Mirasa İpotek Konulur mu ?

04.04.2018
354
Mirasa İpotek Konulur mu ?

Bankalar, tüketiciler için hazırladıkları kredili ürün kampanyalarını sunarken birtakım şartlar ortaya koyarak bu ürünleri kendilerine sunmaktadırlar. Özellikle de yüksek meblağlara yönelik ihtiyaç kredileri veya konut ve taşıt kredileri gibi ürünler üzerine farklı isteklerde de bulunmaktadırlar. Öte yandan gelir belgesi olmadan veya kefil aracılığı olmaksızın kredi çekmek isteyenlerden ipotek usulü kredi çekebilmelerini önermektedirler. Buna yönelik birçok kişinin merakta olduğu ipotek ile ilgili kredili ürünler bankalar tarafından bu şekilde sağlanmaktadır. Gelir belgesinin ve kefilin olmaması ile birlikte bankalar kendilerine garanti altına almak için bu tür bir yol izlemekte olduklarını da söylemekte fayda var. Öte yandan merak edilen bir diğer konu ise miras üzerine ipoteklerin olup olmadığıdır. Konumuzun devamında sizlere mirasa ipotek konulur mu ve ek sorulara yanıtlar hazırlayarak bu içeriği oluşturduk. Yaptığımız araştırmalar neticesinde elde ettiğimiz bilgileri sizler için hazırladık.

 

Mirasa yönelik hak kazanımları, ölen bir kişinin birinci dereceden olan yakınlarına veya bunlarda yok ise mirasçılar olarak kabul edilen derece aile üyelerine verilmekte olan servet değeridir. Vefat eden bir kimsenin geri de bıraktığı tüm mal varlıkları ve maddi kaynakları yakınına bırakılması “miras” kavramını oluşturmaktadır. Bu kapsamda kişinin ölmesiyle birlikte birinci dereceden olan akrabalarına tüm bu mal varlıkları mirasçı sıfatı ile kendilerine aktarılmaktadır. Mirasa yönelik detaylı açıklama bu şekilde olup, merak edilen bir diğer sorunun da miras hakkında ipotek ve haciz işlemlerinin olup, olmadığı üzerinedir.

Mirasa İpotek Konulur Mu?

Ölen kişinin ardından yasal olarak mirasçı olan kimse veya kimselere direkt olarak haklarına geçmektedir. Buna yönelik birçok kişi buna tepki gösterse de miras hakkının ortaya çıkması ile birlikte ipotek ve haciz gibi işlemlerin yapılabilmesi de resmen/kanunen kabul görebilmektedir. Öte yandan ek olarak taksim edilemeyen durumlarda ise, miras tutarının bir kısmına ya da tamamına haciz ve ipotek gibi işlemlerin konulması da söz konusu olabilmektedir.

Miras Hissesine Haciz ve İpotek Uygulanır Mı?

Taksim edilmeyen mirasın hisse durumları ipotek veya haczi olarak, İcra Müdürlüğünce haciz kararına bağlanıp tasarruf uygulaması yapılmaktadır. Buna daha açık bir bilgi vermek gerekirse; İcra Müdürlüğü tarafından ipotek veya hacze dayalı olarak bahsi geçen miras durumunun taksime edilebilmesi için işlemler sağlanarak borcu olan mirasçı bir kimseye haciz tutarları uygulanabilmektedir. Bu kapsamda tüm miras tutarının bedeli satılarak kendi tutarını içerisinden alabilecek şekilde, diğer tutarları ise hak sahiplerine ödenmesine yönelik kararlar da alınabilinmektedir. Devlet eliyle gerçekleşmekte olan miras paylarına uygulanmakta olan haciz ve ipotek işlemleri bu yol ile kabul görebilmektedir. Tamamen yasal çerçevelerce oluşturulan bu sonuçlar, mahkemelerce verilen kararlara bağlı olmaktadır.

Mirasa Tedbir Koyulabilir Mi?

Mirasa tedbir koyma dutumu yasal olarak mümkün ve alacaklı olan kişilerin korunmasına yönelik uygulanan bir amaçtır. Buna yönelik yapılmakta olunan haciz/ipotek işlemlerine yönelik alacaklı kişilerin miraslarına tedbir konulabilinmektedir. Buna örneklendirme yapacak olursak; Evladından alacaklı olan bir kimsenin, alacaklı mal varlığının oğluna ev bırakmış durumu var ise, ilgili kişinin ölümü ile birlikte geçerliliğini korumaktadır. Kişi halen sağ durumdayken de ipotek ve haciz işlemlerine yönelik tedbirler alabilmektedir. Bu durum tamamen yasal mecralardan geçerek yapıldığı için hiçbir illegal yanı da bulunmamaktadır. 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.