Kredide Hayat Sigortası Nedir?

26.05.2019
240
Kredide Hayat Sigortası Nedir?

Kredide Hayat Sigortası Nedir?

Sigorta almak istediğiniz zaman faiz ile dosya masrafının yanında bankalar sizden birtakım sigortaları da yaptırmanız gerektiği konusunda uyarır. Bu sigortaları yaptırmadığınız zaman kredi imkanından yararlanamayacağınızı ifade ederler. Kredilerin sayısı ve çeşitleri almak istediğiniz krediye göre değişiklik göstermektedir. Fakat bunların içinde en dikkat çeken hayat kredisidir. Hangi çeşidi olduğu fark edilmeden bir kredi çektiğinizde hemen hayat sigortası karşınıza çıkar. Peki kredide hayat sigortası yaptırmak zorunlu mudur? Hayat sigortası ne işe yarar?

Kredide Hayat Sigortası Nedir?

Hangi Kredilerde Hayat Sigortası Yaptırmak Gerekir?

Kişiler konut kredisi alırken DASK, hayat ve konut sigortası, paket olarak karşımıza çıkarılıyor. İhtiyaç kredisi almak istediğinizde ise sadece hayat sigortası ile karşılaşıyoruz. Komut kredisi alırken karşımıza çıkan pakete benzer bir diğer paket de taşıt kredisi alırken önümüze geliyor. Taşıt kredisi için başvuru yaptığınızda sizlerden kasko, hayat sigortası ve zorunlu trafik sigortası yaptırmanız talep edilir. Bu adı geçen paketin içindeki başka sigortalar üstünden devlet denetimi yapılacağını unutmayın. Fakat hayat sigortası için herhangi bir şart yoktur.

Bankalar, başvuru yaptığınız bütün kredi çeşitlerinde önünüze sigorta alternatiflerini sunar. Nedeni ise kredilerde hayat sigortası bankalar için ödeme garantisi anlamına gelmesidir.

Hayat Sigortası Ne İşe Yarar?

İlk olarak kredi alırken karşınıza çıkması büyük ihtimal olan sigorta çeşitlerinden söz edelim. Bunların içinde ilk sırada size herhangi bir şey olması dahilinde borcunuzun ödenmesini garanti altına alan hayat sigortası gelir. Bankalar müşterilerine kredi verirken hayat sigortası yapmak ister nedeni ise; kredinin geri ödenmesinde herhangi bir nedenden dolayı sekteye uğramamasıdır. Fakat sigorta yaptırmış olsanız bile ödeme her zaman sigorta firması tarafından yapılmaz. Geride kalan mirasçılarınızı garanti altına alabilmek için sigorta firmasıyla anlaşma yapmalısınız.

Bütün sigorta firmaları, sigorta yaptıran kişilere poliçe imzalamasını ister. Poliçede gerçekleşen sigortanın hangi durumlar karşısında geçerli sayılacağı belirtilir. Hayat sigortası yaparken, vefat durumunun söz konusu olması halinde mirasçıların mağdur olmaması açısından poliçenin dikkatli hazırlanması önemlidir. Birçok sigorta firması kaza sonucu ölüm haricinde geçerli olmadığını poliçenin arasında açıklar. Tabi ki aynı durum kredi almak istediğiniz zaman da bankaların sizlere sunduğu poliçe için de aynıdır.

Mesela kredi almak için başvuru yaptığınızda ölüm riski bulunduran hastalığa sahipseniz ayrıca bunlara diyabet veya tansiyon hastalıkları da dahil edilir, vefat etmeniz halinde sigorta firmaları krediyi ödemeyi kabul etmiyor. Dolayısıyla borç da mirasçılara kalmaktadır, bu gibi durumlar yaşamamak için formu doldururken bu ayrıntılara dikkat etmeniz gerekiyor.

Kredide Hayat Sigortası Nedir?

Hayat Sigortasının Maliyeti Nedir?

Kredi alırken yaptırmış olduğunuz hayat sigortasının maliyeti kişinin yaşına, cinsiyetine, sağlık durumuna göre değişir. Fakat ihtiyaç kredilerinde yıllık ortalama 50-70 TL, konut kredisinde ortalama yıllık 450-550 TL, taşıt kredisinde de 100-350 TL hayat sigortası prim bedeli talep edilir.

Fiyatlar, banka ve sigorta firmalarına göre değişmektedir. Bu istenen fiyatlar yıllık fiyatlardır ve 36 aylık ihtiyaç kredisi kullanmanız halinde 2 yıl sigorta yeniletmek zorundasınız. Sigorta yenileme işlemini gerçekleştirmez iseniz ilk yıldan sonra vefat etmeniz halinde kredi borcunuz mirasçılarınıza geçmektedir.

Hayat Sigortası Yaptırmak Zorunlu mudur?

Hayat sigortası yaptırmak zorunlu olamamakla birlikte bankalar, bu sigortayı yaptırdığınız zaman kredi kullanabileceğinizi dile getirir.  Ayrıca bankalar sigorta yapmakla yükümlü değildir ve aracı kurum ile anlaşılırlar. Aracı kurum size uygun gelmezse farklı bir yol izleyebilirsiniz. Sizler eğer isterseniz hayat sigortanızı banka aracılığıyla değil de kendi sigorta şirketiniz ile de yapmanız mümkündür.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.