Kurban Bayramı Nasıl Ortaya Çıktı?

08.08.2018
322
Kurban Bayramı Nasıl Ortaya Çıktı?

“Şunu söylerek başlamak gerekiyor ki kurban bayramı tamamiyle İbrahim peygamber ve ettiği bir dua sonucu ortaya çıkmıştır.”

İbrahim peygamber Allah’tan gelen vahiy üzerine göç etmiştir. Bu göç sırasında Allah’a dua eden İbrahim peygamber, kendisine bir oğul vermesini dilemiştir. Bu dilek kabul edilmiş ve Kuran’ı Kerim’de de bahsi geçtiği şekilde kendisine bir oğul verilmiştir. Bu çocuğun adı ise İsmail olarak konur.

Yıllar geçer ve İsmail serpilip büyür. İbrahim peygamber bir gün rüyasında İsmail’in boğazını sıktığını ve öldürdüğünü görür. Bu rüyanın tüm tahlillerini ve yorumlarını yapar, yaptırtır. Kendisinden yüce Allah’ın istediği nasıl kendisine bir evlat verdiyse onu kendi eliyle ona geri teslim etmesidir. Bunu anladıktan sonra üzgün baba İbrahim peygamber oğlu ile görüşerek ona bu olayı anlatır. İsmail hiçbir üzüntü yaşamadan babasına bu dileğin Allah’a ait olduğunu ve yargılanmaması gerektiğini söyler. İşte böylece İbrahim peygamber ve Hz. İsmail, Mina’ya doğru yola çıkarlar.

Mina’ya Yolculuk

İbrahim peygamber ve oğlu Hz. İsmail beraberce Mina yollarına çıktılar. Bu yolculuğun sonu belliydi. Yanlarında bir ip ve bir de bıçak bulunuyordu. Bu iki ulvi şahsın karşısına yolda lanetli şeytan çıktı. İbrahim peygamberin aklını karıştırmak isteyerek bir müddet beklemesini, belki Allah’ın bu isteğinden döneceğini söyledi. Bu durum üzerine İbrahim peygamber şeytana bu emrin Allah’tan geldiğini ve kendisini şüpheye düşüremeyeceğini söyledi. Yol boyunca ilerlemeye devam ettiklerinde lanetli şeytan tekrar ortaya çıktı ve bu sefer Hz. İsmail’in yanına gelerek babasının onu keseceğini ve öldüreceğini söyledi. Bu sözler üzerine Hz. İsmail şeytana öfke duyarak ona yerden aldığı bir taşı fırlattı. Bu şeytana atılan taş böylece şeytan taşlama olayını meydana getirecekti. Bu durumda şeytan kaçarak uzaklaştı. Baba ve oğul yol boyunca yürüdüler ve Mina’ya vardılar.

Kurban Bayramı’nın Çıkışı

Artık İsmail’in ahirete göçüşü için gerekilen yere gelinmişti. Bir yandan üzgünlük duyan İbrahim peygambere İsmail ellerini bağlamasını, yüzünü de yere çevirmesini istedi. Böylece can havliyle kaçmak istemeyecek, babasıda yüzünü görmeyince merhamete gelmeyecekti. Koyunlar gibi İsmail yere yan yattı. Babası ellerini bağladı ve yüzünü yere çevirdi. Aradan henüz bir kaç dakika geçmişti ki bu kez İsmail babasından ellerini çözmesini istedi. Bıçağıda boynumun üzerinde bir süre beklet dedi. Bunun sebebi Allah’ın emirlerini zorla yaptığını düşünmemesini istediği içindi. İşte böylesine bir teslimiyet böylesine bir iman! Hz. İbrahim oğlunun arzularını yerine getirdi. İsmail kanlı gömleğini annesine götürmesini ve ona sabretmesi gerektiğini söylemesini babasından istedikten sonra gözlerini kapattı. Hz. İbrahim olanca kuvvetiyle bıçağı oğlunun boynuna vurdu.

İşte tam bu anda Allah’u Teala meleklerin gözlerinde ki perdeyi kaldırarak onlara bu manzarayı gösterdi. Meleklerin hepsi secdeye kapandılar. Bir baba Allah rızası için oğlunun boynuna bıçakla vuruyordu. Tüm dünyalık zevklerden sıyrılmış bir şekilde baba ve oğul Allah’ın emri için bu durumdalardı. İşte bu anda Allah meleklere seslenerek bana: “Yeryüzünde fesat çıkaracak, kan dökecek bir kavim mi yaratacaksın? Halbukibiz sana hamd etmek suretiyle tesbih ve takdis ediyoruz.” (Bakara-30) demiştiniz, bakın benim için dostum İbrahim oğlunu kurban ediyor, dedi.

Bıçak Dile Geldi

Hz. İbrahim bıçağı İsmail’in boynu üstüne vuruyor fakat her seferinde bıçak ters dönüyordu. Bunun üzerine İsmail babasına dönerek “merhametin yüzünden böyle yapıyorsun, Allah’ın emrine karşı gelme” dedi. Hz. İbrahim tekrar tekrar bıçağı vuruyor fakat bıçak kesmiyordu. Bunun üzerine İsmail babasından bıçağı bilemesini istedi. Hz. İbrahim bıçağı taşların üzerine sürterek kılıçtan keskin hale getirip oğlunun boynuna sürttü. Fakat nafileydi. Allah’ın izni ile hiçbirşey olmuyordu. İşte o anda öfkelenen Hz. İbrahim bıçağı bir kayaya vurdu ve kaya ikiye ayrıldı. İsmail babasına kayayı kesiyorsun eti kesemiyorsun diyordu. İşte bu anda elinde tuttuğu bıçak dile gelerek “Ey İbrahim, sen kes diyorsun, alemlerin Rabbi kesme diyor” dedi.

İşte o anda Allah’u Teâla Cebrail aleyhisselam’a cennetten bir koç almasını ve İbrahim’e götürmesini, kurban olarak bu koçu kesmesini söyledi. Cebrail aleyhisselam denileni yaptı ve dünya semalarında elinde bir koçla inmeye başladı. Hz. İbrahim tekrar İsmail’in boynuna bıçağı vuracaktı ki arşı sarsan bir Allah-u Ekber sesi duyuldu. Bu anda İbrahim ve İsmail hamd edip şükürler sundular. Cebrail aleyhisselam yanlarına gelip İsmail’inin canının bağışlandığını ve bu koçu kesmelerinin gerektiğini söyledi.

Son:

İşte böylece bundan sonra kurban bayramı ortaya çıkmış oldu. Müslümanlar her yıl belirli bir günde Allah’a şükretmek için en güzel ve en temiz hayvanlarını Allah’a kurban ettiler. Eğer ki o gün Allah’u Teala yüceliğini, izzetini ve şerefini gösterip bir koç göndermeseydi bugün babalar kurban bayramlarında oğullarını Allah’a kurban etmek zorunda kalacaklardı. Şüphesiz Allah en büyüktür.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.