Lansman Nedir?

05.08.2017
265
Lansman Nedir?

Lansman, Fransızca’dan Türkçeye geçen bir kelime olasıyla beraber, kelime anlamı olarak tanıtma, program, ortaya çıkarma gibi ifadelere denk gelmektedir. Genel olarak reklamlarda veya haberlerde kulak aşinası olduğumuz Lansman, yeni çıkarılan bir ürünün satışa sunulması, ortaya çıkarılması gibi ifadeler ile de aktarılmaktadır.

Lansman kelimesi, bir ürünün satışa çıkarıldığı ilk andan itibaren kullanılmaya başlanır. Satıcı firmalar lansman fiyatı adı altında bazı fiyatları bireylere sunar. Bireyler bu fiyatları gördükten sonra satın alma işlemlerini gerçekleştirir. Aslında lansman fiyatı, ilk üretim fiyatıdır ve %10-%20 arasında bir indirim olduğu söylenmiştir. Doğal olarak bu durum bireyler için avantajlı bir adım olarak ele alınabilir.

Örnek verecek olursak eğer bir şirket yeni bir otomobil çıkardı ve bu otomobile X adını verdi. Daha sonra şirket bu arabasını tanıtmak için reklamlara başvurdu ve reklam filmi çekti. Kulağımıza tanıdık gelen bir ifade olan, Lansman Fiyatı 50.000 TL diye bir cümle kullandı. Buradan anlıyoruz ki bu arabanın asıl fiyatı 60.000 TL civarı ve şirket yeni ürettiği arabayı tanıtmak için bu indirimi yapıyor. Şirketin aktarmak istediği ibare şu şekildedir: ‘’Lansman’a özel fiyatımız 50.000 TL’dir. Biz bu arabayı normalde 60.000 TL’ye satacağız. Siz bu arabayı ilk çıktığı anda alırsanız, kâra geçersiniz. Daha sonrada kârınızı koyarak satabilir, avantajlı bir konuma gelirsiniz. Bizde istediğimiz şatış hedeflerine ulaşır, arabanın tanınmasını sağlamış oluruz.’’

Özetle şirketler, Lansman ibaresine oldukça önem verirler. Çünkü üretilen bi malın ilk talepleri, satıcı firma için son derece önem arz eden bir husustur. İstenilen satış rakamlarına ulaşması için uyguladığı hem strateji, hem de bireylere sunduğu ayrıcalıklı bir durumdur.

Bu durum sadece arabalar için geçerli değil, tüm yeni çıkan mal veya mal grubu için de geçerlidir. Diğer örneğimizi de emlak piyasası üzerinden verelim. Yeni çıkan bir evin lansman fiyatı 250.000 TL olarak aktarılmıştır. Bu durumdan anlıyoruz ki bu evin fiyatı normalde 280.000 TL civarında ve ilk satış olduğu için bu fiyatlar sunulmakta.

Lansman Ne İşe Yarar?

Lansman şirketlerin, firmaların ve üreticilerin en çok tercih ettiği ibare olarak bilinir. Lansman kelimesiyle bir çok kişi etkilenir ve uygun fiyatları görerek şirket ile irtibata geçer. Lansman aslında bir çok satıcının kullandığı bir stratejik kelimedir. Yeni bir ürün çıktığını, fiyatının uygun olduğunu ve avantajlarını gören insanlar, bu şirketin ürününü tercih etmek için adeta sıraya girer.

Görüldüğü üzere Lansman, şirketlerin satış hedeflerine ulaşmasını ileri düzeye taşıyan bir kelimedir. Tek bir reklam ile milyonlarca kişiye erişim imkanı sunan satıcılar, bu ibareyle satışlarına bir hayli hız kazandırmaktadır.

Lansman Tuzağı

Bir çok yeni üretici şirket, uygun olmayan, kalitesiz ürünleri piyasaya sürmektedir. Lansman kelimesiyle ürünlerini satmak isteyen şirketler, reklamcılık aracılığıyla istediği hedefe ulaşmaktadır. Tabiri caizse merdiven altı üretimleri halka sunan satıcılar, Lansman Fiyatı ibaresini kullanarak indirim yaptıklarını söylerler. Böyle bir duruma karşı Lansman kelimesinden etkilenmek ve anında işlem yapmak mantıksız olacaktır.

Lansman Fiyatı çok uygun olabilir fakat ürünün kalitesini belirlemez. Ürünün kalite düzeyini, yararlılığını ve ne gibi faydaları olacağına kadar bilgilere, alıcılar yani siz ulaşmaktasınız. Satın almadan önce fiyattan ayrı olarak kalite incelenmeli ve bu kaliteye göre satın alma işlemlerinizi yapmalısınız. Lansman Fiyatı çok yararlı bir durum olduğu gibi, Korsan şirketlerin artık bir tuzağı haline gelmiştir. Lansman fiyatı ibaresini duyduktan sonra, kısa bir satıcı araştırması içerisine de girilmesi gerekir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.