Kredi Sicili Nasıl Temizlenir?

10.11.2018
210
Kredi Sicili Nasıl Temizlenir?

Bankacılık sektöründe adından sıklıkla bahsettiren bir ifade olan ” kredi silici ” banka müşterisinin ödeme profilini özetler. Bu profil başarılı ise kredibiliteniz yüksek demektir ve bankalardan kredi alabilmeniz kolay hale gelir. Kredi sicilinin bir de kötü durumda olması söz konusudur. Bu durumda bankalar kredi başvurularınıza olumsuz yanıt verecektir. Yazımızda sizlere kredi sicili nedir, kredi sicili nasıl temizlenir, kredi sicilini yükseltmek için hangi yöntemler izlenmeli gibi konularda bilgi vereceğiz. Bu bilgileri bankacılık işlemlerinizde uygularsanız, kısa süre içerisinde bankaların sevdiği ve çalışmak istediği müşteri profiline sahip olabilirsiniz.

Kredi Sicili Nedir?

Bir kontrol mekanizması ve ödeme profili olarak nitelendirebileceğimiz kredi sicili, banka müşterisinin geçmişte almış olduğu bankacılık hizmetlerine karşın sorumluluklarını hangi ölçüde gerçekleştirdiğini, ödemelerini ne ölçüde düzenli yaptığını veya bankalara vermiş olduğu sözleri ne denli yerine getirdiğinin bir kanıtıdır. Kredi sicilini etkileyen birçok parametre olduğu gibi, tüm bankalarda görünen kredi sicili aynıdır. Yani bankalar ortak bir kontrol mekanizması aracılığı ile müşterilerini değerlendirmektedir.

Kredi Sicilini Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Bu başlık altında onlarca madde sıralayabiliriz. Ancak kredi sicilini etkileyen önemli 5 adet parametre bulunmaktadır. Bunlar şu şekildedir:

1. Kredi sicilini etkileyen en önemli parametre, banka müşterisinin geçmişte ( varsa ) kullanmış olduğu kredilerin geri ödemesini ne kadar düzenli ödeyebildiği.

2. Banka müşterisinin kredi kartı ödemelerini ne kadar düzenli gerçekleştirebildiği.

3. Müşterinin gelir profili.

4. Müşterinin gelirine oranla ne kadar harcama yaptığı ve bu harcamaları hangi periyotlarla yaptığı. Örnek verecek olursak, banka kredi kartını kullanarak 1 yılda tek bir kez alışveriş yapılmış olabilir. Bu alışveriş tutarı 10.000 ₺ olsun. Fakat başka bir müşteri de 1 yıl boyunca her ay düzenli harcama yapmış olsun ve bu harcamayı 12 ay  boyunca onlarca farklı alışverişte elde etmiş olsun. Bankaların gözünde bu iki farklı müşteri aynı ödeme profiline ( kredi sicili veya kredi notu olarak da ifade edilebilir ) sahip değildir. Düzenli ve sürekli yapılan harcamalar, bankaların gözünde daha değerli olabilir.

5. Bankalardan ne sıklıkla kredi talebinde bulunulduğu ve olumlu değerlendirmelerin sayısı. Yani daha önceden birçok kez farklı kredi başvurusu talebinde bulunmuş olabilirsiniz ve bu kredi başvurularının olumlu sonuçlanma oranı ve müşterinin bu başvurulardaki hizmetlerine bağlı olarak sorumluluklarını ne denli yerine getirdiği kredi sicilini etkileyen başlıca faktörlerdir.

Kredi Sicili Nasıl Bozulur?

Bankalardan kullanılan kredilerin ve kredi kartlarının ödemelerini 90 günden fazla geciktiren müşterilerin kredi sicili bozulmuş olur. Aslına bakılırsa bu kişiler üzerinden yasal işlemler uygulandığı için kredi sicili bozulmuş oluyor. Bunun haricinde kefil olunan bir kredinin 90 gün boyunca ödenmemesi durumunda da kredi sicili bozulabiliyor. Kredi sicilinin bozulması, kredi notunuzun düşmesi anlamına da gelir. Kredi sicili bozulduğunda yapılan kredi başvurularınız ve kredi kartı başvurularınız olumlu değerlendirilmez. Aynı zamanda mevcut kredi kartlarınızdaki limitler azaltılabilir ve hatta banka hesaplarınızın tümüne veya bir kısmına bloke konulabilir.

Kredi Sicili Ne Yapılırsa Temizlenir?

90 gün içerisinde ödenmeyen banka borçlarınızın akabinde kredi siciliniz bozulur fakat temizlenmesi o kadar kolay olmaz. Üzerinize kayıtlı tüm borçlarınızı ödediğiniz dönemin akabinde 5 yıl süreyle herhangi bir şekilde yasal takip işlemine düşmezseniz kredi siciliniz otomatik olarak temizlenmiş olur. Bu süre içerisinde manuel olarak herhangi bir işlem yapmanız gerekmez. Kredi sicilinin temizlenmesi için bankalara, TDK’ya veya başka herhangi bir kuruma başvuruda bulunmanız kredi sicilinizin temizlenmesini sağlamayacaktır. Kredi sicilinizin temizlenmesi için yapmanız gereken tek şey mevcut borçlarınızı ödemeniz ve sonraki dönemlerde ödemelerinizi düzenli ve zamanında yapmanızdır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.