Mantar Yetiştiriciliği Yaparak Para Kazanmak

28.08.2018
256
Mantar Yetiştiriciliği Yaparak Para Kazanmak

Ülkemizde çok sık tüketilmeyen sebzelerden birisi olan mantar, yetiştiricilik yapılarak kazandırdığı paralarla birçok girişimcinin iştahını kabartıyor. Bu makale ile Mantar Yetiştiriciliği Yaparak Para Kazanmak ile ilgili detayları ve püf noktalarını öğrenmiş olacaksınız.

Özellikle pizzaların, makarnaların, sosların vazgeçilmez malzemesi olan mantar doğal ortamlarda yetişen bir üründür. Bunun yanında günden güne popülerliği artmaktadır. Bağışıklık sistemine güçlendirmesi, kolesterolü düşürmesi, diyet yapanların vazgeçilmez yiyeceği olması sağlık açısından hatırlatılması gereken bir noktadır.

Mantar Yetiştiriciliği Yaparak Para Kazanmak için işin püf noktalarını iyi bilmemiz gerekiyor. Örneğin ülkemizde hangi tür mantar yetiştiriciliği yapılıyor bunu bilmek iyi paralar kazanmanızın teminatı olan bilgilerdir. Az önce dikkat çektiğimiz noktanın cevabını unutulmadan hemen söyleyelim. Ülkemizde en çok üretilen ve tüketilen kültür mantarıdır.

Her işte olduğu gibi bu işte de mekân seçimi çok önemlidir. Mantar Yetiştiriciliği Yaparak Para Kazanmak içinde uygun bir mekân bulmalı ve bu alanı gerekli alet-edevat ile donatmalısınız. Mantar yetiştiriciliği için dikkat edilmesi gereken noktalar içerisinde sıcaklık, nem, havalandırma gibi koşullar büyük önem taşımaktadır. Bu koşulların sağlanması elde edeceğiniz ürünün kalitesini o derece de arttırır. Yukarıda da değindiğimiz üzere yetiştirmek istediğiniz mantar türü “ kültür mantarı ” ise örtü toprağı ve kompost gibi şeyleri göz ardı etmemelisiniz. Daha iyi anlaşılması için örneklendirmek gerekirse, bir ton kompost da elde edeceğiniz miktar yaklaşık olarak 150 – 200 kg arasında değişecektir.

Kültür Mantarı Yetiştiriciliği Maliyeti

Kültür mantarı yetiştirmek aslında çok zor değil. Ama yapmanız gereken ve dikkat etmeniz gereken birçok husus vardır. Bizim gözlemlediğimiz kara düzen olarak adlandırılan sisteme göre değil de, bizzat profesyonel olarak düzgün bir sistemle girmeniz gerekir. Evde yetiştirmeyi düşünüyorsanız bu konu hakkında sitemizde bulunan makaleyi okuyabilirsiniz. Kültür mantarı maliyetine gelince, öncelikle yetiştirme ile ilgili bir çok konuda ücretli yada ücretsiz kurslara gitmelisiniz. Nasıl yetiştirildiği hakkında birçok makale ve kitap bulunmaktadır. Bütün olarak konuya vakıf olur iseniz yaptığınız yatırımda daha başarılı olursunuz. Başlangıç kısmı olan bu evrede maliyet olarak sizden pek fazla bir şey gitmeyecek. O yüzden burayı hatırlatma olarak geçiyoruz.

Kültür Mantarı Yetiştiriciliği Maliyeti içinde en önemli kısım yer. Yeri almanız her zaman için daha iyidir. Kuracağınız sitem ile aldığınız arsayı satabilirsiniz. Eğer alım olarak gücünüz yok ise kiralamanız gerekmekte. Kültür mantarı için kiraladığınız yer en fazla 10001500 TL arası bir miktardır. Yaklaşık olarak size gereken alan 100 metrekare civarında. Tabi bu söylediğimiz sadece bir tesis için. Kurulum ve tohumla için birçok firmadan teklif alabilirsiniz. Özellikle bölgenizde bu tarz tesisler kuran mutlaka bir firma vardır. Genel olarak aldığımız fiyat aralıkları ise 25 bin ile 30 bin arasında tesisin kurulma maliyeti var. Yani toplam harcamanız gereken para 40 bin TL civarında.

Bir diğer mantar türü olan İstiridye mantarından da bahsetmeden geçmeyelim. Yetiştirmek istediğiniz mantar türü İstiridye olacaksa burada da dikkat etmeniz gereken bazı hususlar bulunmaktadır. İstiridye mantarında ayırdığınız sermaye kültür mantarından daha düşük olacaktır. Sermayesinin az olmasının yanında kültür mantarından daha pahalıya satılması sizin avantajınıza olan sevindirici bir durumdur.

Kültür mantarına nazaran istiridye mantarı yetiştirmek daha kolay olduğundan bu işi herkes yapabilir. Peki, istiridye mantarı yetiştirmek için nelere ihtiyacınız var? Kültür mantarında olduğu gibi bu mantarda da mekân seçimi oldukça önemlidir. Ayrıca İstiridye mantarı yetiştirmek 10- 25 derece arası sıcaklık ölçüleri uygun olacaktır. İstiridye mantarı yetiştirirken bir diğer püf nokta sera buğusu ya da sis makinesi gibi aletleri tedarik etmelisiniz. Son olarak istiridye mantarı yetiştirebilmek için sahip olmanız gereken sermaye ise 50.000 ila 70.000 TL civarında olması kafidir. Hasat döneminden sonra yapacağınız kar miktarı ise sermayenin iki katı rakamlara kadar çıkabilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.