OffShore (Kıyı) Bankacılığı Nedir?

31.10.2018
367
OffShore (Kıyı) Bankacılığı Nedir?

Kıyı bankacılığı olarak nitelendirilen ve uluslararası bir terim olan off-shore bankacılığı, ülke dışında sağlanmış olan fonların ülke dışında kullandırılması konusunda işlem yapan ve ülke dışında olan ülkenin yasalarına bağımlı olmadan çalışan bir bankacılık türüdür. Kıyı bankacılığının merkezleri arasında Uzak Doğu’da Hong-Kong ve Singapur, Ortadoğu’da Bahreyn, Pasifik’te Cayman Adaları ve Bahamalar yer alıyor.

Kıyı bankacılığıyla yatırım yapmakta olan diğer bankalar, kıyı bankalarının özgür olması sayesinde vergi yükümlülüğünden kurtulmaktadırlar. Normalde merkez bankasına ülke dışında yapılan yatırımlar için karşılık yatırılırken kıyı bankaları aracılığıyla yatırım yapan bankalar karşılık yatırmadan işlem yapabilmektedirler. Bu sayede kıyı bankaları da büyük miktarda kar elde etmektedirler. Kıyı bankalarıyla çalışan yatırımcı bankalar yaşadıkları ülkeyi zarara uğratmış olurlar. Çünkü kıyı bankacılığıyla çalışan kişiler devlete vergi ödemezler.

Kıyı Bankacılığı’nın Avantajları

-Yatırımcılar kıyı bankacılığını kullanarak mevduatları için merkez bankasına sıfır faizle karşılık yatırmak zorunda kalmamaktadır.

-Kıyı bankacılığı sayesinde tasarruf mevduat sigorta fonu için prim ödemek zorunda kalınmamaktadır.

-Kıyı bankaları yüksek faiz vaat etmektedirler bu yüzden mevduat çekerler.

-Kıyı bankacılığında hesaplar yurt dışında olarak görünmektedir. Bu nedenle resmi denetimde var olan para bilinmez ancak paralarını yurt içinde kullanabilirler.

-Vergi gibi yükümlülükleri olmadığından bilanço karları artar.

Devletin Karşılaştığı Kayıplar

-Kıyı bankalarından vergi alınmadığından dolayı ülke vergi ücreti kaybeder.

-Merkez bankası kıyı bankacılığıyla çalışan yatırımcılar nedeniyle kanuni karşılık toplayamamakta, tasarruf mevduatı sigorta fonu için prim alamamaktadır. Bu nedenle para politikası araçları etkisiz hale gelerek, istenilen sonuçları veremez.

-Merkez bankası etkinliğini ve denetim yollarını kaybeder. Bunun nedeniyse otoritesini ve güvenini kaybettiği, denetim organları denetimde istenilen sonuç alınamadığı ve hazine rekabet sağlayamadığı içindir.

 

Ülkemizde Kıyı Bankacılığının Devlet Üzerindeki Etkisi

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz gibi vergilendirilemeyen bir finansal bankacılık çeşidi olması nedeniyle devletin herhangi bir kazancı yoktur. Yatırımcılar merkez bankasını muhatap almaktadır. Para politikaları gereği kıyı bankacılığı denetlenemeyen bir bankacılık türüdür. Ülkemizde bu tür bankacılık hizmetlerinin herhangi  bir yaptırımı ve kontrolü bulunmamaktadır. Kıyı bankacılığı hizmeti veren firmaların merkezi yurtdışı olarak görülmektedir. Fakat para transferleri gibi işlemlerden komisyon alınabilir. Bu kıyı bankacılığı hizmeti veren firmadan firmaya göre değişkenlik gösterebilir.

Özgür bankacılık ilkesi ile kurulan bu finansal kuruluşların tüm hizmetleri vergisizdir ve ek bir fona ihtiyaç duymaz. Bankacılık işlemlerinin bir karşılığı yoktur. Ülke girdi/çıktıları hesaplanırken kıyı bankacılığı işlemleri hesaplanmaz. Bu cari açığa neden olabilir. Örneğin Türkiye’de kıyı bankacılığı işlemleri yürüten bir tüzel kişi, mevcut sermayesini bu bankalara aktarırken veya ödemeleri bu bankalar aracılığı ile gerçekleştirirken herhangi bir şekilde istatistikleri tutulamaz. Aynı zamanda elinde döviz mevcutsa, döviz ülke dışına çıkmış olur. Kıyı bankacılığı işlemlerinde yüksek transferler, ülke dışına çıkan yüksek hacimli meblağlar ülkede döviz azalmasına neden olduğundan dolayı doların yükselmesine de neden olur. Fakat bu tür bankacılık işlemleri çok küçük bir kitleyi kapsadığından toplam bankacılık işlemlerine oranla kayda alınmayabilir.

Düşük vergi oranları ve yüksek kazanç girdileri amacıyla kullanılan kıyı bankacılığı, yerleşik ülkelerdeki yüksek vergi rejimlerinden kaçınmak için tercih edilen bir hizmettir. Bu nedenle önümüzdeki yıllarda, kıyı bankacılığı öngörülebilir şekilde artış gösterecektir. Adını henüz yeni yeni duyduğumuz bu bankacılık türü, ileride binlerce kişinin tercih ettiği bir platforma dönüşür. Aynı zamanda kara para aklama gibi olaylarda bu bankaların ismi sürekli zikredilmektedir. Kıyı bankacılığı, hükümetlerin vatandaşlar için istemediği bir hizmet türüdür.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.