Maaş Hesabı Nasıl Açılır? Avantajları Nelerdir?

29.10.2017
480
Maaş Hesabı Nasıl Açılır? Avantajları Nelerdir?

Özel ya da kamu kurumunda çalışan bireylerin maaşlarının ödememesi için açtırdıkları hesaba maaş hesabı denilmekte olup, bu hesabın açılması ise iş başlangıcında yapılması gereken işlemler arasında yer almaktadır. Şöyle ki işe yeni başlayan bir birey çalıştığı kurumda fiilen çalışmaya başlayabilmesi için giriş işlemlerini tamamlamalıdır. Ve bunun bir parçası da verilen hizmet karşılığında hak edilen aylık tutarın yatırılabilmesi için maaş hesabının açılmasıdır. Maaş hesabı konusunda farklı bir açıklama yapmak gerekirse de çalışanın maaşını almak istediği banka tercihi sonucunda aldığı promosyon ile beraber bazı özel haklara da sahip olarak kurumunun tarafına yapacağı ayılık maaş bedelinin ödemesini yapan bakanın hesap ürününe maaş hesabıdır şeklinde açıklanabilir. Maaş hesabının nasıl açıldığı konusundaki bilgiler genellikle ise yeni başlayan bireyler için ihtiyaç halindedir. Peki, maaş hesabı nasıl açılır ve maaş hesabının avantajları nelerdir? Maaş hesabının açılacağı banka son yıllarda çalışılan kurumun maaş ödemesi yapmada yetki verdiği bankadır. Bilindiği gibi bankalar promosyon adıyla ödedikleri bedelle birlikte belirli bir süre o kurumun maaş ödemelerini yapmakla görevlidirler. İşte bu sebeple de maaş hesabı açtırmak isteyenlerin ilk yapmaları gereken şey maaşın yatırılacağı bankanın hangi banka olduğuyla ilgili bilgi almaktır. Örneğin A bankasından maaş alınıyor ise A bankasına giderek bireysel misteri servisinden başvuru yapılmalıdır. Bu süreçte bireysel müşteri temsilcinizin yönlendirmesi ile bankanın kurumunuzla yapmış olduğu sözleşmeyi takiben tarafınıza bazı belgeler imzalatılacaktır. Bu işlem ile birlikte kurumunuzda çalışan her personel gibi siz de artık maaşınızı bu bankanın açmış olduğu hesap üzerinden alacaksınız.

 

Maaş hesabı nasıl açılır? Maaş hesabının avantajları nelerdir? Maaş hesabının avantajları yönünden özel bir hesap tanımlaması içerdiğinden ötürü bazı fırsatlar yönünden zengin içerik taşımaktadır. Maaş hesabına bankaların son yıllarda verdiği önemin artışı ile birlikte maaş hesabı olan tüketicilere sağladıkları avantajların çeşidi ve süresi de artmaktadır. Maaş hesabının avantajları konusunda bankanın maaşlı müşterisine sunmuş olduğu özel kredi teklifleri ki bunların faiz oranları piyasanın çok daha altında olmaktadır. KMH kullanımında uyguladıkları maaş miktarı kadar promosyon uygulaması, tüketiciye yıllık ücret alınmayan özel kredi kartı hazırlanması, e-vadeli hesap konusunda özel faiz oran fırsatlarının tanınması şeklinde olabilmektedir. Gelelim maaş hesabının açılışı esnasında tüketiciden istenen belgelere… Maaş hesabı açılırken tüketiciden nüfus cüzdanı fotokopisi, ikamet belgesi gibi belgeler istenebilmekte olup, çalışılan kurum ile ilgili belge isteğinde bulunulmamaktadır. Kurumların banka ile toplu anlaşma yaptığı süreç ile birlikte kurumun her personeline maaş hesabı açılışı yapılmaktadır. Bankalardan maaş hesap açmada topluca yapılan bir işlem söz konusu olduğunda, iş yaşamının aksamasına engel olmasının önüne geçebilmek için en az iki banka personeli görevlendirilir. Bu süreçte kurumlar çalışan personelinden nüfus cüzdanı fotokopisi, resim ikamet gibi belgeleri önceden temin eder. Böylece kuruma gelen banka görevlileri gerekli işlemleri yapar ve bilgileri bankaya ulaştırır.

Maaş hesabının nasıl açıldığı ve maaş hesabının avantajları hakkında hazırlanan bu makalede kamu ve özel sektörde çalışan tüketicilerin bilgi edinmeleri amaçlanmaktadır. Maaş hesapları kurumların anlaşmalı oldukları bankalara açılmakta olup, bu hesaplardan yararlanabilmesi konusunda kurumda o dönem için bulunmayan personellerin de kapsama dâhil edildiği bilinmelidir. Örneğin yurtdışına görevli giden personel anlaşmalı bankanın yönlendirdiği bankadan maaş almaktadır. Maaş hesabının avantajlarının neler olduğu konusunda ise avantajlı ATM ve kredi kartına ve KMH hesabına sahip olmak ve özel faiz uygulaması sıralanabilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.