Maaşın Kaç Katı Kredi Çekilebilir?

09.08.2017
511
Maaşın Kaç Katı Kredi Çekilebilir?

Bankaların sunmuş olduğu krediler, bazı şartların olumlu sonuçlanmasına göre verilmektedir. Bireylerin sahip olduğu kredi notuna ve düzenli gelirine bakarak, gerekli şartlar aranır ve daha sonra kredi olanağı sağlanır. Buna ek olarak kredi çekebilmek için, devam eden bir sigortanız olmalı ve 4-6 ay arasında sigorta primizin ödenmesi gerekmektedir.

Kredi başvurusu tamamlanıp, kredi almaya hak kazandıktan sonra çekmek istediğiniz tutar sorulur. Alınacak kredi tutarları, maaşlara göre belirlenmektedir. Bir memur kredi başvurusunda bulunduğu zaman, maaşının 20-25 katı kadar kredi alabilir. Şuanda bir memur maaşının da 3 bin TL civarında olduğunu düşünecek olursak eğer, 60.000 ile 70.000 TL arasında bir kredi çekebilir. Fakat bu krediyi çekebilmek için, kredi notunun yüksek seviyelerde olması gerekmektedir.

 

Maaşın Kaç Katı Kredi Çekilebilir?

Yukarıda yazılmış katsayı, aynı zamanda tüm maaşlar için geçerli kılınmıştır. Başka bir örnek ile açıklayacak olursak eğer 2000 TL net maaş alan bir birey,  35.000 ile 35.000 TL tutarına kadar kredi kullanabilir. Kredii çekmek için, maaşının 2/3’ü kuralı vardır ve ne kadar bir gelir varsa bu gelirin aylık ödemesi maaşın 2/3’ünü asla geçemez. Yanİ sonuç olarak 2000 TL geliri olan birey, kredisini en fazla 1300 TL ödeme kadar çekebilir. Yalnız bu durum ekstra bir koşul yok ise gerçekleşir. Kira geliri veya ekstra bir gelir varsa, bu rakamlarda ufak da olsa değişme gözlenebilir.

Asgari Ücretin Kaç Katı Kredi Çekilebilir?

Asgari ücretin, yapılan son zamlara göre 1400 TL’ye kadar ulaştığını görebiliriz. Asgari bir ücret ile çalışan bir birey, kira ödemesi yapmıyor evi kendisinin ise, maaşının yarısını ödemek koşuluyla kredi çekebilir. Örnek olarak 1400 TL bir maaş alan kişi, maaşının yarısı olan 700 TL’lik bir aylık ödeme yapabilir. Bu konuda bankalar büyük bir fırsat sunmuş ve kişinin diğer harcamalarını da göz önünde bulundurmuştur. Asgari ücret ile çalışan birey eğer kredi çekmek isterse, ek masrafları ve faizleri de eklersek 36 aylık bir süreçte 20.000 TL ile 25.000 TL arasında kredi çekebilir.

Kredi Notuna Göre Yüksek Kredi Almak

Bankaların üzerinde basa basa durduğu konu, sahip olunan kredi notudur. Kredi notları bilindiği üzere, bireyin bankalara yapmış olduğu ödemelerine göre belirlenmektedir. Ödemelerini her ay geciktirmeden yapan bireylerin kredi notu yüksek, fakat zamanında yapmayan ve düzensiz ödeyen bireylerin kredi notu düşüktür.

Kredi notunuz yüksekse ve bankalar ile şu zamana kadar hiçbir sorun yaşamadıysanız, yukarıdaki oranları göz önünde bulundururarak kredi çekebilirsiniz. Bu durum tamamen sahip olduğunuz kredi notuyla alakalıdır.

Bunun dışında kredi almanın diğer bir yolu, sahip olunan bir malı ipotek ettirerek alınan kredidir. İpotek ettirilen malın değerine göre, bir kredi çekebilirsini. Fakat kredi ödemesini yapmamanız durumunda, ipotek ettirilen mal tamamen borca karşılık elinizden alınmaktadır.

Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?

Kredi notunuzu yüksek seviyelere çıkarmak istiyorsanız, öncelikle ödemelerini düzenli yapmanızı öneririz. Eğer geçmişe dair kredi notunuzu öğrenmek ve daha sonra başvuru yapmak istiyorsanız, Findeks’i tercih edebilirsiniz. Findeks’in resmi internet sitesine giriş yaparak, düşük bir ücret karşılığında kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Dilerseniz verilen sonuçları, mail adresinize veya cep telefonunuza gönderebilirsiniz. Bunun dışında kredi notunuzu öğrenmenin diğer bir yolu, banka şubesine gitmenizdir. En yakın banka şubesine giderek, bireysel müşteri temsilcisi ile görüşebilirsiniz. Bireysel müşteri temsilcisi, kredi notunuzu sizlere detaylı olarak aktaracaktır. Tek istenilen şey, kimliğinizdir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Gültekin dedi ki:

    Merhaba lar 4 aydir sigortaliyim belgelenebilir 3000tl maaş bordom var puanim sıfır hiç bankalar la hiç calismamisim maasimi elden alıyorum kredi çekebilir miyim teşekkürler

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.