Netflix Ücretlerine Zam

10.10.2017
242
Netflix Ücretlerine Zam

İnternet üzerinden yayın yapan siteler arasında en çok üyesi bulunan sitelerin arasında geliyor. Amerika merkezli olarak hizmet veren internet televizyonu olan ve sadece kendi sitesinde yayınlanan dizileri ve filmleri bulunan şirket en son zammını 2014 yılında yapmıştı. O tarihten günümüze kadar fiyatları sabit olarak hizmeti sürdüren site üyelerine 19 Ekim 2017 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere zam yapılacağını duyurdu. Şu an için yapılacak zamların ülkemizde etkili olup olmayacağı bilinmiyor. Zamların şirketin Amerika üzerinden üye olanları etkileyeceği açıklandı. Bu fiyatların 19 Ekim tarihinden itibaren geçerli olacağı ve bu zamla birlikte ödenecek fiyatların değişeceği açıklanmıştır.

Yapılan zam güncellemesinin ardından standart paket ve Premium paket dizi ve film izleme fiyatlarının nasıl olacağı ise şu şekilde belirlenmiştir. Standart pakete üye olan bir Amerikalı kullanıcın ödeyeceği ücret 9.99 dolardan 11 dolara yükselecek. Premium paket alan yani HD kalitede videoları izlemek isteyen bir kullanıcı ise ödeyeceği ücret 11.99 dolardan 14 dolara yükselecek. Bu zamların ortalama % 15 ile 20 arasında değiştiğini söyleyebiliriz. 3 yıldır zamsız olarak sunulan bir hizmet için göze batmayan bir ücret gibi dursa da milyonlarca üyeye sahip şirketin gelirini büyük oranda arttıracağını da söyleyebiliriz. Tabi bu etki ile birlikte siteye eklenecek kaliteli yapım sayısının da otomatik olarak yükseleceğini de rahatlıkla söyleyebiliriz.

Türkiye Netflix Aboneliğine Zam Yapılacak mı?

Yapılan zam çalışmasının şu an için sadece Amerika kullanıcıları etkili olacağı konusunda bir görüş bulunuyor. Ülkemizde de hizmet veren sitede ki üyelik bedellerine zam yapıp yapılmayacağı konusunda şu an için bir açıklama bulunmuyor. Tabi bu konuda yıl sonuna kadar farklı gelişmeler olabileceğini de es geçmememiz gerekiyor. Yani ilerleyen günlerde ülkemiz için de bir zam gelebilir. Ülkemizde ki sitede şu an için üç farklı paket seçeneği bulunuyor. Temel paket 15.99 TL, Standart paket 27,99 TL ve Özel paket 39,99 TL olarak siteye üye olabiliyorsunuz. Bu paketler bazı detaylara göre birbirinden ayrılır.

Netflix

Özel paket tüm özellikleri kapsarken, Temel paketin içerisinde HD yayın yapılamamasının yanında sadece tek bir ekran üzerinden izleme zorunluluğu vardır. Standart paket en çok tercih edilen pakettir. Birden fazla ekranda aynı anda izlenme yapılırken aynı zamanda HD seçeneği de bulunuyor. Amerika da yayın hayatına başlayan site son yıllarda dünyanın farklı noktalarına hizmetlerini sunmaya devam ediyor. Bu gelişme ile birlikte siteye üye olan insan sayısı da gün geçtikçe artıyor. Bu artışta geniş kitlelere yayılmasının yanı sıra çok kaliteli yapımların sadece site içerisinde bulunmasının etkili olduğunu söyleyebiliriz. Bu yıl yapılan ödül törenlerinde Netflix sitesine özgü yapılan 5 adet Emmy ve Altın Küre ödülü almayı başardı.

Sitenin en büyük özelliği özgün yapımları sıklıkla sitede yayınlamasının yanı sıra bir sezonu tüm bölümleri ile birlikte siteye eklemektedir. Yani bir dizinin tüm bölümlerini izlemek için 4 ay beklemenize gerek kalmıyor. Bununla birlikte siteye üye olanların bu zam çalışmasına çok tepkili olmadığını da görülüyor. Zamla birlikte gelirlerini arttıracak olan sitede daha fazla özgün yapıma yer verilmesi üyeler tarafından talep ediliyor. Narcos, House of Cards, Sense 8 ve daha fazla sayıda kaliteli yapım bulunuyor. Bunları izlemek ve bunlara benzer bir çok diziyi izlemek için siteye verilecek bu küçük ödemenin çok da önemli olmadığını söyleyebiliriz. Kalite artması için bu küçük zammı kabul etmek gerekiyor.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.