Kullanılmayan Banka Hesapları Ne Kadar Sürede Kapanır?

02.06.2017
1.269
Kullanılmayan Banka Hesapları Ne Kadar Sürede Kapanır?

Bankalar ile sık sık çalışan vatandaşlar, kullanmadıkları hesaplarının ne kadar sürede kapatılacağı konusunda bilgiler edinmeye çalışmaktadır. Daha önce ki yıllarda açılmış olan banka hesaplarını uzun yıllar boyunca kullanmamanız durumunda bloke olması ihtimali söz konusudur. Değişik sebeplerle artık bu banka ile çalışmıyor ve diğer tüm işlemlerinizi alternatif bankalar üzerinden sağlıyorsanız, mutlak suretle kullanmadığınız bankanın kartlarını bloke etmenizi öneriyoruz. Özellikle kredi kartı varsa, bloke edilmesi hayati bir önem taşımaktadır. Bu gibi pasif hesapların ne olacağı hususunda bir merak durumu varsa, sizlere kullanılmayan banka hesapları ne zaman kapanır konularına ilişkin bilgiler verelim.

Bankalar ile mevcut ve ekonomik şartlar gereği her zaman çalışma zorunluluğumuz var! Öğrenci de olsa, sıradan bir vatandaş da olsa bankalara çok sık işimiz düşmektedir. Gerek maaşlarımızın bu hesaplara yatması, gerek Türkiye’de yer alan tüm vatandaşların minimum 1 kredi kartı olmasından dolayı bankalarla olan bu çalışma anlayışları her geçen gün önemini arttırmaktadır. Ülke genelinde var olan birçok resmi ve özel kuruluş, tüm parasal işlemlerini bankalar aracılığı ile sağlamaktadır.

 

Günümüzde Bankaların Önemi!

Ülkemizde son zamanları baz alırsak hem özel, hem de kamu bankacılığının çok hızlı bir şekilde boyut atladığı bilinmektedir. Bu büyüyen bankacılık sistemiyle beraber, vatandaşın da bankalar ile olan iletişimi ve para alışverişi ileri boyutlara taşınmıştır. Ülke genelinde faaliyetlerine devam eden tüm özel ve kamu kuruluşları, çalışmalarını bankalar üzerinden sağlamayı hedef almaktadır. Bu sayede işlemleri bankacılık üzerinden tamamlamak söz konusudur. Birçok banka buna örnek olarak sunulabilir.

Üniversiteyi kazanmış ve yaşı 18 olan bir genç, almak istediği burs ve kredi için banka hesabı açmak zorundadır. Bu gibi örnekler baz alındığı zaman, artık hangi yaş grubunda olursanız olun veya hangi cinsiyetteyseniz, banka hesaplarınızın veya kredi kartlarınızın olması şart görülmektedir!

Kullanılmayan Banka Hesaplarından Yıllık Aidat Alınır Mı?

Banka hesaplarını uzun süredir kullanmayan bir kişi, durumlara istinaden herhangi bir sorun ile karşılaşmamaktadır. Fakat şöyle bir durum da makul görülebilir, bir banka hesabını uzun süredir kullanmayan kişi, aynı bankaya bir para yatırma işlemi yaptığı zaman, bu bankada ki eski hesapların tanınmasıyla beraber geriye dönük işlem ücretleri alabilir. Şöyle ki, eğer siz bu banka hesabını kullanmıyorsanız ve artık para gelmiyorsa bu durum kesinlikle zorluk yaratmayacaktır. Kullanılmayan banka hesaplarının olumsuz durumlara yol açmamaları bakımından, bankaya gerekli başvuruların yapılması ve bu hesapların kapatılması önemlidir. Banka hesaplarının kapatılması için şubeye dilekçe vermeniz yeterli olacaktır. Eğer bu şubeye yakın değilseniz, alternatif herhangi bir “o bankanın şubesi olmak üzere” giderek, hesapların kapatılmasını talep edebilirsiniz.

Kullanmadığınız banka hesabınız uzun bir süre pasif kaldığı zaman, hesap banka tarafından otomatikman kapatılmaktadır. Bu süre, birçok banka tarafından 10 sene olarak ele alınmaktadır. Bir hesabı 10 sene boyunca hiç kullanmazsanız, banka bu hesabı kendiliğinden kapatır. Herhangi bir sorun ile karşılaşmamak adına yine de sizin kapatmanızı tavsiye ederiz.

Hesap kapatmak için ek ücret alınır mı?

Hayır. Bankalar sizlerden böyle bir ücret talep etmez. Eğer geriye dönük bir borcunuz yoksa, bankanın kesmiş olduğu yıllık aidat veya benzeri masrafları üstlenmek zorunda değilsiniz! Hesabın kapatılması için sizlerden bu ücret talep ediliyorsa, kapatma işleminden vazgeçin ve kartınızı hemen kırarak, bir daha o hesabı kullanmayın. Banka bir süreden sonra kendisi kapatacak ve sizlerden ekstra ücret talep edemeyecektir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.