Öğrenci Yurdu Açmak

17.07.2019
229
Öğrenci Yurdu Açmak

Sizlere bu yazımız içerisinde iş fikirleri içerisinde insanların merakla takip etmiş olduğu bir iş fikrinden bahsetmek istiyoruz.

Günümüzde özel üniversitelerle beraber her geçen gün sayıları artmakta olan üniversiteler sebebiyle öğrenci sayısı da gün geçtikçe artmaktadır. Artmakta olan öğrenci sayısından dolayı devletin öğrencilere tahsis etmiş olduğu Kredi ve Yurtlar Kurumuna bağlı olan devlet yurtları içerisinde olan kontenjanlar maalesef yetersiz kalabilmektedir. Bundan dolayı üniversite öğrencilerinin barınma ihtiyaçlarını gidermek adına özel yurtlar devreye girmektedir. Bu özel öğrenci yurdu açma fikri İstanbul gibi bir şehir içerisinde daha iyi kazançlar getirebilir. Çünkü diğer illerimizin aksine İstanbul ili içerisinde 50’yi aşan üniversite sayısı mevcuttur. Bu yüzden bu kente okumak adına gelen kişiler barına konusunda sıkıntılar yaşayabilmektedirler.

Kimler Öğrenci Yurdu Açabilir?

Öğrenci yurdu açma fikrine sahipseniz eğer bunu nasıl yapacağınız konusunda bilgi sahibi olmanız gerekmektedir. Öğrenci yurtları Milli Eğitim Bakanlığına bağlı olacak şekilde Milli Eğitim Müdürlükleri aracılığıyla koordine edilmektedir. İlk olarak öğrenci yurdu açmak isteyen kişilerin kesinlikle bir Üniversite diplomasına sahip olmaları şartı bulunmaktadır. Üniversite mezunu olup bir diploma sahibi olan herkes ister kendi adlarına isterlerse de bir şahıs şirketi adına öğrenci yurdu açma hakkına sahiptir.

Öğrenci Yurdu Açmak

Öğrenci Yurdu Açmak İçin Aranan Şartlar

Bir öğrenci yurdu açabilmek adına ilk önemli şart öncelik olarak iskanı olan bir bina bulmak gerekmektedir. İskana sahip olmayan bir binaya kesinlikle devletimiz tarafından çalışma ve işletme ruhsatı gibi belgeler verilmemektedir.

İskan için uygun şartlara sahip olan bir bina bulduktan sonra yapılması gereken ilk icraat binanın iç ve dış tasarımını devlet tarafından belirtilmiş olan yönetmeliğe uygun olacak şekilde tasarlamaktır.

Belirlenmiş olan yurt yönetmeliğine göre üzerinde dikkatli bir şekilde durulması gereken en önemli konu bu yurtlar içerisinde barınacak olan öğrencilerin can güvenliğinin sağlanmasıdır. Bu can güvenliğinin sağlanabilmesi adına mutlaka temin edilen binanın tasarımı içerisinde yangın, deprem, elektrik, doğalgaz ve çeşitli afetlere yönelik yapılmış olan denetleme ve denetim raporunun Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından onaylanmış olması gerekmektedir.

Bunların yanı sıra önemli olarak görülen diğer bir konu ise yurt içerisinde barınacak olan öğrenci sayısıdır. Öğrenci kapasitesinin belirlenmesini sağlayan en önemli unsur itfaiye tarafından yapılacak olan rapordur. Yurt açmak adına bütün hazırlıklarınızı tamamladıktan sonra ruhsat başvurusunda bulunabilmek adına Milli Eğitim Müdürlüğüne itfaiye raporu sunma şartı bulunmaktadır.

Bu itfaiye raporunu elde edebilmek için bulunmakta olduğunu ilçe belediyesine bağlı olan itfaiye müdürlüğüne giderek denetim talebinde bulunmanız gerekmektedir. Denetim için yurt binasına gelen itfaiye görevlileri yangın gibi doğal afetler açısından binayı inceleyerek içeride kaç kişinin barınabileceği konusunda raporda fikir beyan ederler.

Bütün denetim raporlarını hallettikten sonra yurt için bir kat planı hazırlanarak odaların hangi düzen içerisinde dizilmesi gerektiği belirlenmelidir.

Öğrenci Yurdu Açma İşi Kazançlı Bir İş mi?

Öğrenci yurdu açmak gibi bir fikre sahip olanlar için şunu söyleyebiliriz. Öğrenci yurdu açmanızın karlı bir iş olabilmesi adına açmış olduğunuz bölge içerisinde bulunan yurt sayısı, üniversite sayısı ve toplu taşıma gibi durumlar neticesinde değişiklik yaşayabilmektesinizdir. İstanbul gibi büyük bir metropol içerisinde yurt açma gibi bir planınız varsa eğer burada yurtta kalan öğrencilerden aylık olarak ortalama                  700 ₺ ile 800 ₺ arasında yurt ücreti tahsil edilmektedir. 50 ile 60 kişiye hizmet eden bir öğrenci yurdu açmanız halinde ortalama olarak yıl boyunca 150 bin ₺ gibi bir net kazanç elde edebilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.