Maaş Bordrosu Olmayanlar Kredi Çekebilir Mi

21.05.2018
220
Maaş Bordrosu Olmayanlar Kredi Çekebilir Mi

Kimi bireyler herhangi bir maaşlı işte çalışmamakta ve haliyle maaş bordrosu bulunmamaktadır. Bu kişilerin maaş bordrosu olmadan kredi çekip çekemeyecekleri işe bu kişiler tarafından merak edilen sorular arasındadır. Kişinin çekeceği kredi için düşünüldüğünde bu kredi borcunu her ay düzenli olarak ödeyebilmesi için düzenli bir gelir sahibi olması gerekmektedir. Aksi takdirde kredi borcunu ödeyemeyecektir. Zaten herhangi bir gelirin olmaması durumunda herhangi bir kredi veren kuruluşu ikna etmesi de imkânsız görünmektedir.

Ancak kredi almak isteyen kişinin kredi veren kurumu ikna edebilmek için başka gelir belgeleri göstermesi gerekmektedir. Maaş bordrosu olması zorunlu değildir. Örnek verilecek olursa kişinin herhangi bir geliri yoksa ama daha önceden birikmiş altını varsa kredi çekeceği banka içerisinde altın hesabı açarak kredi talebinde bulunabilir. Altın hesaplarını teminat olarak göstererek bir kredi talebinde bulunabilir ve belki bu sayede istediği kredi miktarını elde edebilir. Ya da altın hesabından başka kira geliri gibi bir geliri var ise bu gelir ile ilgili dokümanlar ile bankaya başvurarak kredi talebinde bulunabilir. Bu dokümanlar ise evin tapusu ve kira sözleşmesi olarak ifade edilebilir. Banka böyle bir durumda sigortanız olmamasına karşın bu gelirin büyüklüğüne güvenerek size kredi imkânı tanıyabilir.

Bunun yanı sıra herhangi bir SSK kaydı olmayan ya da maaş bordrosu alma imkânı bulunmayan kişiler, işyerinden talep ettiği takdirde maaş yazısı alabilir. Yine de herhangi bir şekilde maaşınızı belgeleme imkânınız bulunmuyor ise istediğiniz meblağdan daha düşük miktarları alabilmek için ihtiyaç kredisi gibi krediler çekmek için taleplerde bulunabilirsiniz.  Bu gibi kredi kampanyalarından faydalanabilmek için kampanya dönemlerini beklemenizde fayda vardır.

Gelir Belgesiz Kredi Kullanmak

Banka gibi kredi veren kuruluşlar, kredi çekmek için başvuran kişilerde çeşitli sebepleri görmelerinden dolayı kredi vermeye yanaşmayabilmektedirler. Kredi talebinde bulunan kişi daha önceden çektiği kredileri ödeme esnasında sorunlar yaratmış ise banka bu gibi kişiler kredi vermekte pek hevesli davranmamaktadır.  Bunun yanı sıra kara listeye düşmüş ya da çeşitli sebeplerle kredi puanı düşük olan kişilere de kredi vermeye pek yanaşmamaktadırlar.

Bankalar kredi verirken, sicili bozulmuş kişilere kredi vermemeyi seçtikleri için ve sicili bozuk insanların sayısının fazla olmasından dolayı kredi vermek için müşteri arayışlarına girmektedir. Kredi vermeye biraz daha yakın oldukları müşteri tipi ise maaş bordrosu olmayan müşteri tipidir. Bu gibi kişiler için kredi şartlarını biraz daha yumuşatmakta ve bu gibi insanlara kredi verebilmektedirler. Bu gibi sebepler göz önünde bulundurularak birçok özel ve devlet bankası kredi vermek için bordrosuz kişilere çeşitli kolaylıklar sağlamaktadır.

Maaş Bordrosu Olmayan Kişilerin Kredisi

Bordrosuz kredi verebilmek için bazı bankalar çeşitli seçenekleri göz önünde bulundurmaktadır.  Eğer bordrosuz olarak kredi çekmek isteyen kişi ilgili banka içerisinde otomatik ödeme talimatı, para transferi, vadeli mevzuat ya da esnek hesap gibi uygulamaları kullanıyor ise bankanın bu kişiye bordrosuz olarak kredi verme ihtimali vardır. Banka bu gibi seçenekleri göz önünde bulundurmaktadır. Eğer maaşınız her ay düzenli olarak talepte bulunduğunuz bankaya yatıyorsa yine sizden maaş bordrosu istemeden kredi vermek isteyeceklerdir. Ancak bazı durumlarda bankalar teminat ya da kefil talebinde bulunabilmektedirler. Bordronuzun bulunmaması halinde sizin üzerinize kayıtlı olarak bulunan konut, araba, dükkân, tarla ya da arsa gibi mülkleri teminat göstererek kredi talebinde bulunabilirsiniz. Banka bu gibi teminatlarınızı kredi talebinizle uyumlu olduğunu düşünürse size kredi vermek isteyebilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.