Kredim İcraya Düştü Ne Yapmalıyım?

26.06.2017
225
Kredim İcraya Düştü Ne Yapmalıyım?

Bankalardan kredi kullanacak olan kişilere, onaylanan ve teslim işleminin gerçekleştirildiği sırada, banka görevlisi tarafından bir kredi kullanım sözleşmesi imzalatılmaktadır. Kişilerin imzalamadıkları halde kredilerini alamayacakları bu sözleşmelerin içeriğinde, bu hizmet karşılığında banka ve kullanıcıların kabul ettiği şartlara dair tüm detaylar yer almaktadır. Kredinin kullanımı sırasında ise, kişilerin ödemelerini yapmamaları, geciktirmeleri ya da eksik bir şekilde ödemeleri, onlara banka tarafından uygulanacak işlemlerin sözleşmede yazılanlara göre yapılmasını sağlamaktadır. Borcunu ödemekte zorlanan veya kredi borcunu belirli bir süre geciktiren kişiler ise, bankalar ile icralık olabilmektedir. Kredi borcunun icraya düşmesi, kişiler tarafından gerçekleşmeyecek bir durummuş gibi görünse de, bankanın ödenmeyen borç işlemleri için yasal yollara başvurması ve kredi borcunu yani alacağını yasal yoldan tahsil etme hakkı bulunmaktadır.

Kredi borcunun icraya düşmesi, bir anda olacak bir durum değildir. Çünkü, bankadan aldığınız kredinin türü ne olursa olsun, 3 ay boyunca ödeme işlemi yapılmazsa ve bu düzensizlik peş peşe devam ederse, ancak bu durumda bankalar icra yoluna başvuracaktır. Kişiler ile banka arasında icra işlemlerinin başlamasından önce, müşterilerin dosyaları avukata teslim edilecektir. Avukatlar icra işlemlerini başlatmadan önce borç sahipleri ile iletişim kurarak borçlarını ödemeleri gerektiği konusunda hatırlatmalar yapacaktır. Eğer sizler bu süreçte size yönlendirilen aramaları açmaz ya da borcunuzu ödemeyi kabul etmezseniz, avukat tarafından icra işlemleri başlatılacaktır.

Eğer kredi borcunun icraya düşmesi gibi bir durumla karşılaşırsanız, tek yapmanız gereken en kısa sürede bu borcu ödemektir. Çünkü, icra yoluna başvurulduğu zaman, bankaya olan borcunuzun tahsil edilmesi için üzerinize kayıtlı olan gayrimenkuller ya da araçlara yönelik de takip başlatılacaktır.

Kredinin İcraya Düşmesinin Sonuçları Nelerdir?

Her ay belirli günler aralığında ödenmesi gereken kredi borcunuzu ödemekte gecikmiş ya da durumunuz olmadığından dolayı ödeyememişseniz, banka yasal ve idari işlemlere başlamadan önce 3 aylık süre zarfında sizinle uzlaşma yoluna gidecektir. Geciken borcunuz olduğunun hatırlatıldığı kısa mesajların yanı sıra, banka tarafından size yapılan arama çağrıları, bunlara birer örnektir. Eğer bunlara rağmen bankanın uzlaşma çağrısına olumlu bir dönüş yapmazsanız, banka dosyanızı avukata teslim edecek ve icra işlemlerini uygulamaya başlayacaktır. Kredi borcunun icraya düşmesi ise, doğrudan banka sicilinizde olumsuz bir kayıt oluşturacaktır.

Banka siciline yansıtılan bu durum, halk arasında bilinen kara liste cezasıdır. Eğer bu ceza banka sicilinize yansıtılırsa, yaklaşık olarak 4 yıl boyunca maaşınızı aldığınız banka da dahil olmak üzere, hiçbir şekilde başvurularınıza olumlu yanıt alamazsınız. Bu da ilerleyen dönemlerde ortaya çıkacak finansman açıklarınızı kapatmanızı bir hayli azaltacaktır.

Banka sicilinizde bir kara liste durumunun olmasının yanı sıra, borcunuzu 3 ay boyunca ödememeniz ve bankadan ceza almanız sebebi ile, kredi notunuzun da bir hayli düşürülmesi söz konusu olacaktır. Bundan dolayı bankalardan aldığınız kredilerin ödemelerini zamanında yapmalı, başvuru yapacağınız kredi miktarlarını ise gelirinize uygun olacak şekilde belirlemelisiniz.

Banka Sicilinden İcra Kaydı Nasıl Çıkarılır?

Kredi borcunun icraya düşmesi, az önce de belirttiğimiz gibi 3 ya da 4 senelik bir süre boyunca banka sicilinizde olumsuzluğu karşınıza çıkaracaktır. Bu olumsuz kayıt sizlerin bankadan alacağınız hizmetleri kısıtlarken, ilerleyen dönemlerde de yeni sorunlar ortaya çıkacaktır. 2017 yılında kara listeye girmiş olan kişiler için hazırlanmış olan kredi sicil affından faydalanarak, icra kaydınızı banka sicilinizden sildirebilirsiniz. Ocak ayında yürürlüğe giren ve yalnızca 6 ay boyunca kullanıma sunulan bu kredi sicil affından faydalanamayanlar için ise, bahsettiğimiz süre kadar beklemek gerekecektir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.