Öğrenim Belgesi Nereden ve Nasıl Alınır?

06.10.2018
677
Öğrenim Belgesi Nereden ve Nasıl Alınır?

Öğrenim belgesini almak Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı önderliğinde dijital ortama aktarılarak e-Devlet üzerinden yapılabilen işlemler arasında yerini aldı. Geçmiş yıllarda öğrenim belgesi almak isteyen öğrenciler ilgili belgeyi öğrenim gördükleri okullarından temin etmekteydi. Burs, staj, paso, kredi kartı, vb. başvurularının yapılabilmesi için gerekli olan öğrenim belgesini temin etmenin yollarına yazımız üzerinden ulaşabileceksiniz.

 

📌 Lise Öğrenim Belgesi Nasıl Alınır? 👀

Öğrenim görülen kurum lise olması halinde öğrenci belgesi almak için 3 adet alternatif yöntem bulunmaktadır.

 • Öğrenim görülen liseden öğrenci belgesi almak için talebinizi lise müdür yardımcılarına ileterek belgeyi teslim alabilirsiniz.
 • Online olarak E Devletten lise öğrenci belgesi nasıl alınır konusunda izlemeniz gereken birkaç işlem sıralaması bulunmaktadır.
  • https://www.turkiye.gov.tr/ adresinden hizmet veren e-Devlet Kapısı’na TC Kimlik Numarası ve e-Devlet şifresi kullanarak giriş yapın.
  • Kurumlar menüsü içerisinden Milli Eğitim Bakanlığı sayfasına giriş yapın.
  • Sayfa içerisinden Milli Eğitim Bakanlığı Öğrenci Bilgi Sistemi’ne giriş yaparak kendinizin veya velisi olduğunuz lise öğrencisinin öğrenci belgesini kolayca temin edebilirsiniz.
 • E Okul öğrenci belgesi alma 2018 işlemi öğrenciler ve velileri tarafından saniyeler içerisinde gerçekleştirilebilmektedir. İşlemi gerçekleştirmek için;
  • https://e-okul.geb.gov.tr/ adresinden hizmet veren e-Okul sistemine giriş Doğrulama Kodu/Kullanıcı Adı/ Şifre veya Doğrulama Kodu/Öğrenci TC Kimlik Numarası/Öğrenci Okul Numarası bilgilerini kullanılarak giriş yapın.
  • Giriş sonrası nüfusa kayıtlı il/ilçe ve öğrenci doğum tarihi bilgileri kimlik doğrulama amacıyla cevaplanmalıdır.
  • Soruların cevaplanması sonrası açılan sayfada sol üst köşede yer alan menü yardımıyla öğrenim belgesini kolayca temin edebilirsiniz.

📌 Üniversite Öğrenim Belgesi Nasıl Alınır? 🔎

Öğrenim görülen eğitim kurumu Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı’na bağlı herhangi bir ilde yer alan üniversite olması halinde öğrenci belgesi temini için ilk yöntem olarak üniversite kampüsü içerisinde yer alan Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı’na dilekçe ile öğrenim belgesi talebinde bulunabilirsiniz. Yazılacak dilekçede;

 • Öğrenci isim ve soyisim,
 • Öğrenim görülen fakülte ve bölüm adı,
 • Öğrenci numarası

Bilgileri yer almakta olup dilekçenin tarih atılıp imzalanarak teslim edilmesi gereklidir. Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı yerine E Devlet öğrenci belgesi alma tercihinde e-Devlet Kapısı sistemine giriş yapıldıktan sonra;

 • Kurumlar menüsü içerisinde yer alan Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı sayfasına giriş yapın.
 • E-Devlet Kapısı üzerinden sunulan hizmetler menüsü altında yer alan Öğrenci Belgesi Sorgulama sekmesine giriş yapın.
 • Sorgulama sonrası görüntülenen belgenin çıktısını almak için sayfada yer alan Yazdır düğmesini kullanarak belgenin bilgisayara bağlı yazıcıdan barkotlu çıktısını temin edebilirsiniz.

📌 Açık Öğretim Öğrenim Belgesi Nasıl Alınır? 📣

Örgün öğretim kurumlarında eğitim gören öğrenciler için öğrenim belgesi temini ile ilgili detaylara yer verildikten sonra Açık Öğretim öğrenci belgesi nasıl alınır sorusunu cevaplayarak yazımızı noktalayalım. Açık öğretim öğrencileri öğrenim belgesi ihtiyaçlarını öğrenim gördükleri eğitim kurumundan ve e-Devlet üzerinden gerçekleştirebilmektedirler. Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı olarak hizmet veren Açık öğretim ortaokulu ve liseleri için ilgili eğitim kurumlarına müracaat ederek öğrenim belgesi kısa süre içerisinde temin edilebilmektedir. Öğrenim görülen kurum yerine e-Devlet üzerinden belge temini için;

 • TC Kimlik Numarası ve e-Devlet şifresi kullanarak e-Devlet Kapısı sistemine giriş yapın.
 • Kurumlar sayfası üzerinden Milli Eğitim Bakanlığı sayfasına erişim sağlayın.
 • Öğrenim görülen düzey lise ise Açık Öğretim Liseleri Öğrenci Durum Belgesi Sorgulama sekmesine, öğrenim görülen düzey ortaokul ise Açık Öğretim Ortaokulu Öğrenci Durum Belgesi Sorgulama sekmesine giriş yaparak öğrenim belgesini temin edebilirsiniz.

Bilindiği üzere Yükseköğrenim düzeyinde Açık Öğretim Fakültesi’nde okuyan pek çok öğrenci bulunmaktadır. Bu öğrencilerimiz bağlı bulundukları fakülteden ve e-Devlet üzerinden öğrenim belgelerini yazımızda anlattığımız yöntemlerle kolayca temin edebileceklerdir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.