Mikro Kredi Nedir ? Kullanım Şartları Nelerdir

24.12.2017
426
Mikro Kredi Nedir ? Kullanım Şartları Nelerdir

Özellikle de kadınların merak ettiği mikro kredi nedir ve nasıl alınır, ayrıca kullanım şartları hakkında bilgileri sizler için bir araya getirdik. Genellikle aynı mahalle çerçevesinde ikamet etmekte olan ve toplamda 5 ev hanımının bir araya gelerek iş kurma projelerine yönelik verilen kredi türünü kapsamaktadır. Çeşitli kuruluşlar tarafından sunulan mikro krediler küçük çaplı işyerleri açma üzerine hizmetler sunmaktadır. Geçmişi 1976 yıllarına kadar dayanan mikro krediler, ilk olarak Bangladeş’de ortaya çıkmış ve yoksullukla mücadele üzerine geliştirilebilir bir sistem olarak hayata dahil edilmiştir. Tamamen yoksulluk ve dar gelirli kişilerin sayılarını azalmasını sağlayan mikro kredi sistemi, kadınlara yönelik bir proje kapsamını oluşturmaktadır. Finansal döngüsü ise tamamen fonlar üzerine oluşmakta olan bir sistemi kapsamaktadır. 

 

Dar gelirli ve bir iş üzerine bütçesi olmayan kadınlara yönelik olarak devlet ve özel sektörler tarafından finanse edilen mikro krediler, iş fikirlerinin hayata geçirilmesini sağlamaktadır. Mikro kredi sistemi doğrultusunda kadınların iş fikirleri hayata geçirilmesi üzerine para tahsisi yapılmaktadır. Finanse edilen bu mikro krediler kadınlar tarafından haftalık olarak geri ödeme koşulu ile kendilerine verilmekte olup, finansörlere geri ödenmesiyle döngü halini alması kazandırılmıştır. Bu kapsamda özel bankalar ve kamu kuruluşları mikro kredi ile ilgili hiçbir şekilde destek vermemektedirler. Fakat günümüzde ev kadınlarına verilen mikro kredi isimli finansal destekler tamamen küçük miktarlardan oluşan kredileri kapsamaktadır.

 

Hemen yukarıda da belirttiğimiz üzere bu kredi türü dar gelirli ev kadınlarına yönelik olup, aile bütçesine katkı sağlamaları için kendilerine sunulan finansal bir destektir. Kadınlara sunulan mikro kredilerin miktarı ise 100 lira ile 1000 TL arasında değişiklik göstermektedir. Bu parayı 3 günlük bir eğitim görmeleri gerekmektedir. Akabinde hak edilen mikro krediyi ise 1 hafta içerisinde alarak kendilerine ait işlerini kurabilmektedirler. Mikro kredi kapsamında kefil ve koşul istenmiyor, ayrıca 1000 TL’ye kadar kredi alabilmektedirler. Fakat krediyi alabilmek için ufak tefek istekler olabiliyor, bu istekler arasında ilkin aynı semtte ikamet eden farklı kadının yan yana gelerek bir ekip oluşturması üzerinedir. Mikro krediden faydalanmak isteyen kişi bu krediyi alabilmek adına kendisiyle birlikte en az 5 kişilik bir ekip haline gelerek mikro kredi finansından faydalanabilmektedir.

 

  • Mikro Kredi Şartları Nelerdir?

Birçok kadın mikro krediden faydalanarak evinin geçimini sağlayabilmektedir. Düzenli ödemeler ile birlikte oluşan ve işleme konusunda sorun yaşamayan sistem bu kapsamda birçok kadının bu krediden faydalanmasını da sağlamaktadır. Mikro kredinin her ne kadar büyük şartları bulunmasa da kredi çekme durumuna yönelik kadınlardan bir takım şartların yerine getirilmesi isteniyor. Bunlardan en önemlisi ise kadınların krediyi çekmeye yönelik bir el becerisinin olması. Buna örnek olarak ütü yapma, dolma yapma, fiskos örtüleri yapma ve benzeri gibi birçok farklı el becerilerine dayalı iş potansiyeli göstermesi gerekiyor. El becerileri sadece bununla kısıtlı değil, tuhafiye, lokanta, boyacılık sanatı, manavlar, terzi ve benzeri zanaatkarlığa yönelik birçok farklı el becerisi işlerini de bu kapsama katabiliriz.

 

  • Mikro Kredi Nasıl Geri Ödenir?

Öncelikle mikro kredinin tamamen bir döngü olduğunu unutmamalısınız. Yani geri ödeme yapacağınız para sayesinde diğer dar geçim içerisinde bulunan kadınlara bir iş fırsatı olmaktadır. Bunu göz önünde bulundurarak aldığınız krediyi geri ödeyerek tekrar faydalanabilme durumunuzun olduğunu da unutmayın. Mikro kredi tarafından inşa ettiğiniz işin ardından kalan gelirler sayesinde tekrar geri ödemelerinizi yapabilirsiniz. Mikro krediyi 100 TL üzerinden değerlendirecek olursa, her hafta 2,5 TL geri ödeme yapmanız gerekiyor. Yani bu doğrultuda 1000 TL’lik mikro kredinin haftalık geri ödemesi ise 25 TL olmaktadır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.