Memurlar İçin Düşük Faizli Kredi Veren Bankalar

29.09.2017
218
Memurlar İçin Düşük Faizli Kredi Veren Bankalar

Türkiye’de faaliyet gösteren 50’den fazla banka bulunmaktadır. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu tarafından yapılan çeşitli araştırmalarda, bu 50 banka içerisinde aktif olarak faaliyet gösteren 30 banka bulunmaktadır. Bu bahsedilen 30 banka da reklâmlarda sürekli olarak ismi duyulan bankalar arasında bulunmaktadır. 

Peki, düşük faizli krediler en uygun ve en optimum düzeyde olan krediler midir? Düşük faizli veya faizsiz kredi fırsatı sunan birçok banka bulunmaktadır. Fakat en düşük kredi fırsatının sunulması ile birlikte farklı bir durum söz konusu olabilmektedir. Ve bu duruma oldukça dikkat edilmesi ve araştırılıp öğrenilmesi gerekmektedir. Kredi kullanımında bazı masraflar söz konusu olmaktadır. Ve bu masraflar, düşük faizli kredilerde daha yüksek meblağlarda olabilmektedir. Bu masrafların yüksek olması ise, maliyeti düşürülmek istenirken daha farklı sonuçların çıkmasına yol açacaktır. Düşük faiz oranlarıyla yüksek maliyetli bir kredi kullanılması sağlanmaktadır. Bu noktada kredi tahsis ücreti tartışılan bir konudur.

Konut kredisi, oldukça büyük miktarda bulunan tutarın çeşitli vade olanakları ve faiz oranlarıyla sunulan bir kredi fırsatıdır. Bankaların konut kredisi masraflarında, anaparanın %5 oranında bir oranla kredi tahsis ücreti alınmaktadır. DASK, konut ve hayat sigortası primlerinin tahsil edilmesi de bunun içerisinde yer almaktadır. Aslında bu durum tartışmalı bir durumdur. Konut kredisi kullanımlarında zorunlu olarak kullanılan sigorta ürünlerinin kullanım, düşük faizli kredi sunan bankalar tarafından sunulup sunulmayacağıdır. Sigorta acenteleri, bu durumu baz alarak bazı çıkarımlarda bulunmaktadır. Haksız rekabet ortamının oluşturulması sebebiyle sigorta acenteleri tarafından bir sorun teşkil etmektedir.

Düşük faiz fırsatı ile kredi sunan bankalar, kullanılacak olan ihtiyaç kredisi ile kredi tahsis ücreti tahsil edilmektedir. Anaparanın %5 oranıyla bir masraf kalemi netleşmektedir. Aynı zamanda, hayat sigortası zorunluluğu da bankalar tarafından müşterilere sunulan bir kaynaktır. Faizsiz kredi fırsatları ise, piyasaya arz edilen kredi ürünlerinden faydalanılması ile birlikte bir masraf kalemi oluşturulmaktadır.

Düşük faiz oranının bankalar aracılığıyla nasıl uygulandığını anlattıktan sonra, bankaların müşteri portföyüne uygun olarak hazırlanmış oldukları bazı kredi fırsatları bulunmaktadır. Ve bazı sektörlere de kredi fırsatları sunabilmektedir. Memurlara, öğretmenlere, girişimcilere sunulan tüm fırsatlar ve ürün yelpazeleri tüm bankalarda değişkenlik gösterebilmektedir. Acil nakit ihtiyaçların karşılanması amacıyla, araç veya konuta sahip olmak isteyen kişilerce kullanılabilen krediler, birçok memur tarafından tercih edilmekte ve kullanılmaktadır.

Memurlara Sunulan Düşük Faizli Krediler

Memurlar, maaşlarını sabit bir şekilde ayın belirli bir gününde almaktadırlar. Fakat bazı ödeneklerin bulunması, ekonomik şartların zorlaşması ve çeşitli sebeplerden dolayı bankalardan kredi talep etmektedir. Vade oranlarına uygun olarak faiz oranları da değişmektedir. Akbank, Halkbank, Vakıf Bank, Odeabank, TEB Bank gibi bankalar en uygun faiz oranları ile memurlara uygun kredi kullanma fırsatı sunmaktadır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.