Nerede Kamp Yapacağınıza Karar Verirken Nelere Dikkat Etmelisiniz

06.06.2018
187
Nerede Kamp Yapacağınıza Karar Verirken Nelere Dikkat Etmelisiniz

Kamp, eğlenceli ve dinlendirici olmasından dolayı pek çok doğaseverin ve maceracının hobisidir. Doğayla vakit geçirmek, ağaçların hatta suyun tadını farklı mevsimlerde çıkarmak harika bir fikir gibi görünse de kampın fazlasıyla incelik gerektiren bir aktivite olduğunu aklınızdan çıkarmamalısınız çünkü doğru seçilmeyen kamp alanı tüm zevkinizi çöpe dönüştürebilir. Kampınızın olabildiğince keyifli geçebilmesi için doğru ekipmanlara, doğru kamp alanına ve fazlasıyla bilgiye ihtiyacınız olduğunu aklınızdan çıkarmayın.

 

 

Mevsime Dikkat Etmelisiniz

Barınacağınız yerin çatısının gökyüzü olduğunu hatırlayın ve kamp yapmak istediğiniz zamanda çatınızın koşullarını göz önünde bulundurun. Her mevsim kamp yapmak için uygun olmadığı gibi mevsime uygun stillerde plan yapmak da kampınızın keyifli geçmesi için önemlidir. Ben yağmurların dindiği zamanları yani ilkbahar sonlarını kamp yapmak için uygun buluyorum. Siz maceracı iseniz kar mevsimini de tercih edebilirsiniz. Tercihiniz ne olursa olsun hava koşullarını olabildiğince iyi değerlendirip kendiniz ve edinmek istediğiniz deneyim için en uygun kamp yerini seçmelisiniz. Kamp yerini seçtikten sonra koşullarınıza uygun olarak ekipmanlarınızı eksiksiz bir şekilde planlayıp, tamamlamalısınız.

 

En Uygun Konaklama Yeri

Kamp tatilinizi planlarken dikkat etmeniz gereken önemli hususlardan biri de konaklayacağınız yerin seçimidir. Konaklayacağınız yeri seçerken gideceğiniz lokasyonun konum özelliklerini ve hava durumunu önceden öğrenmeniz size kolaylık sağlayacaktır. Kamp yapacağınız yere nasıl ulaşacağınızı ve bulunacağınız yere en yakın yerleşim yerine uzaklığını ve oralara da nasıl ulaşacağınızı planlarınıza dahil etmeyi unutmamalısınız. Ayrıca çadırınızı su kaynaklarının yakınlarına kurmayı düşünüyorsanız dolunayın suya etkisini ya da olası su baskınlarını da hesaba katmalısınız. Bu bilgiler ışığında çadırınızı kuracağınız yeri kolaylıkla belirleyebilirsiniz. 

Eğer kampınızı karlı dönemlerde dağda yapacaksanız eğimli bölgelerde çadır kurmanın ve konaklamanın pek de kolay olmayacağını hatırlatmak isterim. Çığ tehlikesi olan bölgelerden uzak durmanız gerektiğini siz zaten biliyorsunuz.

En Doğru Çadır Kurma Yeri

Seyahate çıkmadan önce kampta kullanacağınız çadırı en azından bir kere kurmayı denemek kamp esnasında size oldukça yardımcı olacaktır. Çadır kurma provası olası aksilikleri önceden fark edip çadırsız kalma riskini yok etmenize imkan sağlar. Keyfinize uygun konaklama yerini seçtikten sonra etrafı keşfetmek için can atacaksınız biliyorum ama zor da olsa önce çadırınızı kurmalısınız. Böylece keşifleriniz, yürüyüşleriniz sırasında siz farkında olmadan güneşin batmasının bir sakıncası olmayacaktır. Geri döndüğünüzde karanlıkta çadır kurmakla uğraşmayıp huzurla uyuyabilirsiniz.

En doğru çadır kurma yeri manzarası en güzel olan yerdir demeyi çok isterdim ama siz kamp yaparken kulaklarım çınlasın istemem. Bu yüzden ilk  tavsiyem zemini düz ve sert seçmeniz olacak. Eğimli zeminle çadır kurmak hem zor hem de rüzgardan olumsuz etkilenme olasılığı yüksektir. O yüzden çadırınız düz zeminde yerine sağlamca oturmuş olmalıdır. Çadırınızın direkt güneş almaması uykularınızı da daha keyifli yapacaktır.

Karlı zeminde çadır kurarken de zeminin düz olması gerektiğini hatırlayıp, burada zemini sertleştirmek için karları ezmeniz gerektiğinin altını çiziyorum ki siz gezinizi yaparken çadırınız rüzgarla uçup gitmesin.

Nerede Uyumalı Nerede Yiyip-İçmeli?

Nasıl yani, uykumdan uyanıp çadırımın kenarında mangal yakamayacak mıyım? Dediğinizi duyar gibiyim. Elbette gönlünüz dilerse yakabilirsiniz ancak benim bu konuda da söyleyecek birkaç şeyim var.

Bence kampın en büyük keyfi doğayla birlikte olmak ve baş ağrıtacak kadar temiz havada mışıl mışıl uyumak. Belki siz bunların yanına arkadaşlarınızla yiyip içmeyi de eklemek isteyebilirsiniz. Bu son kısmı çadırın yanına eklemek hem çıkması yüksek olasılıklı rüzgarın ateşi çadırınıza sıçratmasına sebep olabilir ki bunu hiç isteyeceğinizi zannetmiyorum hem de siz gece uykunuzdayken hayvanların lezzetli yiyecek kokularını alıp çadırınıza yaklaşma olasılığını arttırır. Yemek keyfiniz bittikten sonra kaplarınızı çok bekletmeden mümkünse sıcak su ile yıkamanız ertesi günde işinizi fazlasıyla kolaylaştıracak benden söylemesi.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.