmiştir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.