Kuaförler Kaç Para Kazanıyor

14.07.2019
434
Kuaförler Kaç Para Kazanıyor

Kuaför demek bir kişinin tarzını, imajını, dış görünüşünü, saç kesimi, saç şeklini ve saç tonunu ayarlamanıza yardımcı olan, yol gösteren ve hayata geçiren yüz ve cilt bakımı uygulayan kişidir. Kuaförlük meslek grubu günümüz içerisinde en geçmiş meslek grupları içerisinde yer almaktadır. Tarihi olarak berberlere kökü dayanmakta olan kuaförlük mesleği yüzlerce sene boyunca insanların güzel bir görünüme ve bakımlı olmasına katkı sağlamaktadır.

Nasıl Kuaför Olabilirsiniz?

Eski zamanlar içerisinde kuaförler sadece kadınlara hizmet veren meslek grubu olarak anılmaktaydı. Ancak günümüz içerisinde erkeklere hizmet vermekte olan berberlerin yerlerini yavaş yavaş kuaförlerin aldıklarını görmekteyiz. Kuaförlerin yapmakta oldukları bazı görevleri vardır. Bunlar: Bakım ve güzellik konusunda sizlere yol göstermek, saç ve sakal kesimleri, saça şekil oluşturmak, saç kesimi ve boya işlemleri, yüz ve cilt bakımı kuaförlerin görevleri içerisinde yer almaktadır.

Kuaför meslek grubu ülkemiz içerisinde oldukça yaygın ve kazançlı meslekler grubu içerisinde yer almaktadır. Özellikle bu meslek grubu içerisinde gelin başı, damat tıraşı gibi oldukça kazanç sağlayan modelleri bulunmaktadır. Sizlerde kuaförlük mesleğini icra etmek istiyorsanız eğer bilmeniz gereken bazı bilgilere sahip olmanız gerekmektedir. İlk olarak kuaför olmak adına herhangi bir ön lisans ya da lisans programından mezun olmanıza gerek yoktur.

Kuaförlük mesleği bir zanaattır. El becerisine dayanmakta olan bir meslek olan kuaförlük içerisinde genellikle usta çırak şeklinde yetişebilirsiniz. Lakin artık günümüzde üniversiteler içerisinde kuaförlük mesleği adına lisans alabileceğiniz bölümler mevcuttur.

Kuaför Mesleği Yapanlar Ne Kadar Kazanır?

Günümüzde artık her geçen gün hem kadınlar hem de erkekler güzelliğe ve bakıma önem vermeye devam etmektedirler. Bundan dolayı kuaförlük mesleği gibi meslek gruplarına duyulan ihtiyaç her geçen gün artmaktadır.

Bireyler artık dış görünüm olarak nasıl göründüklerine son derece dikkat etmeye başlamış, imaj ve tarzlarını geçmiş dönemlerle kıyasladığımızda daha fazla öneme almaktadırlar. Bu gibi durumlar sayesinde kuaför mesleği sergilemekte olan kişilerin kazançlarını yükseldiğini söyleyebiliriz. Tabi ki de yurtiçi ve yurtdışı çalışma sahaları dikkate alındığında ve kuaförlerin iş kalitesi ve sahip oldukları deneyimler kazançları içerisinde farklılıklar olmasına sebep olabilmektedir.

Kuaförlük mesleğini yeni sergilemeye başlayan kişilerin primler hariç elde edebileceği kazanç 1800 ₺ ile 2750 ₺ arasında değişiklik gösterdiğini söyleyebiliriz. 1 yıl ile 5 yıl arasında bir tecrübe sahibi olan kuaförlerin kazançlarının 2750 ₺ ile 4500 ₺ arasında değişiklik gösterdiğini söyleyebiliriz.

5 yıl ve daha fazla kuaförlük mesleği ile ilgilenen kişilerin kazançlarının 4500 ₺ ve üzeri olabileceğini söyleyebiliriz. Bu rakamlar ortalama olarak ele alınmıştır. Dile getirmiş olduğumuz rakamların daha fazlasını kazanan kuaförler mevcuttur.

Devlet dairesi içerisinde kuaförlük mesleği icra edenlerin ise aldıkları maaşlar farklılık gösterebilmektedir. Göreve yeni başlayan kuaförlerin devlet dairesi içerisinde kazanabilecekleri maaş 2978 ₺’dir. En yüksek kademem kuaför maaşları ise 3150 ₺’dir.

Kuaförlerin Çalışma Şartları Nasıldır?

Kuaförlük mesleği icra etmekte olan kişilerin çalışma ortamları neredeyse birbirlerine benzemektedir. Tabi ki de kuaförlük mesleği içerisinde marka değeri ve popülaritesi fazla olan kuaförlerin çalışma ortamları diğer kuaförlere oranla daha iyi şartlar içerisinde görünebilir. Bu marka değeri gibi durumlar kuaförlerin kazancı üzerinde bir etkiye sahiptir. Bunların dışında kuaförlük mesleği içerisinde yer almakta olan birçok kuaför çalışma ortamı içerisinde şartlarını daha zor hale getirerek iş yerleri içerisinde bakım ve makyaj ürünleri, sağlık ürünleri, maske, parfüm ve bunlara benzer çok sayıda ürün konusunda hizmet vermektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.