Kredi Risk Raporu Nedir ?

06.11.2017
214
Kredi Risk Raporu Nedir ?

Risk raporu kişilerin kredi kartı ve kredi ödeme geçmişleri hakkında detaylıca bilgilerin bulunduğu bir rapordur. Bu raporda ödeme borç bilgileriniz ve kalan borç bulunur. 2013 yılında yapılan bir düzenleme ile elektrik, su, doğalgaz gibi fatura ödemeleri de bu raporun kapsamına girmiştir. Risk raporunda yer alan bilgiler risk puanını doğrudan etkiler. Risk raporu kişinin ödeme alışkanlığına ve hakkında yasal takip süreci başlatılıp başlatılmadığına dair bilgi verir. Kredi risk raporu olarak adlandırılan rapor kredi kayıt bürosu tarafından hazırlanır. Bankalar size 3. Kişiye ait bir rapor vermez. Ancak kendinize ait ve muvafakati olduğunuz kişi ve kurumlara ait risk raporlarını alabilirsiniz.

Çok cüzi miktarlar ödeyerek kredi risk raporunuzu kolaylıkla internet üzerinden de alabilirsiniz. Bunun için Findeks’in web sitesinden ya da bankaların internet bankacılığı sayfalarındaki kredi başlığının altında sorgulama yapabilirsiniz.

Finansal geçmişiniz ve güncel durumunuz incelenerek size ait bir skor oluşturulur. Bu skor 0 ile 1900 arasındadır. Risk raporundan iyi bir puana sahip olabilmek için borçlarınızı zamanında yatırabiliyor olmanız çok önemli bir faktördür. Eğer puanınız 1500 ve üzerinde ise finansal açıdan güvenilir biri olduğunuz anlamına gelir.

Risk raporu almak benim ne işime yarayacak diye düşünebilirsiniz. Ancak size şöyle bir örnek verelim. Sahip olduğunuz bir dükkânı birisine kiraya vermek istiyorsanız karşınızdaki kişiden bir risk raporu istemenizi öneririz. İstediğiniz bu risk raporuna bakıp ödemelerini düzenli yapıp yapmadığını görerek bu ulaştığınız bilgiler doğrultusunda kararınızı verebilirsiniz. Böylelikle ticarette riskinizi azaltmış olursunuz. Sadece ticaret için değil, mesela birisi için kefil olacağınızda da o kişinin risk raporuna bakıp değerlendirmenizi yapıp ona göre de karar verebilirsiniz. Risk raporu ödemelerin düzenli bir şekilde yapılacağının garantisini vermez. Size sadece raporun alındığı tarihe kadar mevcut olan borç ödeme düzeni hakkında bilgi verir. Bunu unutmayın. Risk raporunu en çok kullananlar; ev sahipleri, sigorta şirketleri, taksitli mal satanlar ve bankalardır.

Bir risk raporunun doğruluğunu kontrol etmek istiyorsanız www.kbb.com.tr adresinden elinizdeki raporun sahteliğini öğrenebilirsiniz. Eğer ki risk raporunuzun yanlış bir bilgi içerdiğini düşünüyorsanız risk raporu aldığınız bankaya itirazınızı bildirmeniz gerekmektedir. Birkaç saat içerisinde sonuç almanız gerekmektedir. Aksi bir durum yaşanır da banka size gerekli bilgilendirmeyi ve düzeltmeyi belirtilen zamanda yapmaz ise kredi kayıt bürosuna parasal ceza ödeme yükümlülüğü vardır.

Kredi risk raporunuzu neden almalısınız?

  • Ödeme gücünüz hakkında net bir fikriniz olur.
  • Bekleyen ödemelerinizi ve kalan borçlarınızı görürsünüz böylece istenmeyen gecikmelerin önüne geçebilirsiniz.
  • Kredi notunuzu öğrenirsiniz.

Bankalarda yapacağınız, yaptıracağınız işlem ne olursa olsun sizde bakacakları ilk şey kredi risk raporunuz ve kredi puanı olacaktır. Eğer puanınız yüksek ise işlemleriniz kolay ve hızlıca olumlu bir şekilde ilerler. Ancak puanınız düşük ise banka sizin ödeme güçlüğü çekebileceğinizi ve sıkıntıya düşebileceğinizi düşünür ve süreç olumsuz sonuçlanır. Sürecin olumsuz sonuçlanmasını istemiyorsanız yapmanız gereken kredi kartı borçlarınızı düzenli bir şekilde zamanında yatırmanız gerekiyor. Aynı şekilde kredi borçlarınızı da düzenli ve zamanında yatırmanız gerekiyor. Belli bir süre bunları yaptıktan sonra kredi risk raporunda bulunan kredi puanınız artacaktır. Kredi puanınızın arttığını düşündüğünüz taktirde tekrar bir bankaya istediğiniz işlem için başvurup şansınızı deneyebilirsiniz. Eğer düzenli ödemeleriniz raporunuza yansımış işe belki yükselen kredi puanınız ile yeni işlemler yaptırabilmeniz mümkün olabilir.

Risk raporunuzdaki bilgiler aylık periyotlar halinde güncellenmektedir. Eğer findeksin kendi sitesinde aylık ya da yıllık bir üyeliğiniz mevcut ise bilgileriniz güncellendikçe size mesaj aracılığı ile bildirilecektir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.