Kredili Mevduat Hesabı Nasıl Açılır ?

01.11.2018
218
Kredili Mevduat Hesabı Nasıl Açılır ?

Özellikle maaş müşterilerine kredili mevduat hesabı açmayı teşvik eden bankalar, bu hesap ile müşterilerine birçok avantaj sunmaktadır. Bu hesap belirlenebilen herhangi bir mevduat hesabıyla ilişkilendirilir. Bir diğer tabirle ” avans hesap ” veya ” ek hesap ”tır.

 

Kredili Mevduat Hesabı Ne Demektir?

Bankalarda mevduat hesabı olan müşteriler, hesaplarında para olmadığında kredili mevduat hesabı için daha önceden belirtilen bir limit kadar harcama yapmanıza olanak sağlar. Kredili mevduat hesabını kullanarak ödemelerinizi geciktirmeden yapabilir, hesabınızda para olmasa dahi acil nakit ihtiyaçlarınızı karşılayabilir veya farklı bir hesaba para gönderebilirsiniz. Kredili mevduat hesabı doğru kullanıldığında oldukça yararlı bir hizmettir. Fakat borçlarını düzenli ödeyemeyen müşteriler için bir kabusa dönüşebilir. Bu nedenle kredili mevduat hesabı açma taleplerinizi veya bankaların size sunmuş olduğu bu hizmetin limitini ödeme gücünüz yettiği kadar belirlemeniz yararınıza olacaktır.

 

Kredili Mevduat Hesabında Hangi İşlemler Yapılabilir?

Vadesiz hesaplarda veya mevduat hesaplarında yapılabilen tüm işlemler kredili mevduat hesaplarında da yapılabilmektedir. Örneğin banka hesabınızda kullanılabilir bakiyeniz tükendi ve ödemelerinizin zamanı geldi. Bankaya gidip kredi çekmek veya borç almak sizin için zor ve uğraştırıcı olabilir. İşte bu noktada kredili mevduat hesabı yardımınıza yetişiyor. Kredi ödemeleriniz, kredi kartı ödemeleriniz, faturalarınız, eğitim harcamalarınız, market alışverişleriniz, akaryakıt harcamalarınız, vergi ödemeleriniz, düzenli ödemeleriniz ve aklınıza gelebilecek tüm harcamalarınız kredili mevduat hesabınızdan yapılabilir. Avans hesabı olarak da adlandırılan kredili mevduat hesabı limiti, banka müşteri hizmetleri çalışanı ile müşteri arasında belirlenir. Bu limite kadar olan tüm harcamalarınızı hesabınızda para olmasa bile gerçekleştirebilirsiniz. Bunlara ek olarak ister kendi vadesiz hesabınıza, isterseniz herhangi bir banka hesabına kredili mevduat hesabından para transferi yapabilirsiniz. Bu sayede acil nakit ihtiyaçlarınızı da gidermiş olursunuz.

Kredili Mevduat Hesabı Nasıl Açılır?

Kullanmış olduğunuz bankanın müşteri hizmetleriyle iletişime geçerek, online işlemler        ( bireysel internet bankacılığı ) kullanılarak veya banka şubelerine şahsen başvurarak kredili mevduat hesabı için başvuruda bulunabilirsiniz. Kredili mevduat hesaplarının online başvurularında;

– Garanti Bankası için GarantiCep uygulamasını,

– Yapı Kredi Bankası için Yapıkredi Mobil uygulamasını,

– İş Bankası için İşCep uygulamasını,

– Ziraat Bankası için Ziraat Mobil uygulamasını,

– Akbank için Akbank Direkt uygulamasını,

– ING Bankası için ING Mobil uygulamasını,

– Denizbank için MobilDeniz uygulamasını kullanabilirsiniz.

Kredili Mevduat Hesabı Hangi Avantajları Beraberinde Getirir?

Milyonlarca banka müşterisi mevduat hesaplarına ek olarak kredili mevduat hesaplarını da kullanmayı tercih etmektedir. Özellikle kredi kartında limiti az olanlar ve kredi kartı kullanmayanlar için son derece faydalı bir bankacılık hizmetidir. Kredili mevduat hesaplarını kullanarak hesabınızda tutar olmasa bile tüm ödemelerinizi ve nakit ihtiyaçlarınızı limitiniz dahilinde kullanabilirsiniz. Bunun yanı sıra kredili mevduat hesabı kullanılarak yine limit dahilinde taksitli alışverişler de yapılabilmektedir.

Kredili Mevduat Hesabı Borçları Ne Zaman Ödenmelidir, Ödenmezse Ne Olur?

Çalıştığınız bankanın kredili mevduat hesaplarını zamanında ödemeniz gerekmektedir. Ayın belirtilen bir günü veya haftası ödeme periyodu olarak belirlenebilir. Bu ödeme periyodu müşterinin talebine göre değiştirilebilir. Aynı dönem içerisinde kullanılan limitler için bankalar ekstra faiz uygulaması yapmamaktadır. Fakat dönem dışı ödemelerde günlük faiz uygulanır. Günlük faiz oranı ortalama %2 – %2,05 arasında değişmektedir. Ortalama   1000 ₺‘lik bir limitiniz olduğunu varsayalım ve bu ödemenizi 10 gün geciktirdiğinizi varsayalım. Bu durumda günlük 0,80 ₺ ve 10 günlük 8 ₺ gibi bir faiz borcu ödemeniz gerekmektedir. Fakat belirlenen ödeme dönemi içerisinde ödemelerinizi gerçekleştiremezseniz ( 30 gün ) faiz ücretleri ile birlikte borcunuz katlanır ve hesaplarınıza bloke konur. Bankanın kredi kartı, vadesiz hesap gibi hizmetlerinden yararlanamazsınız. Bu ödemeleri toplam 90 gün geciktirirseniz, adınıza yasal takip işlemi başlatılır ve kredi siciliniz bozulmuş olur. Bu nedenle ödemelerinizi zamanında gerçekleştirmeniz gerekmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.