Mortgage Sistemi Nasıl İşler ?

25.03.2018
333
Mortgage Sistemi Nasıl İşler ?

Ev sahibi olmak isteyen tüketicilerin başlıca arayışları içerisinde yer alan Mortgage sisteminin öncelikle tanımını yapalım. Uygun/düşük faiz oranlarıyla sunulan ve uzun vadelere bölünerek ev kredisi anlamını taşıyan bu sistem dahilinde günümüzde birçok kişi kendi evlerine kavuşarak gerek kredilerini erken bitirme, gerek ise halen düzenli bir şekilde kira öder gibi ödemelerini yaparak ev sahibi olabilmektedirler. Mortgage sistemi tam olarak 2007 yılında, yani yaklaşım 11 sene öncesi devlet tarafından da desteklenerek resmi gazete üzerinden yayınlanmış ve tam olarak yürürlüğe girerek aktif bir şekilde işlemlerine başlamıştır. Fakat geçen bu süre zarfında birçok ev sahibi olma hayaliyle yaşayan kişinin henüz sistem hakkında pek bir bilgisi bulunmuyor. Bizlerde bunun üzerine en güncel ve en doğru bilgileri araştırarak derlediğimiz detayları sizler için bu konumuzda bir araya getirdik.

 

Mortgage Sistemi Nasıl İşliyor?

Sistem ilk etapta alıcı ve satıcı kişi arasında gerçekleşmektedir. Öncelikle evi satın almak isteyen kişi satıcı ile fiyat ve diğer prosedürler üzerinde bir anlaşmaya varmaktadırlar. Belirlenen tutarın ardından bu sisteme dahil olmak için başlıca şartlar arasında yer alan evin tutarına yönelik %25’lik bir birikimin alıcının elinde olması durumunu kapsamaktadır. Geriye kalan %75’lik dilim ise bankanın alıcı ve satıcı arasındaki anlaşmasına bağlı olarak kredi çıkarması işlemini ortaya koymaktadır. Konut satış fiyatının %75’ini sağlayan bu bankaların şartları ve ödeme şekilleri de kendileri tarafından belirlenerek tüketiciye aktarılmaktadır. Bu vadelerin tercihi ise ilgili alıcı tarafından onaylanarak işleme alınmaktadır.

Mortagege Ödemeleri Nasıl Gerçekleşiyor?

Mortgage sistemi dahilinde birden fazla kredi kullanımı çeşidi mevcut olmaktadır. Hemen her bankada bulunan Mortgage uzmanı unvanını taşıyan yetkili ile karşılaşmak mümkün, bunun için en doğru bilgileri kendisinden de alarak bu sisteme yönelik ürünlerin tüm detaylarını öğrenebilirsiniz. Bizler sizler için işinde profesyonel bir Mortgage uzmanından edindiğimiz ödeme yollarının önemli kısımlarını bir araya getirdik.

  • Aylık olarak ödemelerini yapmak isteyenler ve bu ödemelerin sabit olmasını talep edenler için taksitlerinde değişiklik oranları olmadan kredilerini kullanabilmektedirler.
  • Sistem dahilinde ilk ödemelerini düşük yapmak isteyenler için, daha sonrasında bu durumu daha yüksek taksit tutarları ile farklı periyot vadelerine bölerek ödeme yapabilmektedirler.
  • Ülkemizde çeşitli olaylara karşın ekonomi de dengeler değişebilmektedir, bankalar bu kapsamda ilgili Mortgage sisteminde kişinin zarar görmemesi adına çeşitli düzenlemeler yaparak taksitlerinde değişim talebinde bulunanlara destek olmaktadır.
  • Krediyi kullanacak olan kişiler ödemelerinde diledikleri vakit farklı kredi ödemelerine yönelik değişimler sağlamasını talep edebilmektedirler.
  • Ödeme önerileri arasında tüm bu olanaklara ek olarak dilerlerse kendilerine ait bir evi ipotek ettirerek kredi özelliklerinin tamamından faydalanabilmektedirler. Ek olarak birçok fırsatta bu sistem içerisinde tüketiciye sunulan önemli etkileri sağlamaktadır.

Mortgage Sistemi ile Kredi Veren Bankalar Hangileri?

Yaptığımız incelemelerde sizlere tüm bankaları değil, sadece bu sistemi en iyi şekilde sunan birkaç banka üzerine bilgileri aktaracağız. Mortgage sistemi ile kredi veren bankalar arasında en başta Garanti Bankası geliyor. Türkiye’nin özel sermayeli bankaları arasında bulunan kuruluş, birçok farklı finansal desteği ile bilinen ve en iyi kampanyaları düzenleyen banka olarak da bilinmektedir. Bu kapsamda Mortgage uzmanlarını bünyesinde barındırarak ev sahibi olmak isteyenlere olanaklar tanımaktadır. İkinci sırada ise QNB ailesine yeni katılan Finansbank gelmektedir. QNB Finansbank, son dönemlerde yaptığı reklamlarla birçok kişiye kendi bünyesinde tutmuş ve aynı zamanda Mortgage sistemi ile daha farklı avantajlar sağlamaktadır. Üçüncü ve son önerimiz dış sermayeye transfer olan Denizbank olmaktadır. Genellikle kobi ve benzeri işletmelere yönelik faydalı hizmetler sunan ilgili banka, aynı zamanda ev sahibi olmak isteyen kişilere de kira öder gibi ev sahibi olma avantajını sağlıyor. Bu önerdiğimiz bankalar ve diğer banka kuruluşları nezdinde yer alan Mortgage sistemi hakkında detaylı bilgi alabilmek için bankaların resmi web sitelerine erişim sağlayabilirsiniz.

ETİKETLER:
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.