Kurban Bayramında Yapılacaklar

05.08.2018
205
Kurban Bayramında Yapılacaklar
  • Arefe Günü

Kurban bayramı müslümanlar için bir sevinçli telaş günüdür diyebiliriz. Herkesi saran bu heyecan dolayısıyla insanlar arefe günlerinde genellikle alışverişe çıkarlar. Bayramlıkların rengarenk çeşitleri çocuklar içindir. Harçlık toplayacak olmanın sevinciyle en güzel kıyafetlere sahip olmak isteyen çocuklar tüm mağazaları talan ederler. Eğer yakın bir kimseniz vefat etmişse genellikle mezarlık ziyareti yapılır. Bayram kutlamasından önce ölülerin ziyaret edilmesi büyük sevap taşır. Böylece kişi eğleneceği günden öncesinde hayatının sonunda nereye gideceğini görür. Bu Allah tarafından insanlara verilen büyük bir mesajdır.

 

 

  • Kurban Bayramı

Sabah ezanından sonra sabah namazının kılınması ile kurban bayramı başlamış olur. Kurban kesecek olanlar genellikle bu saatlerde erkenden yola çıkarak kurbanlarını kesmeye giderler. Geri kalan kesim ise evlerine gelerek sabah vaktinde ailecek kahvaltı yaparlar. Birkaç saat dinlenmenin ardından akrabalar ve dostlar ziyaret edilmek için yola çıkılır. Kurban kesmeye gitmiş olanlar ise öğlen ve ikindi vakitlerine doğru hisselerine düşen etlerle beraber evlerine dönerler ve bu etleri ihtiyaç sahiplerine dağıtmaya başlarlar.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.