Kredi Siciline Bakmayan Bankalar 2017!

23.05.2017
240
Kredi Siciline Bakmayan Bankalar 2017!

Ülkemizde banka müşterilerinin büyük bir bölümünün kredi puanı, standartların altında yer almaktadır. Bu sebeple bankacılık işlemlerinde yapılan hatalardan sebep, müşterilerin kredi notlarında hızlı bir şekilde düşüşler meydana gelir. Kredi kartlarının taksiti veya banka kredisinin ödenmediği durumlarda doğrudan kredi sicili etkilenmektedir. Kredi notu düşük olan kişilerin bankalardan kredi alması çok zordur. Bu sebeple sicili bozuk kişiler, kredi çekebilmek adına alternatif yollar denemektedir. Kredi sicili bozuk olanlar, kredi siciline bakmayan bankalar araştırmalarını sürdürmektedir.

Kredi notu neden bu kadar önemli?

Bankalar, kredi başvurusu yapan bireylerin bu aşamada geri ödemeleri ne kadar düzenli yapacağı ve geçmişte ki ödemelerine dikkat çeken bir raporlamadan faydalanabilmek adına “kredi notlarına” dikkat etmektedir. Kredi notu kötü olanlar ise maalesef ki bankalardan kredi onayı alamazlar. Banka genel müdürlüğünce kredi çıkartıldığı için, banka şubesiyle yapılan anlaşmalardan sonra bankacılık işlemlerinin herhangi bir önemi kalmıyor. Kredi notu düşük, fakat kredi çekmeniz mi gerek? Peki, ne kadar puanla bankalardan kredi alınabilir?

Bankaların 800 puan altında yer alan kişilere kredi verme ihtimali çok düşüktür. Çünkü bu müşteriler genel olarak ödemelerini geciktiren veya hiç yapmayan, bankalar ile neredeyse hacizlik olacak kadar sorun yaşamış kişilerdir. Kredi kart taksitlerini aksatan kişilerin de puanları bu noktaya kadar inebilir. Bankalar vermiş olduğu kredinin tahsilatları konusunda sıkıntılar yaşayacaksa, hiç kredi vermemeyi daha makul bulmaktadır. 800 puanın üstündekiler risk gruplarına göre değerlendirilir ve birçok banka bu kişilere kredi verme hususunda kolaylıklar tanıyabilir.

Kredi notu neye göre belirleniyor?

Bankaların bir araya gelerek oluşturdukları Kredi Kayıt Bürosu, banka müşterilerinin bankalar ile ortak yapmış olduğu tüm işlemleri kayıt altında tutar. Bu işlemler sırasında meydana gelen tüm olumlu ve olumsuz detaylar kredi notlarına doğrudan yansıtılır;

  • Kredi kartı ödemeleri
  • Kredi taksitlerini geciktirip, geciktirmedikleri
  • Kredi kartı ile verilen otomatik ödeme talimatları
  • İnternet bankacılığı hesaplarının aktif olarak kullanılıp, kullanılmadığı
  • Kredi kartı kullanım oranları
  • Kredi mevduat hesabının kullanılması ve zamanında ödemelerin aktarılması

Kredi notları ne kadar sürede düşüyor?

Bankalar arası kayıt merkezi sayesinde artık tüm bankaların kredi kartı ödemeleri veya alternatif banka borcu ödemelerinde 1 günlük gecikme yaşanırsa, tüm bankalar tarafından görülmekte ve bu noktada puan düşüşleri yaşanmaktadır. Bu yüzden en küçük banka işleminde dahi bile dikkatli olunması, gecikmeye mahal bırakılmaması hayati bir önem taşımaktadır. Bankaların çoğu kredi kullandırabilmek için, kredi sicilinin iyi olması şartlarını koşmaktadır. Kredi sicili bozuk olanlara kredi veren bankaların sayısı da fazladır fakat tüm bankalar, zaman zaman değişik kampanyalar düzenler ve kişilere kredi alma olanakları tanıyabilir. Bu kampanyaları takip ederek siciliniz kötü olsa da kredi kullanabilir ve bozuk olan sicilinizi bu alanda düzeltme ihtimallerine sahip olabilirsiniz.

Sicili bozuk olanlara kredi veren banka araştırmalarını kolaylıkla yapabilirsiniz. Bu noktada ise bankaların internet sayfalarında yer alan kredi çeşitlerini okumanızı öneriyoruz. Kredi sicilinin bozuk olması çoğu zaman engel olma hususunda risk taşırken, banka sizin kredi sicilinizin bozuk olmasından dolayı geri ödeme konusunda sorun yaşama ihtimalini göz önünde barındırır ve kredi vermez.

Bu tip sıkıntıların günümüzde çok sık yaşanmasıyla beraber birçok kişi bankaların kapısını çalma konusunda tedirginlikler yaşamaktadır. Temel olarak bankalar tarafınıza kredi sunumları yaparken, bu tip ihtimalleri mutlak suretle göz önünde barındırır ve tüm ihtimalleri değerlendirir. Eğer ki geri ödeme hususunda sorun yaşatacak olan bir birey veya kuruluş varsa, kredi verme konusunu tekrardan göz önünde tutmaktadır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.