Kredi Yaş Sınırı Kaçtır

22.11.2017
345
Kredi Yaş Sınırı Kaçtır

Banka sicili ve kredi notu gibi etkenlere ek olarak bankalar tarafından kredi yaş sınırı gibi etkilerde dahil edilmektedir. Bankalardan kredi çekmek isteyen kişilerin kredi sınırı kaçtır ve benzeri gibi sorularına yanıtlar vererek bu konumuzda detaylı ve yararlı bilgiler sunacağız. Kredi başvurusu üzerine talep edilen tutardan çok yaşın doldurulması ve ilgili banka tarafından istenilen şartların da yerine getirilmesi gerekmektedir. Türkiye’de kredi çekmek için 18 yaşını doldurma zorunluluğu bulunmaktadır. Birçok ülkede de bu yaş doldurma durumunun faal olduğunu da söylemekte fayda var. Fakat kredi çekme durumunda tek koşul yaş sınırını doldurmak değil, aynı zamanda kredi notunun yeterli düzeyde olması, bir gelire sahip olmak ve benzeri bir takım koşullarda istenilen kredi şartları kapsamında yer almaktadır.

Kredi Alabilmek için Gerekli Koşullar Nelerdir?

  • Kredi kullanacak olan kişinin en az 18 yaşını doldurması,
  • Daha evvelinden bankacılık alanına yönelik herhangi bir sorun yaşamaması olması,
  • Kişinin kullanacağı kredi için kredi notu düzeyinin yeterli olması,
  • Düzenli olarak bir gelire sahip olması da gerekli olan koşullar kapsamında yer almaktadır.

 

Kredi Kullanımı Üst Yaş Sınırı Kaçtır?

Kredi yaş sınırı hemen yukarıda da bahsettiğimiz üzere ana kriterlere bağlı olurken, aynı zamanda bankadan bankaya da değişen bir yaş kriterini ortaya koymaktadır. Bankalar tarafından en üst yaş sınırı olarak genellikle 60-65 yaş sınırı kredi kullanım durumu onay almaktadır. Fakat bu durum bankalar arasında farklı değişikliklere sebep olabilmektedir. Kredi başvurusu yaparken 65 yaşına kadar olan bireyler sorun yaşamadan kredi kullanabiliyorken, bu durum bazen 65 yaş ve üstü kredi kullanımlarında sorunlar çıkarabilmektedir. Fakat bir kısım bankalar günümüzde 70 ve hatta 80 yaşına kadar kredi çekme talebinde bulunan kişilerin taleplerini onaylamaktadır. Bu kapsamda genel olarak bu yaşlarda olan kişilerin emeklilik durumu göz önünde bulundurularak kredilerine onay verilmektedir.

80 yaşında olan veya bu yaş oranını geçen kişilerin kredi alabilmeleri her ne kadar nadir görülen bir durum olsa da çok az sayıda banka tarafından kredi verilebilmektedir. Bu yaş oranlarına sahip kredi başvurularında kredi miktarı düşük ve vadesi kısa ise onaylanması muhtemel olarak görülmektedir. Fakat yüksek kredi miktarı ve uzun vadeli krediler bu yaş kapsamında bulunan kişiler için genellikle olumsuz ve zor bir süreç kapsamında değerlendirilmektedir.

Yaş Sınırına Yönelik Vade Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Kredi kullanımları için bankalar tarafından gelen düzenleme ile birlikte yaş sınırına bakılmaksızın en yüksek vade seçeneği ihtiyaç kredisini ele aldığımızda 48 ay ile sınırlandırılmış olarak görüldüğünü söylemekte fayda var. 65 yaşa sahip ve bu yaşın üzerinde olan kişiler için birçok bankada en uzun vadeyi 36 ay olarak seçenekler arasında bulundurmakta. Bu tür vade düzeyleri tamamen bankanın uyguladığı politika ile ilgili bir bağ kapsamında olmasıdır. Günümüz Türkiye’sinde yasal olarak yaşa bakılmaksızın uygulanacak olan vade uzunluğu en yüksek 48 ay kapsamında bulunmaktadır.

Yaş Sınırı Kefil Engeli Var Mı?

Tıpkı kredi kullanımı gibi kredide kefil olma durumu da 18 yaş doldurma politikasıyla bir olmaktadır. Yaş üst sınırı olarak da yine aynı şekilde bankaların kredi sunarken belirlediği yaş sınırı ile aynı orantı da kefil kapsamında da bulunmaktadır. Bunun dışında kefillik üzerine iki farklı konu da dikkat edilmesi gerekilen etkenler kapsamında bulunmaktadır. Bunlar;

  • Kefil olacak olan yaşlı kişilerin ayırım yapamama durumunda olmamaları gerekmektedir. Yani bunaklık kapsamında bulunmamaları,
  • Kredi üzerine kefil olacak olan kişinin akli dengesinin yerinde olması gibi durumlara dikkat etmek gerekmektedir. Aksi takdirde hiçbir banka politikası bu doğrultuda kredi başvurusunu onaylamamaktadır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.