Nasıl Kredi Kartı Alırım?

19.04.2017
295
Nasıl Kredi Kartı Alırım?

Nasıl Kredi Kartı Alırım?

Bankaların hizmetlerine baktığımızda en çok tercih edilenin kredi kartları olduğunu görmekteyiz. Ödeme aracı olarak piyasaya sürülen kredi kartları ile, nakit sıkıntısı yaşandığı anlarda bile kişiler dilediği şekilde alışveriş yapabiliyor, yaptıkları harcamaların tamamını ödeyemeyecek durumda olduklarında asgari tutarları ödeyerek sorun yaşamamakta ve yapılan alışverişlerin hem yüksek hem de düşük tutarlarını taksitli bir şekilde ödeyebilmektedirler. Kredi kartı kullanımı ile birlikte sağlanan bu ayrıcalıklar, eğer kişilerce doğru değerlendirilirse, hayat standartlarının ciddi anlamda yükseldiği görülecektir. Ama, kişiler borçlarını sanki hiçbir zaman ödemeyecekmiş gibi harcama yaparlarsa, bu durum çok büyük felaketlere yol açabilecektir.

Kredi kartı alarak ödemelerinde kolaylık sağlamak isteyenler için ise, belirli şartlar bulunmaktadır. Bu şartlar tamamlanmadığı sürece, ülkemizdeki hangi bankaya gidilirse gidilsin, kredi kartı alınması mümkün değildir. Kredi kartı kullanımı için bankaların sunmuş olduğu şartlara baktığımız zaman şu sıralamayı yapabiliriz.

İlk olarak kredi kartı başvurusunda bulunacak olan kişilerin 18 yaşını doldurmuş olmaları gerekmektedir. Bu kural kesinlikle esnetilememektedir. Nedeni ise, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu tarafından bu kuralın sürekli incelenmesi ve yasalaştırılmış bir madde olmasıdır.

1-Kredi kartı başvurusu yapacak olan kişilerin, kredi notlarının yüksek olması gerekmektedir. Kredi notu düşük olan ya da yüksek olduğu halde kredi sicilinde ceza bulunan hiçkimsenin kredi kartı başvurusu onaylanmamaktadır.

2-Kredi kartı başvurusu sırasında, kişilerin bankalara aylık gelirlerini belgelendirmeleri gerekmektedir. Belgelendirilen aylık gelir ile birlikte, ne kadar limitte bir kredi kartı verileceği belirlenmektedir. Kişilerin gelirlerini bankaya ibraz edecekleri zamanda, kesinlikle sözlü olarak değil, yasal bir belge ile sunulması gerekmektedir. Bunun için kişilerin çalışmış oldukları kurumdan gelir belgelerini talep etmeleri gerekmektedir. Kendi işletmesinde bulunan kişilerin ise vergi levhası örneklerini bankaya getirmeleri yeterli olmaktadır.

3-Bankaya ikametgah bilgilerinin sunulması gerekmektedir.

4-Kredi kartı başvuru formunun eksiksiz olarak doldurulmuş olması.

5-Bu şartları tamamlayan kişilerin kredi kartı başvuruları işleme alınacaktır. Eğer bu belgeleri sundukları halde kredi kartı başvuruları onaylanmayan kişiler varsa, bunların Findeks sistemine başvurmaları gerekmektedir. Çünkü, kredi notu yüksek olduğu ve diğer şartların da taşındığı halde bir kredi kartı alınamıyorsa, bankalardan alınan bir ceza olduğu anlaşılabilir. Haziran ayına kadar geçerli olan kredi sicil affından faydalanarak çözülebilecek bu durum için, Findeks sisteminden Risk Raporu alınması yeterli olacaktır.

Öğrenciler Kredi Kartı Alabilir Mi?

Kredi kartı kullanımı için gereken şartları yukarıda beş madde ile özetlemiştik. Bu maddeler arasında gelir belgesinin bulunması, özellikle öğrenciler açısından merak edilmektedir. Çünkü, birçok öğrencinin kredi kartı kullandığı bilinmektedir. Bundan dolayı, kredi kartı başvurusunda bulunacak olan kişilerin, hangi kriterde olduklarını yani öğrenci ya da çalışan sıfatında olup olmadıklarını ayırt etmeleri gerekmektedir. Eğer bir üniversitede eğitim alınıyorsa, herhangi bir gelir belgesi sunulmasına gerek kalmadan, kredi kartı başvuru yapılabilmektedir.

Öğrenciler için sunulan ayrıcalıklı kredi kartları, Yapı  Kredi Bankası, Türkiye İş Bankası, Vakıfbank, Türkiye Ekonomi Bankası ve HSBC tarafından verilmektedir. Bu bankaların öğrenciler için sundukları kredi kartlarında üst limit olarak genellikle 1000 lira belirlenmektedir. İlk başvuru sırasında 500 lira gibi bir limit ile sunulan kredi kartlarına düzenli ödemeler yapılırsa, kredi kartı kullanımının teşvik edilmesi amacıyla banka tarafından limit artışı yapılmaktadır. 1000 liraya kadar yapılacak limit artışlarında herhangi bir şart bulunmasa da, bin liranın üzerine çıkan kredi kartı limitlerinde, bankanın sizlerden kefil talep etme durumu söz konusu olacaktır. Bu kefil ise öncelikli olarak aile bireylerinden olmalıdır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.