Kurban Nasıl Kesilir?

05.08.2018
244
Kurban Nasıl Kesilir?

Kurban Nasıl Kesilir?

Kurban bayramına sayılı günler kala memleketlerine tatil amaçlı olarak gidecek olan insanların nasıl kurban kesileceği hakkında soruları artmaya başladı. Sizler için hazırladığımız bu yazıda kurban kesilmeden önce ve sonrasında neler yapılacağı hakkında detaylı bilgiler vereceğiz. Bu bilgileri dikkatli okumanız ve ayrıntıları atlamamanız konusunda sizleri uyarıyoruz. Aksi taktirde yapılması gereken birşeyi yapmazsanız kurbanınız kabul olmayabilir.

 

 

Öncelikle kurbanın kesileceği alan içerisinde diz boyu kadar olacak şekilde bir çukur kazılmalıdır. Bu çukurun amacı hayvanın boynu kesildikten sonra kanının etrafı kirletmemesi ve toprağın içine doğru akmasıdır. Hayvan bu çukura boynu denk gelecek şekilde sol yanı üzerine yatırılır. Elleri ve ayakları kesim sırasında çırpınmasın ve canı çok daha fazla yanmasın diyerek bağlanır. Kasapın kesim için geleceği sırada hayvanın bıçağı görerek korku duymaması ve ürkmemesi için gözleri bir tülbent yardımıyla veya bez yardımıyla bağlanmalıdır.

  • Kurban Kesimine Başlanması

Kasap kurbanı kesmeden öncesinde hayvanın başında üç defa Bismillahi Allahü Ekber denir. Burada ki amaç Allah’ın büyüklüğü ve şanını kabul ederek kurban kestiği belirtmektir. Bu niyetle cümle söylenirken bismillahi kısmında “h” harfini baskın şekilde söyleyerek Allah kelimesini tam çıkartmak gerekir. Yoksa hayvan kurban yerine geçmez.

Besmele çekildikten sonra süratli şekilde hayvanın kesim işlemlerine başlanması gerekir. Eğer elindeki bıçağı bırakırsa tekrar besmele gerekir. Aynı şekilde hayvan yattığı yerden kalkarsa tekrar besmele çekilmesi gerekmektedir.

  • Kurban Kesiminde Dikkat Edilecek Hususlar

Hayvanı kesecek olan kişi sayısı arttıkça her bir kasabın besmele çekmesi gerekmektedir. Eğer başka bir kurbanı kesecekse onun için ayrı besmele çekmesi gerekmektedir. Başka bir kişinin kurbanını kesen kasap sizin yanınıza geldikten sonra kurbanınızın başında besmele çekmeden bıçağa davranırsa durdurun çünkü hayvan telef olur. Tekrar besmele getirmesini isteyin.

Hayvanın boğazında bulunan dört kan damarından en az üçünün kesilmesi gerekmektedir. Bu sayede vücutta bulunan kan hızlı bir şekilde boşalacak ve hayvan çok uzun süre acı çekmeden ölmüş olacaktır. Böylece hayvana gösterdiğiniz merhametten dolayı sevap kazanmış olursunuz.

Eğer kurban kesecek kimseniz yok ise ve sizin kesmeniz gerekiyorsa, beyinsel fonksiyonlar olarak sol tarafınızı kullandığınız için sol eliniz ile kurbanı kesecekseniz bunda bir zeval yoktur. Böyle bir durumda gerekli şartlar yerine getirildikten sonra kurbanı sol eliniz ile kesebilirsiniz. Fakat sağ elini kullanabilen biri varsa onun kesmesi daha iyidir.

Hayvanı devirmekte zorlanıyorsanız önce bayıltıp sonra kesebilirsiniz. Aynı şekilde dilerseniz başını bir anda koparabilirsiniz fakat bu hayvanın büyük acı çekmesini sağlayacağı için farz olan bir ibadeti yerine getirirken günah işlemenize sebep olur. Boğaz kısmından değil ense kısmından keserseniz yine aynı şekilde etinin yenmesinde sakınca yoktur fakat  siz günaha girmiş olursunuz.

ETİKETLER:
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.